Trwa ładowanie...

"Milionerzy". Ile trójstyków ma Polska?

W odcinku programu "Milionerzy" wyemitowanym 9 listopada br. padło pytanie, które graczowi sprawiło nie lada problem. Trzeba być orłem z geografii by na nie odpowiedzieć?

Ozdobny słup graniczny, który pokazuje, że w tym miejscu stykają się granice Polski, Litwy i Rosji Ozdobny słup graniczny, który pokazuje, że w tym miejscu stykają się granice Polski, Litwy i Rosji Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d3a8u1l
d3a8u1l

Pan Marek, nauczyciel angielskiego z Częstochowy przystąpił do gry z 75 tys. zł, które udało mu się wygrać w poprzednim odcinku. Na tym etapie gry próg gwarantowany osiąga się dopiero przy pytaniu za milion.

Przypominamy, że w "Milionerach" są obecnie dwa progi gwarantowane - 1000 zł i 40 tys. zł. W sumie gracz musi odpowiedzieć na 12 pytań, a to ostatnie jest warte jeden milion zł.

Pytanie za 250 tys. zł

Mężczyzna miał więc sporo stresu. Pytania, która serwował mu Hubert Urbański nie były łatwe.

d3a8u1l

Utknął szczególnie na tym z geografii, które warte było 250 tys zł. Prowadzący program zapytał o to, ile trójstyków, czyli trójgranicznych punktów ma Polska? Podał oczywiście cztery możliwe odpowiedzi:

A. dwa,

B. trzy,

C. pięć,

D. sześć.

Przypomnijmy, że trójstyk to punkt styku granic trzech równorzędnych jednostek terytorialnych, np. państw. Uczestnik miał z tym pytaniem spory problem. Musiał się dobrze zastanowić, po analizie stwierdził, że nie będzie ryzykował i zdecydował się na zakończenie gry.

Gracz z Częstochowy w końcu opuścił studio ze 125 tys. zł. Zanim jednak zakończył się program, widzowie poznali prawdziwą odpowiedź, a mianowicie D, czyli sześć.

Trójstyki w Polsce

Polska posiada sześć trójstyków. Są to:

d3a8u1l

- Polska - Rosja - Litwa

- Polska – Litwa - Białoruś

- Polska - Białoruś - Ukraina

- Polska - Ukraina - Słowacja

- Polska - Słowacja - Czechy

- Polska - Czechy - Niemcy

Zwiedzanie szlakiem trójstyków

Trójstyk często oznaczany jest np. symbolicznym słupem, flagą czy obeliskiem. Tego typu miejsc są chętnie odwiedzane przez turystów. Niektórzy uwielbiają "kolekcjonować" tego typu miejsca. Zwiedzają np. Europę i robią sobie zdjęcia właśnie w miejscach trójstyków.

d3a8u1l

Obecnie na trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji, w okolicach wsi Bolcie, Żerdziny i Wisztyniec, budowana jest tymczasowa zapora z drutu kolczastego. Decyzja o takim działaniu została podjęta w związku z niepokojącymi informacjami o tym, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Podróżują w nietypowy sposób. "To nie jest dla każdego"

d3a8u1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3a8u1l