WyspyMinorka - najspokojniejsza wyspa Balearów

Minorka - najspokojniejsza wyspa Balearów

Minorka - najspokojniejsza wyspa Balearów
Źródło zdjęć: © Gonzalo Jara / Shutterstock.com

Na Baleary, stanowiące zaledwie jeden procent powierzchni Hiszpanii, corocznie przybywa ponad 5 milionów turystów. Archipelag składa się z czterech wysp: Majorki, Minorki, Ibizy i Formentery, oddalonych od wschodniego wybrzeża Hiszpanii o ok 80 km. Każda z nich ma odmienne krajobrazy, architekturę i charakter. Najspokojniejszą i najmniej zatłoczoną z nich jest Minorka. Dzikie plaże i szmaragdowe zatoki to jej znaki rozpoznawcze. Zobacz, jakimi atrakcjami przyciąga!

Na Baleary, stanowiące zaledwie jeden procent powierzchni Hiszpanii, corocznie przybywa ponad 5 milionów turystów. Archipelag składa się z czterech wysp: Majorki, Minorki, Ibizy i Formentery, oddalonych od wschodniego wybrzeża Hiszpanii o ok 80 km. Każda z nich ma odmienne krajobrazy, architekturę i charakter. Najspokojniejszą i najmniej zatłoczoną z nich jest Minorka. Dzikie plaże i szmaragdowe zatoki to jej znaki rozpoznawcze. Zobacz, jakimi atrakcjami przyciąga! Minorka to druga pod względem wielkości wyspa Balearów. Rozciąga się na długości ok. 45 km i szerokości ok. 15 km, zaś powierzchnia wynosi 668 km kw. (dla porównania pow. Warszawy wynosi 517 km kw.). Zamieszkuje ją ok. 92 tys. osób, zaś turystów przybywa tu rocznie ok. 300 tys. Można na niej odnaleźć ślady minionych epok: antyczne budowle, twierdze i konstrukcje, podziwiać spuściznę kultur: rzymskiej, bizantyńskiej, arabskiej, saraceńskiej i frankońskiej. Minorka ma charakter sielankowy, więc każdy kto poszukuje na wakacjach spokoju i relaksu, z pewnością go tutaj odnajdzie.

1 / 6

Minorka - miasto Ciutadella

Obraz
© Naeblys / Shutterstock.com

Wyspę przecina tylko jedna autostrada C721, która łączy dwa miasta: Ciutadellę i położone na przeciwległym krańcu wyspy Maó. Mieszka w nich ponad połowa populacji. Pierwsze z nich to dawna stolica Minorki. W przeszłości przeszło wiele - Katalończycy zrównali ją z ziemią, Turcy wywieźli wiele kosztowności, przechodziła też z rąk do rąk. *Ciutadella *w XVII w. została odbudowana i z czasem zamieszkiwana przez najbogatszych mieszkańców wyspy. Warto odwiedzić miasto wieczorem. Na co dzień spokojne i leniwe, zaś po zachodzie słońca ożywa. Restauracje i kawiarnie zapełniają się klientami, a w porcie można spotkać wielu spacerowiczów.

2 / 6

Maó - stolica Minorki

Obraz
© soulofbeach / Shutterstock.com

Maó jest częściej odwiedzane przez turystów niż Ciutadella. Zabudowa ma tu charakter kolonialny, a pomalowane w jasne i pastelowe kolory domy często posiadają piękne fasady. Zwiedzanie stolicy warto zacząć od punktu widokowego, z którego można podziwiać ogromny port, przed którym stoją forteca La Mola *oraz wzniesiony przez Brytyjczyków *Fort de Marlborough. Koniecznie trzeba udać się do centrum miasta, gdzie znajdziemy wiele straganów, w których znajdziemy m.in. pamiątki czy biżuterię.

3 / 6

Minorka - plaże i jaskinia

Obraz
© holbox / Shutterstock.com

Jedną z najciekawszych miejscowości na Minorce jest Binibeca, która słynie z białych budowli o nietypowych kształtach. Inna interesująca wioska to Cala en Porter. *Znajduje się tu ładna, piaszczysta plaża - jedna z większych na wyspie. Natomiast najdłuższa, licząca ok. 4 km, znajduje się w miejscowości *Son Bou. Cala en Porter znana jest też z popularnej na wyspie atrakcji - jaskini *Cova d'en Xoroi. *Wygląda nieco mrocznie, a legenda mówi, że dawniej mieszkał w niej pirat o imieniu Xoroi, który porwał młodą dziewczynę i uwięził ją w swojej kryjówce przez 10 lat. Wewnątrz jaskini jest bar i organizuje się imprezy z muzyką elektroniczną, które prowadzą często znani na świecie DJ’e.

4 / 6

Minorka - Monte Toro i piesze wędrówki

Obraz
© tuulijumala / Shutterstock.com

Osoby, które wolą przebywać na łonie natury, z pewnością odnajdą się na Minorce. Pełno tu malowniczych zatoczek, klifów, terenów zielonych i ścieżek, które idealnie nadają się do pieszych wędrówek. Najwyższą górą jest leżąca w głębi wyspy Monte Toro (357 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się figura Jezusa Chrystusa z rozłożonymi ramionami podobna do tej, która znajdziemy np. w Rio de Janeiro, choć nie tak okazałą.

5 / 6

Minorka - lokalne specjały

Obraz
© Juanjo Tugores / Shutterstock.com

Najpopularniejszym lokalnym trunkiem jest dżin oraz robiona na jego bazie _ pomada _, czyli koktajl z lemoniady i ginu. Na Minorce produkowane też są likiery o różnych smakach. Trunki można nabyć w miejscowych sklepach, straganach i na lotnisku. Warto spróbować też produkowanego na wyspie sera Mahon, który najczęściej porównuje się do sera typu cheddar. Wytwarzane są tu także inne mleczne specjały - nie tylko z mleka krowiego, ale też owczego. Ciekawostką jest, że to właśnie z Minorki pochodzi *majonez. *

6 / 6

Minorka - ograniczona liczba turystów

Obraz
© Constantin Stanciu / Shutterstock.com

Rozległe tereny Minorki zamieszkuje kilkaset gatunków ptaków i wypełnia ponad tysiąc gatunków roślin. Z tego powodu w 1993 r. Minorka uznana została przez UNESCO za rezerwat biosfery. *Co ciekawe, w celu ochrony minorkańskiej przyrody kontroluje się liczbę ludności jednocześnie przebywającej na wyspie. Przyjezdnych i mieszkańców może tu jednocześnie *145 tysięcy. I choć lokalne władze kontrolują rozwój turystyki na wyspie, to praktycznie wszystkie miejsca są dobrze przygotowane na wizytę urlopowiczów. Nie brakuje restauracji i sklepów z pamiątkami.

hiszpaniawyspybaleary

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)