Trwa ładowanie...

Małopolska. Niezwykłe znalezisko w Biskupicach

Ważnego odkrycia dokonali archeolodzy pracujący w Biskupicach. Wewnątrz domostwa sprzed 7 tys. lat odkryli naczynie z wizerunkiem ludzkiej twarzy z rogami.

Brzeg naczynia zdobiony ornamentem antropomorficznym z okresu wczesnego neolitu, znaleziony podczas prac archeologicznych w BiskupicachBrzeg naczynia zdobiony ornamentem antropomorficznym z okresu wczesnego neolitu, znaleziony podczas prac archeologicznych w BiskupicachŹródło: PAP, fot: Łukasz Gągulski
dddcbse
dddcbse

Wykopaliska prowadzone były w Biskupicach pod Wieliczką, na terenie obszernej, pradziejowej osady zamieszkiwanej przez społeczność określaną przez specjalistów jako kultura ceramiki wstęgowej rytej.

Jak informuje "RMF FM" w tym roku w ramach projektu naukowego poszerzono zasięg badań i odkopano relikty kilku tzw. długich domów sprzed ponad 7 tys. lat. Nazywają się tak, bo budowano je na planie wydłużonych prostokątów.

Biskupice - znaleziska w jamach

Po obu stronach jednego z takich zabudowań archeolodzy odkryli kilka podłużnych jam, w których znajdowały się m.in. pozostałości po naczyniach ceramicznych oraz wyroby krzemienne. Kilka ze znalezisk zwróciło szczególną uwagę badaczy.

"Odkryte przez nas fragmenty ceramiki zdobione są ornamentem plastycznym oddającym wystylizowany zarys ludzkiej twarzy. Na czole widoczne są dwa guzy przywodzące na myśl rogi" - powiedziała "PAP" kierowniczka prac terenowych Marta Korczyńska z Instytutu Botaniki PAN. Na naczyniu widoczne są m.in. oczy i nos. Zachowany fragment ma ok. 10 cm szerokości. Zdaniem archeologów to najprawdopodobniej zniszczona misa, której funkcja mogła być związana z ówczesnymi wierzeniami.

Rdzeń wykonany z opsydianu z okresu wczesnego neolitu, znaleziony podczas prac archeologicznych w Biskupicach PAP
Rdzeń wykonany z obsydianu z okresu wczesnego neolitu, znaleziony podczas prac archeologicznych w BiskupicachŹródło: PAP, fot: Łukasz Gągulski

Biorący udział w badaniach prof. Marek Nowak z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie uważa, że tego typu zabytek to dowód świadczący o kontaktach mieszkańców osady z ludźmi zamieszkującymi niegdyś rejon dzisiejszych Węgier i Słowacji. Wskazują na to inne znaleziska - wyroby wykonane z obsydianu – surowca, który w pradziejach nie był eksploatowany na obszarze dzisiejszej Polski. To szkliwo wulkaniczne o czarnej i lśniącej powierzchni.

dddcbse

- O ile zabytki z obsydianu znajdowane są na osadach wczesnoneolitycznych w Polsce południowej dość często, o tyle na takie naczynie z przedstawieniem twarzy, pochodzące z okresu wczesnego neolitu w Polsce natknięto się po raz pierwszy - wyjaśnia Marta Korczyńska.

W podobnych jamach archeolodzy znaleźli do tej pory ponad 3 tys. zabytków, w tym krzemienne i obsydianowe narzędzia i rdzenie, czyli bloki kamienia służące do odbijania odłupków i wiórów, z których następnie formowane były narzędzia. Wyroby te służyły jako skrobacze do skór, narzędzia do obróbki drewna i kości oraz zbrojniki do sierpów.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

W Najlepszym Towarzystwie… dobrze się podróżuje! odc. 2

dddcbse
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dddcbse