Trwa ładowanie...

Miasto ośmiornic. Przyrodniczy fenomen u wybrzeży Australii

Ośmiornice zwane popularnie ponurymi (gatunek Octopus tetricus) żyją u wybrzeży Australii w Zatoce Jervis i dotychczas uważano, że są z natury samotnikami. Badacze ze zdziwieniem odkryli ostatnio, że na dnie oceanu zwierzęta stworzyły imponujące struktury przypominające miasta. Eksperci ochrzcili je mianem Octlantis.

Miasto ośmiornic. Przyrodniczy fenomen u wybrzeży AustraliiŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Sylke Rohrlach
d3p4ht4
d3p4ht4

- Zachowania ośmiornic można porównać do złożonych stosunków społecznych, jakie obserwujemy u kręgowców - twierdzi prof. David Scheel kierujący międzynarodowym zespołem badawczym. To przełom w myśleniu o głowonogach, ponieważ do tej pory sądzono, że wiodą one samotnicze życie i nie nawiązują między sobą trwałych więzi.

Ośmiornice ponure (ang. gloomy octopus) stworzyły na dnie Zatoki Jervis (u wybrzeży Australii) konstrukcję o powierzchni 60 m kw. Eksperci nazwali ją Octlantis – w nawiązaniu do Atlantydy (również nazywanej Atlantis – mitycznej krainy pochłoniętej przez ocean). "Miasto ośmiornic" jest podzielone na kilka specjalnych stref otoczonych ściankami zbudowanymi z pozostałości posiłków ośmiornic – muszli małży i przegrzebków. Tam zwierzęta mają swoje legowiska.

tandfonline.com
Źródło: tandfonline.com, fot: tandfonline.com

Prof. Schneel uważa, że by skonstruować tę niezwykłą osadę, ośmiornice musiały się socjalizować przez kilka pokoleń. Zatoka u wybrzeży Australii stworzyła dla nich odpowiednie warunki - dając dostatek pożywienia oraz spokój niezbędny do bytowania. Na świecie nie ma wielu takich miejsc. Badacze sugerują, że być może jest to klucz do zrozumienia, dlaczego społeczności ośmiornic są takie rzadkie.

Zobacz też: Relaks ponad wszystko. Poznaj niezwykłą fokę z Irlandii Płn.

d3p4ht4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p4ht4