Trwa ładowanie...
d3j0y21

Morze Bałtyckie. Klimat, noclegi, gdzie zjeść, aktywny wypoczynek. Informacje praktyczne

Bałtyk jest niewielkim morzem śródlądowym, które powstało stosunkowo niedawno, ok. 10–15 tys. lat temu. Jaki panuje tu klimat. Gdzie zarezerwować nocleg? Gdzie wybrać się na obiad? I jak spędzić czas nad morzem? Publikujemy praktyczny przewodnik.

d3j0y21
d3j0y21

[

Morze Bałtyckie Bałtyk jest niewielkim morzem śródlądowym, które powstało stosunkowo niedawno, ok. 10–15 tys. lat temu. Jego powierzchnia wynosi 415 266 km2, a zlewisko obejmuje prawie 17% terytorium Europy. Spływają do niego prawie wszystkie rzeki Polski. Bałtyk ma bardzo interesujące ukształtowanie i bogatą linię brzegową. To morze dość płytkie – średnia głębokość wynosi 52,3 m. Maksymalną głębokość Bałtyk osiąga daleko od brzegów polskich, w okolicach Gotlandii (459 m). Polski rekord przypada na Zatokę Gdańską (118 m). Temperatura wód w Bałtyku latem wynosi średnio 18°C, natomiast w bardziej osłoniętych zatokach może być nieco wyższa. Zimą południowa część morza nie zamarza w takim stopniu, jak północna. Częstym widokiem są za to spiętrzenia kry, dodające zimowemu krajobrazowi wyjątkowej malowniczości. Bałtyk to zbiornik cechujący się niskim zasoleniem. Wynika to z tego, że cieśniny duńskie mają niewielką głębokość, co utrudnia wymianę wód z oceanem. W górnych warstwach zasolenie wynosi zaledwie 7–8‰, dlatego nie ma co liczyć na bezwładne unoszenie się na falach, tak jak to dzieje się w bardziej zasolonych wodach mórz południowej Europy. Zasolenie ulega też zmianom: zmniejsza się pod wpływem słodkich wód śródlądowych oraz opadów deszczu, wzrasta natomiast znacznie podczas pogody sztormowej, gdy do wybrzeża docierają wody atlantyckie. Niewielka wymiana wód sprawia, że wybrzeże Bałtyku jest narażone na znaczną degradację. Brak filtracji powoduje, że wody lądowe, które przynoszą wiele substancji negatywnie wpływających na naturalne środowisko Morza Bałtyckiego, zatrzymują się w okolicach wybrzeża, silnie je zanieczyszczając. Niektóre z tych składników stają się pożywką dla bałtyckiej flory. Stąd od czasu do czasu możemy być świadkami alarmu ogłaszanego przez władze, wzywające do zaniechania kąpieli w morzu, ponieważ pokrywające powierzchnię wody wodorosty mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
• Klimat
• Noclegi
• Gastronomia
• Aktywny wypoczynek
• Fauna i flora morska
• Kultura


[

*Wybrzeże Bałtyku oraz promem na Bornholm * Prezentowane materiały pochodzą z przewodnika turystycznego po Wybrzeżu Bałtyckim opublikowanego nakładem wydawnictwa Bezdroża. ]( \"http://bezdroza.pl\" )

[

Wybór czasu podróży Polskie morze jest piękne o każdej porze roku. Najwięcej turystów wybiera oczywiście miesiące letnie. Niestety, lato jest najbardziej deszczową pora roku na Pomorzu, choć zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy w ostatnim czasie sprawiają, że trudno przewidzieć, na jaką pogodę się trafi w trakcie pobytu. W lipcu można liczyć na nieco więcej upalnych dni, za to w sierpniu wody Bałtyku są bardziej nagrzane, więc kąpiel sprawia większą przyjemność. W tym okresie
w nadbałtyckich kurortach należy się też liczyć z wysokimi cenami noclegów i wyżywienia. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić, zwłaszcza na kosztach noclegu, powinien wybrać się nad Bałtyk na początku września, kiedy większość właścicieli kwater prywatnych i pensjonatów obniża ceny. Maj i wrzesień można polecić też tym, którzy chcą uniknąć zgiełku i tłumu urlopowiczów. Niektórzy twierdzą, że Bałtyk jest najpiękniejszy późną jesienią i zimą, gdy plaże pustoszeją, a fale malowniczo rozbijają się o brzeg. Wtedy też tutejsze powietrze, ze względu na dużą zawartość jodu, ma najwięcej właściwości leczniczych.
• Klimat
• Noclegi
• Gastronomia
• Aktywny wypoczynek
• Fauna i flora morska
• Kultura

[

Klimat Klimat wybrzeża należy do typu klimatu morskiego, cechującego się niezbyt mroźnymi zimami i rzadko upalnymi latami. W Polsce latem temperatury układają się równoleżnikowo, co oznacza, że im bardziej na północ, tym jest chłodniej. Z kolei zimą rozkład ten jest południkowy – im bardziej na zachód, tym cieplej. Dlatego też w styczniu najcieplejszym regionem w Polsce jest zwykle zachodnie wybrzeże Bałtyku (okolice Świnoujścia). Liczba mroźnych dni (poniżej 0°C) nie przekracza zwykle 25. Łagodne zimy są z pewnością sporym atutem nadbałtyckich miejscowości. Niestety, latem wybrzeże Bałtyku nie może równać się z plażami Grecji czy Chorwacji. Gorących dni (podczas których temperatura nie spada w ciągu dnia poniżej 25°C) jest zaledwie kilkanaście. Na typowe miesiące turystyczne, czyli pomiędzy czerwcem a sierpniem, przypada również kulminacja rocznych opadów. Średnio w roku ich ilość waha się pomiędzy 550 a 600 mm rocznie.

