Trwa ładowanie...

Minister przyznał 104 mln zł na zabytki. A to dopiero początek

375 projektów otrzyma dofinansowanie w ramach pierwszego w tym roku naboru w programie "Ochrona Zabytków". Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił, że na ten cel przeznaczono aż 104 mln zł.

Minister przyznał 104 mln zł na zabytki. A to dopiero początekŹródło: iStock.com, fot: mychadre77
d2ahrzb
d2ahrzb

Jak informuje ministerstwo w latach 2016-2019 wydatki resortu na wsparcie dla ochrony zabytków wyniosły prawie 500 mln zł. Tymczasem tylko w pierwszym naborze bieżącego roku rozdysponowano już 104 mln zł.

- Ochrona zabytków to jedno z naszych najważniejszych zadań, które od ponad 4 lat konsekwentnie realizujemy. Co roku zwiększamy budżet programu. W 2016 r. zastaliśmy budżet w wysokości 93 mln zł. Dostrzegając ogromne potrzeby i doceniając bogactwo polskich zabytków, w 2019 r. zwiększyliśmy go do ok. 150 mln zł - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Rekordowe dofinansowanie otrzymała w tym rozdaniu Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Włocławku. 2,03 mln zł ma być przeznaczone na remont dachów korpusu i naw bocznych bazyliki.

d2ahrzb

Na zabezpieczenie ruin zamku Tenczyn w Rudnie przyznało także sporą kwotę - gmina Krzeszowice dostała na ten cel aż 1,75 mln zł.

Większość obiektów na liście to kościoły, zakony czy obiekty diecezjalne. Ale są także biblioteki czy muzea. Wśród dofinansowanych znalazły się m.in. Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziebicach, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie, ruiny Zamku w Melsztynie, katedra we Fromborku czy budynek dawnego Ratusza i Sądu Grodzkiego w Jordanowie. Najniższe dofinansowanie wynosiło 20 tys. zł.

Do 12 marca można składać odwołania, a końca miesiąca trwa nabór w drugiej turze. Pełna lista obiektów, które otrzymały dofinansowanie, dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa.

d2ahrzb

Źródło: MKiDN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najpiękniejsze zamki w Polsce

d2ahrzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ahrzb