Trwa ładowanie...
d4bao13

Malta – mały, wielki kraj. Warty odwiedzenia także jesienią!

Malta, wyspiarski kraj położony między Sycylią a wybrzeżem Afryki, to polecane miejsce dla tych, którzy chcą połączyć wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem. Jakich atrakcji nie można pominąć podczas pobytu w tym niewielkim, aczkolwiek bogatym w ciekawe miejsca państwie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wycieczki na Maltę w październiku są tańsze nawet o połowę
Wycieczki na Maltę w październiku są tańsze nawet o połowę (Shutterstock.com)
d4bao13

Gdy u nas zaczyna robić się chłodno, na Malcie wciąż trwa piękna pogoda. Temperatura w październiku utrzymuje się na poziomie ok. 24 st. C, a ceny wycieczek po najwyższym sezonie spadają nawet do 1200 zł za os. za tygodniowy pobyt (z lotem, noclegiem i śniadaniami w cenie). Dlatego warto się tu wybrać także jesienią!

Wyspa przez wieki była wielokrotnie podbijana przez silniejszych sąsiadów, dzięki czemu jej zabytki i pamiątki przeszłości to nie lada gratka dla pasjonatów historii. Ale nie tylko oni świetnie się tu odnajdą. Zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz piękno przejrzystych wód i lagun skalistych wybrzeży docenią również miłośnicy spędzania aktywnego czasu – pieszych wędrówek, nurkowania czy żeglowania.

   Jedna z plaż na Malcie / Shutterstock.com

Valletta – jedna z najciekawszych stolic Europy

d4bao13

Wiele osób powie, że to nadużycie umieszczać stolicę Malty w gronie najciekawszych stolic Europy. Jednak to liczące niecałe 7 tys. mieszkańców miasto nie bez powodu widnieje od 1980 r. na prestiżowej liście UNESCO. Mówi się, że nigdzie indziej na świecie nie ma tylu zabytków zgromadzonych na tak małej powierzchni, jak właśnie w Valletcie. Znaleźć je można zarówno na placach, jak i wąskich uliczkach. Do najciekawszych atrakcji w mieście należą konkatedra św. Jana i pałac Wielkich Mistrzów.

   Valletta, stolica Malty / Shutterstock.com

Jakie jeszcze miasteczka warto zobaczyć? Chociażby Mdinę, którą wzniesiono w średniowieczu. Znajduje się w samym centrum wyspy. Jest szczególnie urokliwa wieczorami, kiedy światło latarni oświetla wąskie uliczki i kamienne zaułki. Znad murów Mdiny rozciąga się piękny widok na okolicę.

Imponująca natura

Znajdujące się na południu Malty klify Dingli wyrastają z morza na wysokość ok. 250 m. Stojąc na ich szczycie, można podziwiać otwarte morze, ścięte ściany klifów, a także małą, tajemniczą wyspę - Filflę. Z kolei na drugiej największej maltańskiej wyspie, Gozo, zobaczymy skały wapienne Fungus Rock. Jest to malownicze miejsce, gdzie można popływać lub wypłynąć łódką w morze.

   Fungus Rock, Malta / Shutterstock.com

Z górującej nad miastem Victoria cytadeli rozciąga się widok na zielone pola uprawne wyspy. Wiekowe mury budowli kryją wiele ciekawych obiektów - Stare Więzienie, Muzeum Folkloru czy kaplicę św. Józefa. Do innych atrakcji miasta zalicza się XVII-w. barokową katedrę.

   Gozo / Shutterstock.com

Plaże Malty

Większość nadmorskich kurortów i większe, piaszczyste plaże znajdują się głównie w północnej części Malty. Według badań Komisji Europejskiej wszystkie mają doskonałą czystość wody. Najpopularniejszą plażą jest ta położona nad zatoką Golden Bay. Znajduje się tu kawiarnia, restauracja czy wypożyczalnia sprzętu do uprawiania sportów wodnych.

   Plaża Golden Bay / Shutterstock.com

Pozostałe dwa miejsca, których nie można pominąć podczas pobytu na Malcie, to niewielka wioska rybacka Marsaxlokk, która oprócz ciekawej architektury słynie z pysznego jedzenia. To tu można skosztować najlepszych ryb i owoców morza zakupionych na lokalnym targu. Z kolei Wioska Popeya będzie idealną propozycją na spędzenie czasu z rodziną. Park rozrywki ma postać wioski, którą zbudowano w 1979 r. na potrzeby filmu "Popeye".

   Wioska Popeya / Shutterstock.com

Zobacz też: Malta - wyspa niezwykła

d4bao13

Podziel się opinią

Share

d4bao13

d4bao13