Trwa ładowanie...
d3hubvj

Mangusty wykrywają miny

Mangusty, zamiast psów, mogą wykrywać miny, o ile mają do pomocy robota. Na ten nietypowy pomysł wpadła grupa naukowców z Uniwersytetu Moratuwa na Sri Lance kierowana przez prof. Thrishanthę Nanayakkara.

Share
d3hubvj

_ Mangusty, zamiast psów, mogą wykrywać miny, o ile mają do pomocy robota. Na ten nietypowy pomysł wpadła grupa naukowców z Uniwersytetu Moratuwa na Sri Lance kierowana przez prof. Thrishanthę Nanayakkara. _

Występujące na Sri Lance mangusty karłowate można, podobnie jak psy, wyszkolić do poszukiwania min. Te małe drapieżniki mają doskonały węch. Naukowcy postanowili wyposażyć mangustę w małego, taniego robota. Robot jest zdalnie sterowany i za jego pomocą operator może kierować zwierzęciem po polu minowym.

Robot przypomina wózek w kształcie dysku, mangusta idzie za nim, przyczepiona na specjalnych szelkach. Jeśli wyczuje minę, sygnalizuje to ludziom.

Wykorzystanie mangust, jak liczą naukowcy, pozwoli oszczędzić ryzyka ludziom - saperom, którzy zwykle wyszukują miny za pomocą ręcznych wykrywaczy metalu.

(PAP)

ryb/ yy/

d3hubvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hubvj
d3hubvj