Trwa ładowanie...

Masz tylko jeden dzień: co koniecznie musisz zobaczyć w Atenach?

Czy przeznaczenie jednego dnia na Ateny – jedną z trzech, obok Jerozolimy i Rzymu, kolebek europejskiej cywilizacji – nie jest swego rodzaju bezczelnością? Nawet jeśli, będzie to z pewnością bardzo pożytecznie spędzony czas. A że nie mamy go więcej... Zróbmy, co się da!

Masz tylko jeden dzień:  co koniecznie musisz zobaczyć w Atenach?Źródło: Shutterstock.com, fot: Kite_ri
duymuzz
duymuzz

Nawet najkrótsza wycieczka po Atenach obowiązkowo obejmuje zwiedzanie Akropolu. Do dzisiaj jest to serce stolicy Grecji. Znajdziemy tu Partenon, czyli dawną świątynię Ateny, wybudowaną w V w. p.n.e. Jest to najsłynniejsza i największa budowla Akropolu. Rzeźby ją zdobiące wykonał słynny Fidiasz. Niestety okrutny los obszedł się okrutnie z Partenonem. Budowla była przebudowywana, niszczona, a w końcu, gdy była składem amunicji, wyleciała w powietrze. Na początku XX w. podjęto pierwszą rekonstrukcję Partenonu. Obecnie świątynia jest w restauracji.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: milosk50

W starożytnej części Aten

Poza Partenonem na Akropolu trzeba też zobaczyć monumentalną marmurową bramę wejściową do świątyni. Choć Propylejów nigdy nie ukończono, stały się one wzorem dla wielu późniejszych budowli – m.in. dla Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Na południowym zboczu Akropolu uwagę turysty wzbudza zaś Odeon Heroda Attyka – wybudowany w II w. po Chrystusie teatr przeznaczony do koncertów muzycznych (do dzisiaj słynie ze wspaniałej akustyki). Obiekt zniszczony w 267 r. odbudowano w latach 50. XX w.

Sprawdź, jak skutecznie wypocząć na wakacjach!

Na zwiedzenie zasługuje tu także Teatr Dionizosa, jeden z najstarszych (powstał w V w. p.n.e.) teatrów w Atenach. Za czasów swojej świetności mieścił 17 tys.widzów. Zwiedzając go, pomyślmy, że to w tym miejscu swoje premiery miały dramaty Sofoklesa, Eurypidesa i Ajschylosa.

duymuzz

W starożytnej części Aten szanujący się turysta powinien odwiedzić również grecką agorę. Znajdują się tu m.in. świątynia Hefajstosa (jeden z najlepiej zachowanych zabytków z okresu starożytnego) i świątynia Apolla, a także statua cesarza rzymskiego Hadriana, wielkiego miłośnika historii i kultury greckiej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Milan Gonda

Tego nie można pominąć

W trakcie naszego zwiedzania nie możemy też pominąć świątyni Zeusa Olimpijskiego, której budowę rozpoczęto około 520 r. przed Chrystusem, a skończono… 650 lat później. Jest to chyba najdłużej budowany obiekt w historii światowej architektury.

Turysta udający się do tej świątyni mija po drodze okazały łuk triumfalny cesarza Hadriana, za panowania którego ukończono budowę przybytku poświęconego królowi bogów.

Wędrówkę po dawnych Atenach kończymy (jeśli mamy jeszcze na siły) w Kerameikos. Ta położona na północny-zachód miasta nekropolia jest jednym z najstarszych cmentarzysk na ziemi – pierwsze udokumentowane pochówki odbyły się tu 5 tys. lat temu.
Kerameikos słynie z wielu grobowców i innych cennych eksponatów, które pięknie wieńczą nasz dzień w greckiej stolicy.

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj