Trwa ładowanie...

Miliardy insektów Brood X wyszły spod ziemi w USA. Entomolodzy są zachwyceni

Na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych po 17 latach ponownie pojawiły się cykady Brood X. Miliardy stworzeń wydają tak głośne dźwięki, że są zmorą dla wielu mieszkańców USA. Jednak miejscowi entomolodzy są zachwyceni wyjątkowym wydarzeniem, bo jak mówią "nie ma nic podobnego na całej planecie".

Share
Cykady Brood X
Cykady Brood X Źródło: Getty Images
d2dp2e5

Pojawienie się cykad Brood X jest wielkim wydarzeniem dla rzeszy Amerykanów, którzy mają okazję je zobaczyć raz na 17 lat. W tym roku można je podziwiać od Illinois i Nowego Jorku na północy po Georgię i Tennessee na południu. Występują nie tylko w lasach, parkach czy na polach, ale też w miastach.

Cykady na Wschodnim Wybrzeżu USA – spektakularne wydarzenie

- To jest po prostu spektakularne wydarzenie. Nie ma nic podobnego na całej planecie, a nawet w całym wszechświecie - powiedział w rozmowie z agencją Reuters doktor Michael Raupp, miłośnik cykad i emerytowany profesor entomologii na Uniwersytecie Maryland. - To jedyne miejsce, gdzie żyją miliardy, jeśli nie biliony tych cykad – wyjaśnił Raupp.

Podczas okresu godowego na 100 m kw. może przebywać nawet milion osobników. Nie są niebezpieczne – te niewielkie stworzenia nie gryzą i nie żądlą, więc nie trzeba się ich obawiać. Jednak są bardzo głośne i właśnie z tego powodu wiele koncertów czy imprez plenerowych jest przesuwanych na letnie lub jesienne miesiące. Ponadto tysiące Amerykanów decydują się wyjechać do spokojniejszych części kraju na okres wyjścia cykad na powierzchnię.

Cykady Brood X – co warto o nich wiedzieć?

Insekty te przez dokładnie 17 lat mieszkają ok. 20 cm pod ziemią, gdzie żywią się sokami korzeni drzew. Po tym czasie, gdy gleba jest odpowiednio nagrzana, wychodzą z niej na kilka tygodni, zazwyczaj w połowie maja. Łatwo je rozpoznać - mają 2-3 cm długości, czerwone i szeroko rozstawione oczy, przezroczyste skrzydła, a odwłok koloru żółtego lub pomarańczowego.

Cykady Brood X Getty Images
Cykady Brood XŹródło: Getty Images

Owady podczas wydostawania się z ziemi zrzucają powłoki i szukają partnerów. Wydają głośne dźwięki, ale prawdziwy muzyczny spektakl rozpoczyna się, kiedy natrafią na "drugą połówkę". Dźwięk może przekraczać 100 decybeli, czyli cykady mogą być głośniejsze od motorówki. Po zapłodnieniu każda z samic składa ok. 600 jaj. Potem, po ok. 6 tygodniach od wyjścia na powierzchnię, wszystkie owady giną i lasy milkną na kolejne 17 lat. Tegoroczna "partia" cykad pojawi się ponownie dopiero w 2038 r.

d2dp2e5

Źródło: TVN Meteo, Reuters

WIDEO: Cykady-zombie. Grzyb zabije je w przerażający sposób

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dp2e5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dp2e5
d2dp2e5