Miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. To poważne zagrożenie
Z danych serwisu AirVisual wynika, że Hanoi, czyli stolica Wietnamu, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie. W piątek 3 stycznia br. stężenie szkodliwych cząstek PM2.5 wyniosło 266 mikrogramów na metr sześcienny. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm.
Stolica Wietnamu, Hanoi, od kilku tygodni zmaga się z gęstym smogiem, który w piątek 3 stycznia br., w godzinach porannych osiągnął najgorszy poziom na świecie.
Sytuacja niebezpieczna dla zdrowia
Według Światowej Organizacji Zdrowia taki poziom stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, gdyż już wartości powyżej 60 µg/m³ uznawane są za bardzo wysokie. Piątkowy wynik przekroczył tę normę o ponad 200 µg.
Gęsty smog spowodowany jest głównie przez intensywny ruch uliczny, spalanie odpadów oraz działalność przemysłową. Hanoi, będące jednym z najszybciej rozwijających się miast Azji, boryka się z konsekwencjami dynamicznego wzrostu gospodarczego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieszkańcy stolicy skarżą się na problemy z oddychaniem i ograniczoną widoczność. - Na początku myślałem, że to mgła, ale później dowiedziałem się, że to w rzeczywistości drobny pył, który ogranicza moje widzenie i utrudnia oddychanie - przyznał 21-letni mieszkaniec Hanoi w rozmowie z agencją Reuters.
Władze chcą walczyć z problemem
W odpowiedzi na pogarszającą się jakość powietrza wicepremier Wietnamu Tran Hong Ha wezwał do intensyfikacji działań na rzecz przejścia na pojazdy elektryczne. Władze miasta planują, aby do 2030 r. co najmniej 50 proc. autobusów miejskich stanowiły pojazdy elektryczne. Ponadto na elektryki chcą zamienić wszystkie tamtejsze taksówki.
Oprócz Hanoi, na liście najbardziej zanieczyszczonych miast świata dominują inne azjatyckie metropolie: Delhi w Indiach, Dhaka w Bangladeszu, Lahaur i Karaczi w Pakistanie oraz chińskie miasta Chengdu, Chongqing i Wuhan. W Europie najgorszą jakość powietrza odnotowano w Skopje, stolicy Macedonii Północnej, gdzie poziom cząstek PM2.5 przekroczył 100 µg/m³.