Trwa ładowanie...
d1bp7q6
sztuka
12-05-2007 03:10

Manufaktura Gobelinów w Paryżu otwarta po 13 latach remontu

W Paryżu zostanie w sobotę otwarta Manufaktura Gobelinów - zamknięta od 35 lat. Remont obchodzącej w tym roku cztery wieki istnienia Manufaktury trwał 13 lat.

d1bp7q6
d1bp7q6

Manufaktura, założona w 1607 roku przez Henryka IV, w czasach Ludwika XIV, stała się siedzibą królewskich warsztatów rzemiosła artystycznego. Nie tylko produkowano tutaj wspaniałe arcydzieła tkactwa - takie jak Historia Aleksandra Wielkiego czy Pory Roku, ale także było to miejsce, w którym dyktowano kanony mody, smaku i estetyki. Powstawały tutaj nie tylko gobeliny, ale także mozaiki, meble i srebra przeznaczone dla pałacu w Wersalu.

Wiele z tych dzieł pokazywanych jest dzisiaj na wystawie odbywającej się pod hasłem \"Les Gobelins 1607-2007. Cztery wieki działalności artystycznej\". Wśród prezentowanych obiektów znalazł się między innymi fotel, na którym na trybunie na placu Zgody zasiadał od 2000 roku prezydent Francji w czasie defilady z okazji święta 14 lipca.

Po raz pierwszy publiczność ma okazję obejrzenia powstałego w XVII poświęconego Artemidzie cyklu 15 gobelinów - siedem z nich znajdowało się w rękach państwa, osiem udało się kupić od kolekcjonerów za niemal 2 miliony euro. Nazwa, która przyjęła się w różnych językach na określenie tkaniny do dekoracji ścian, przypominającej wyglądem malowidło, pochodzi od nazwiska farbiarzy tkanin.

d1bp7q6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bp7q6