Meczet Al‑Nouri zniszczony przez Państwo Islamskie. UNESCO chce go odbudować
14.05.2021 14:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas walk o Mosul w Iraku został zniszczony meczet Al-Nouri. Za zrujnowanie słynnej świątyni są odpowiedzialni dżihadyści z Państwa Islamskiego. Jednak UNESCO zapowiedziało, że miejsce kultu muzułmańskiego zostanie odbudowane. To nie koniec działań, jakie zaplanowano.
Meczet Al-Nouri z XII w. był jednym z najważniejszych ośrodków kultu muzułmańskiego w Iraku. Niestety - został on zniszczony w 2017 r. przez ISIS podczas krwawej bitwy o Mosul. I gdy myślano, że słynną budowlę będzie można już tylko oglądać na archiwalnych zdjęciach, UNESCO zadeklarowało, że odbuduje świątynny kompleks.
Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku
Jak przekazuje magazyn WhiteMAD, UNESCO wraz z egipskimi architektami zaproponowali inicjatywę o nazwie Courtyards Dialogue, w ramach której cały kompleks ma zostać odbudowany. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Projekt inwestycji został wybrany w drodze konkursu architektonicznego, zorganizowanego przez UNESCO w ramach złożonego przedsięwzięcia o nazwie Revive the Spirit of Mosul. Ma on na celu odbudowę miasta Mosul po tym, jak zostało ono niemal doszczętnie zniszczone podczas okupacji przez bojowników Państwa Islamskiego w latach 2014-2017.
Meczet Al-Nouri ma wyglądać tak, jak dawniej
Rekonstruując meczet Al-Nouri architekci będą wzorować się na zdjęciach sprzed ataku ISIS. Ponadto budynek będzie częściowo składać się ze ścian, które przetrwały bombardowanie. Zostanie on jednak ponownie otwarty z lepszym dostępem do naturalnego światła, wraz z przylegającą do niego częściowo zadaszoną strukturą, która zapewni więcej miejsca dla kobiet i dostojników. Odbudowany zostanie także charakterystyczny, pochylony minaret meczetu.
Przewidziano także pomieszczenia przeznaczone do edukacji, działalności społecznej i kulturalnej. UNESCO ma nadzieję, że miejsca te będą znów "służyć mieszkańcom Mosulu w sposób, który wykracza poza jego główną funkcję religijną".
Źródło: Magazyn WhiteMAD