Pieniny alternatywą dla Tatr. To miejsce nie tylko dla fanów aktywnego wypoczynku
Chociaż Pieniny nie są tak wysokie, jak Tatry i nie mają tak bogatej siatki szlaków turystycznych, to są świetną alternatywą górskiego wypoczynku. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ci, którzy nie są zwolennikami wędrówek, mogą zwiedzać park z poziomu wody, wybierając się na spływ Dunajcem. Natomiast na fanów aktywnego spędzania czasu czeka szczyt Trzech Koron.
29.07.2022 | aktual.: 31.07.2022 00:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chcesz poznać Pieniny, ale masz dość wyczerpujących, kilkugodzinnych wędrówek? Spływ Dunajcem - który dostarcza niezapomnianych wrażeń - jest idealną opcją. Z tej możliwości korzystają w większości Polacy, ale nie tylko. Nasi sąsiedzi ze Słowacji również mogą spłynąć w dół rzeki, ponieważ stanowi ona granicę między naszymi państwami, a jej fragment jest nawet w całości słowacki.
Najczęściej wybierana trasa rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawiny. Średni czas jej pokonania zajmuje ponad dwie godziny, ale jest to uzależnione od poziomu wody w rzece. W trakcie spływu flisacy opowiadają o wieloletniej tradycji flisackiej w Polsce, konstrukcji tratwy, którą płyniemy, legendach związanych ze zwiedzanym regionem, a także zdradzają ciekawostki dotyczące Pienińskiego Parku Narodowego. Dzięki temu, wyprawa jest nie tylko przyjemną formą wypoczynku, ale posiada także walory edukacyjne. W czasie rejsu nie brakuje również anegdotek i zabawnych żartów, od których prawdziwi flisacy nie stronią.
- Wydawało mi się, że rejs będzie długi, ale w towarzystwie flisaków minął bardzo szybko. Super umilali nam czas. Nieźli z nich żartownisie - komentują zadowoleni turyści. - Nie byłem nigdy wcześnie w Pieninach, ale na pewno tutaj wrócę. Krajobrazy jak z bajki, a mówią, że jesienią jest jeszcze ładniej. Rejs to prawdziwy relaks - dodaje inny podróżny z uśmiechem na twarzy.
Spływ Dunajcem to ciekawa atrakcje także dla najmłodszych turystów. Ich również zabawiają flisacy, zachęcając do liczenia zakrętów na rzece lub pozwalając - we flisackim stroju - spróbować sterować tratwą za pomocą spryski.
- Okazało się, że to nie jest takie łatwe, ale dzieci miały radochę i pamiątkowe zdjęcia - mówi turystka.
Aktywny wypoczynek w Pieninach
Choć największą popularnością cieszą się w Polsce szlaki turystyczne w Tatrzańskim Parku Narodowym, to alternatywą są spacery w innym rejonie górskim. Mowa oczywiście o Pieninach, które mają do zaoferowania równie piękne miejsce, a zdobycie wymarzonego szczytu nie wymaga aż tak wielkiego wysiłku, bowiem góry są znacznie niższe.
Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Na jego najbardziej wypiętrzonym wierzchołku - Okrąglicy - znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się bajkowy widok na rzekę Dunajec, a także Tatry, Beskid Sądecki i Magurę Spiską. Na szczyt można dojść kilkoma szlakami, między innymi ze Szczawnicy, Sromowców Niżnych, a także z Krościenka. U południowego podnóża Trzech Koron znajduje się schronisko PTTK, gdzie wędrowcy mogą odpocząć i nabrać siły na dalszą podróż.
Inny warty zdobycia szczyt to Sokolica z charakterystyczną, wygiętą Sosną. Szlak, który tam prowadzi jest z reguły mniej oblegany niż te na Trzy Korony, choć niestety nie oznacza to, że wykonanie pamiątkowego zdjęcia bez innych podróżnych w tle będzie łatwym zadaniem.
Pieniny dla fanów zabytków
Okolice Pienińskiego Parku Narodowego to dobre miejsce nie tylko dla lubiących piesze wędrówki, ale również dla miłośników dawnej architektury. Fani zabytkowych budowli również znajdą coś dla siebie. Mogą oni zwiedzić Zamek w Niedzicy. Jest to wzniesiona w średniowieczu twierdza, którą wyróżnia szczególne położenie. Znajduje się bowiem na skalistym cyplu, tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim.
- Zamek wygląda niesamowicie z punktu obserwacyjnego na moście. Tutaj jest też namalowane trójwymiarowe graffiti, które warto zobaczyć - zdradzają wypoczywający w Pieninach urlopowicze.
Zamek w Niedzicy to nie jedyna zabytkowa budowla regionu. Do zwiedzania udostępnione są ruiny średniego i górnego Zamku Czorsztyńskiego. Przebywając na jego tarasach, można podziwiać malowniczą panoramę Zbiornika Czorsztyńskiego, Pienin Spiskich, a w oddali także Tatr.