Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Miasto ośmiornic. Przyrodniczy fenomen u wybrzeży Australii

Ośmiornice zwane popularnie ponurymi (gatunek Octopus tetricus) żyją u wybrzeży Australii w Zatoce Jervis i dotychczas uważano, że są z natury samotnikami. Badacze ze zdziwieniem odkryli ostatnio, że na dnie oceanu zwierzęta stworzyły imponujące struktury przypominające miasta. Eksperci ochrzcili je mianem Octlantis.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ośmiornice ponure stworzyły na dnie Zatoki Jervis konstrukcję, o powierzchni 60 m kw
Ośmiornice ponure stworzyły na dnie Zatoki Jervis konstrukcję, o powierzchni 60 m kw (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Sylke Rohrlach)

- Zachowania ośmiornic można porównać do złożonych stosunków społecznych, jakie obserwujemy u kręgowców - twierdzi prof. David Scheel kierujący międzynarodowym zespołem badawczym. To przełom w myśleniu o głowonogach, ponieważ do tej pory sądzono, że wiodą one samotnicze życie i nie nawiązują między sobą trwałych więzi.

Ośmiornice ponure (ang. gloomy octopus) stworzyły na dnie Zatoki Jervis (u wybrzeży Australii) konstrukcję o powierzchni 60 m kw. Eksperci nazwali ją Octlantis – w nawiązaniu do Atlantydy (również nazywanej Atlantis – mitycznej krainy pochłoniętej przez ocean). "Miasto ośmiornic" jest podzielone na kilka specjalnych stref otoczonych ściankami zbudowanymi z pozostałości posiłków ośmiornic – muszli małży i przegrzebków. Tam zwierzęta mają swoje legowiska.

    tandfonline.com
(tandfonline.com, Fot: tandfonline.com)

Prof. Schneel uważa, że by skonstruować tę niezwykłą osadę, ośmiornice musiały się socjalizować przez kilka pokoleń. Zatoka u wybrzeży Australii stworzyła dla nich odpowiednie warunki - dając dostatek pożywienia oraz spokój niezbędny do bytowania. Na świecie nie ma wielu takich miejsc. Badacze sugerują, że być może jest to klucz do zrozumienia, dlaczego społeczności ośmiornic są takie rzadkie.

Zobacz też: Relaks ponad wszystko. Poznaj niezwykłą fokę z Irlandii Płn.

Podziel się opinią

Share
Slot