Mamy co świętować. Polska tradycja na liście UNESCO
Nowy miesiąc przyniósł dobre wieści dla polskich flisaków. Ich tradycje zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. - Nasze polskie dziedzictwo kulturowe ponownie zostało docenione na forum - powiedział, minister kultury i dziedzictwa narodowego - Piotr Gliński.
Reprezentatywna Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest wykazem praktyk i zjawisk z całego świata, które pokazują różnorodność dziedzictwa niematerialnego danego państwa. Wpisów do rankingu dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Doceniane zjawiska pokazują przekazywane z pokolenia na pokolenie praktyki znamienne dla danego regionu, dające konkretnej społeczności poczucie tożsamości.
Flisacy docenieni
Wniosek o wpisanie flisactwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości złożyło do UNESCO w marcu 2021 r. aż sześć krajów - Polska, Austria, Czechy, Niemcy, Łotwa oraz Hiszpania. Nasz kraj został wyróżniony, a delegacja polskich flisaków odebrała oficjalne poświadczenie wpisu tego zawodu na prestiżową listę UNESCO.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Co ciekawe nie jest to pierwsze polskie niematerialne dziedzictwo docenione i wpisane na listę UNESCO. Widnieją na niej również szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo oraz dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała.
Kultura flisacka
Flisactwo w Polsce może poszczycić się wyjątkowo długą historią i bogatą tradycją na terenie województwa podkarpackiego. Obecnie kultywowana jest przez flisaków z Ulanowa, skupionych w Bractwie Flisackim p.w. św. Barbary. Ulanów od XVI wieku stanowi znaczący ośrodek flisacki. To tam naprawiano i budowano tratwy, a także szkolono przyszłych flisaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dolny Śląsk przyciąga turystów. "Polecam każdemu tam zajrzeć"
Stale kontynuowane tradycje flisackie obejmują również wiele innych elementów takich jak: gwara, nazewnictwo, pieśni, a także obrzędy flisackie. Szczególny i wyjątkowo spektakularny jest obrzęd mianowania uczniów na nowych flisaków, zarówno zwyczajnych, jak i honorowych. Zgodnie z tradycją odbywa się to na tratwie, a lokalna ludność obrzęd ten nazywa chrztem frycowym.
Źródło: Facebook/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego