MiastaMiędzyzdroje i Świnoujście, czyli letnie hity

Międzyzdroje i Świnoujście, czyli letnie hity

Wolin i Uznam, wyspy na których znajdziemy Międzyzdroje i Świnoujście, każdego lata przyciągają tłumy. Tutejsze plaże pokryły już pierwsze parawany. To znak, że czas wypoczynku rozpoczął się na dobre. Sprawdź co, poza plażowaniem, można robić w okolicy.

Międzyzdroje i Świnoujście, czyli letnie hity
Źródło zdjęć: © Karnizz - Shutterstock

01.06.2016 | aktual.: 05.06.2016 11:03

Wolin i Uznam, wyspy na których znajdują się Międzyzdroje i Świnoujście, każdego lata przyciągają tłumy. Tutejsze plaże pokryły już pierwsze parawany, a to znak, że czas wypoczynku rozpoczął się na dobre. Sprawdź, co poza plażowaniem można robić w okolicy.

Obie wyspy oddzielają Zalew Szczeciński od Zatoki Pomorskiej. Widać jednak między nimi różnicę. Uznam jest prawie dwukrotnie większa od wyspy Wolin, jednak większość terenu należy do Niemiec, a zaledwie jej wschodnia część leży po polskiej stronie granicy. Z turystycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia, bowiem stronę polską i niemiecką łączą wspólne linie kolejowe i autobusowe oraz najdłuższa w Europie przygraniczna ścieżka rowerowa, łącząca trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck. Na jednośladzie bez problemu można odkrywać każdy zakamarek wyspy. Zwiedzający mają do dyspozycji ponad tysiąc rowerów w ponad stu stacjach po polskiej i niemieckiej części wyspy. Po niemieckiej stronie jest też pole golfowe.

Międzyzdroje *
W tym roku *
Międzyzdroje
zalać ma prawdziwa fala letników. To dlatego, że turyści częściej w tym roku planują wakacje w kraju. W sezonie letnim przyjeżdża tu nawet 40 tys. osób. Teraz liczby te będą jeszcze większe. Atrakcji jest tu bez liku i nie ma się co dziwić, że urlop w tym mieście może zrujnować domowy budżet. Na szczęście to, co Międzyzdroje mają najcenniejszego, dostępne jest zupełnie za darmo. Największą atrakcją jest tu piękna plaża, przez wielu turystów uznawana za jedną z najlepszych nad Bałtykiem. Od miasta oddziela ją pasmo niewysokich, piaszczystych wydm. Nie należy do najszerszych, jednak czysty i drobny piasek, molo oraz widok na klifowe wzgórza sprawiają, że zdecydowanie różni się od pozostałych. Osoby, które zamiast leżeć i się opalać wolą spędzać aktywnie czas, mogą wypożyczyć sprzęt - rowery, deski windsurfingowe i skutery. Na plaży znajdują się również punkty gastronomiczne, a w miejscowej bazie rybackiej można kupić świeżą rybę prosto z kutra.

Ale Gwiazd - Międzyzdroje Fot. Beata Bar / Shutterstock.com

O tłoku w Międzyzdrojach można mówić przez cały sezon letni, jednak przysłowiową szpilkę trudno tu wepchnąć szczególnie wtedy, gdy odbywa się sztandarowa impreza miasteczka - Festiwal Gwiazd (29.06-1.07.2016). To wtedy Międzyzdroje stają się polskim Cannes i "wakacyjną stolicą kultury i sztuki". Festiwal ma gromadzić indywidualności polskiej kultury – artystów i intelektualistów, którzy spotykają się ze sobą w wakacyjnej atmosferze. Znani aktorzy, piosenkarze, ale także karykaturzyści i tekściarze przyjeżdżają odcisnąć swoje dłonie w Alei Gwiazd. Promenada z odciśniętymi dłońmi polskich gwiazd i celebrytów to jedna z całorocznych atrakcji miasteczka.

Wśród kolejnych, wartych odwiedzenia miejsc znajdziemy nowoczesne molo i muzeum figur woskowych. Powstał tu też Bałtycki Park Miniatur, w którym podziwiać można zabytki dziewięciu państw, m.in. Polski, Danii, Szwecji czy Litwy. Jest tu replika kościoła z Trzęsacza, szwedzki zamek Kalmarski czy latarnia z Finlandii oraz miniaturowy Bałtyk. Wszystko zostało odwzorowane w skali 1:25.

Z Międzyzdrojów nie sposób nie wyruszyć na spotkanie z naturą. Utworzony w 1960 r. Woliński Park Narodowy obejmuję znaczną część wyspy Wolin. Schronienie znalazło w nim wiele zwierząt. Tereny te są ulubionym łowiskiem bielika, błędnie uważanego za orła, który na obszarze Polski występuje bardzo rzadko. Dawniej był nawet zagrożony wyginięciem. Natknąć się można tu na żubry, największe dzikie ssaki zamieszkujące Europę. Ich ostoja to obecnie jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Jest też nadmorska perełka - najwyższe w Polsce klify, często uznawane są za największą naturalną atrakcją wyspy Wolin. Z punktu widokowego, wznoszącej się na 93 m n.p.m. Góry Gosań, przy dobrej pogodzie dostrzec można nawet wyspę Uznam. Sam klif opada na wąską, kamienistą plażę niemal pionową ścianą.

Miejsc charakterystycznych dla regionu jest tu znacznie więcej - choćby Jezioro Turkusowe w Wapnicy, którego wody nabrały niezwykłego koloru na skutek zalania jednego z dawnych wyrobisk kopalni kredy. Zaledwie kilka kilometrów na południe od Międzyzdrojów, w Zalesiu, na wysokiej skarpie sterczą betonowe budowle zwane Stonogami. To pozostałości po tajnym eksperymencie z czasów II wojny światowej. Jedną z "cudownych broni" Hitlera miało być gigantycznych rozmiarów działo znane pod nazwą V-3. Tajna broń o wyjątkowo dużym zasięgu była testowana na równie tajnym na poligonie doświadczalnym w Międzyzdrojach.

Świnoujście
To jedyne w Polsce miasto położone na trzech dużych wyspach (Uznam, Wolin, Karsibór) i wielu małych. Leży w sumie na 44 wyspach i wysepkach. Dawniej przecinały się tu szlaki handlowe, dzisiaj wiodą tędy szlaki turystyczne. Do samego Świnoujścia rocznie przybywa ponad 2 mln turystów. Jeśli wierzyć statystykom, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce.

Wabikiem jest zapewne najszersza i najbardziej urokliwa plaża nad Bałtykiem oraz morska woda, która tu jest najcieplejsza na całym wybrzeżu. Latem potrafi osiągać nawet 26 st. C. To także uzdrowisko z najdłuższą, 12-kilometrową transgraniczną promenadą. Znajduje się na niej m.in. ścieżka rowerowa, która prowadzi do dawnych niemieckich uzdrowisk cesarskich. Jest tu też kilka ciekawych zabytków. Bez wątpienia szlagierem turystycznym są unikalne nadmorskie fortyfikacje, które wznosili Niemcy, a po 1945 r. Polacy i Rosjanie. Zwiedzających przyciągają ceglano-ziemne, XIX-wieczne pruskie forty.

W Świnoujściu znajduje się też najwyższa latarnia morska na Bałtyku, będąca nie tylko znakiem sygnalizacyjnym, ale i jednym z symboli miasta. Na górę prowadzi ponad 300 krętych schodów. W pobliżu czeka kamienny falochron osłaniający od wschodu ujście Świny. Ma 1,5 km długości i jest najdłuższą taką konstrukcją nad Bałtykiem. Świnoujście to również port, w którym znajduje się nowoczesna marina jachtowa. Można stąd także wypłynąć promem do Szwecji..

ml/ir

Źródło artykułu:WP Turystyka
miastaświnoujściemiędzyzdroje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)