d3j0y21

Deszczowy urlop nad morzem to niestety możliwość, z którą należy się liczyć. Wiatry nad Bałtykiem wieją zwykle z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich. Warto pamiętać, że występuje tu też najwięcej wiatrów silnych, czyli takich, których prędkość osiąga powyżej 10 m/s. Najczęściej ich moc można poczuć na Helu, gdzie średnia roczna liczba dni z silnym wiatrem wynosi aż 60. Na silne podmuchy należy być szczególnie przygotowanym podczas jesiennych i zimowych wyjazdów. Nierzadko można być wtedy świadkiem silnego sztormu. Charakterystycznym dla wybrzeża Bałtyku wiatrem jest orzeźwiająca bryza. Można wyróżnić jej dwa rodzaje. Pierwszy to bryza morska, która wieje w ciągu dnia (od morza do lądu). Drugi typ to bryza lądowa, wiejąca nocami od lądu do morza. Wiatry te wywołuje różnica temperatur pomiędzy lądem a morzem. Ląd szybciej się nagrzewa, ale też się ochładza. Ciepłe powietrze, które ma mniejszą gęstość, unosi się wyżej, dlatego w ciągu dnia znad morza napływa dołem chłodniejsze powietrze, sprawiając, że lądowy skwar nie jest tak uciążliwy. Nocą zaś, gdy na lądzie jest chłodniej, właśnie od niego płyną zimniejsze podmuchy.
• Wybór czasu podróży
• Noclegi
• Gastronomia
• Aktywny wypoczynek
• Fauna i flora morska
• Kultura

[

Noclegi Baza noclegowa wybrzeża Bałtyku jest dosyć zróżnicowana. Im większa miejscowość, tym większy wybór, choć podczas sezonu letniego trzeba się liczyć, że czasem brakuje miejsc noclegowych w najbardziej popularnych kurortach, do których zalicza się przede wszystkim Kołobrzeg i Sopot. Jeśli ktoś wcześniej nie zarezerwuje noclegu, po przyjeździe powinien skierować swoje kroki do lokalnego biura informacji turystycznej. Biura dysponują na ogół spisem obiektów noclegowych i aktualną informacją o wolnych miejscach.
• Wybór czasu podróży
• Klimat
• Gastronomia
• Aktywny wypoczynek
• Fauna i flora morska
• Kultura

[

Gastronomia Wyjazd nad morze kojarzy się nieodłącznie ze smażoną rybką, podawaną na papierowych talerzykach. Oczywiście – ten przysmak zdecydowanie króluje we wszystkich mniejszych i większych miejscowościach nadmorskich. Ale nie samą rybką żyje człowiek. Nawet dla wybrednych smakoszy baza gastronomiczna nad morzem jest całkiem satysfakcjonująca. Dominują bary „pod chmurką”, w których można coś przekąsić na szybko. Dużą popularnością cieszą się jadłodajnie i stołówki, w których za naprawdę niewielkie pieniądze można wykupić pełne wyżywienie. W wielu kwaterach prywatnych turystom oferuje się dostęp do aneksów kuchennych bądź możliwość zamówienia posiłków u gospodarzy.
• Wybór czasu podróży
• Klimat
• Noclegi
• Aktywny wypoczynek
• Fauna i flora morska
• Kultura

[

Aktywny wypoczynek Nad polskim morzem coraz łatwiej o duży wybór możliwości aktywnego spędzania czasu. Wybrzeże sprzyja uprawianiu turystyki rowerowej – w wielu miejscowościach pojawiły się już wypożyczalnie, czasami właściciele kwater oferują swoim letnikom sprzęt rowerowy (najczęściej wypożyczenie jest wliczone w koszt pobytu). Wciąż co prawda brakuje ścieżek rowerowych, ale z wyjątkiem głównych dróg, przy zachowaniu podstawowej ostrożności, jeżdżenie po regionie jest dość bezpieczne. Warto też dodać, że PKP stara się wyjść naprzeciw potrzebom rowerzystów, co znacznie ułatwia przemieszczanie się ze sprzętem na dłuższych dystansach. Coraz więcej pociągów ma specjalne wagony do przewozu dwukołowych wehikułów.

d3j0y21

Pamiętać jednak trzeba, że na przewóz roweru roweru należy mieć wykupiony bilet (w pociągach regionalnych jego cena zależy od długości trasy, w ekspresach i Intercity kosztuje 9 zł). Bałtyk to także raj dla entuzjastów sportów wodnych. Surfing, windsurfing, nurkowanie nie stanowią już większego problemu dzięki licznym wypożyczalniom i letnim szkółkom, gdzie początkujący amatorzy znajdą profesjonalnych instruktorów. Godzinna lekcja windsurfingu z instruktorem dla jednej osoby to koszt 40–50 zł. Wypożyczenie sprzętu waha się w zależności od jego jakości oraz czasu wypożyczenia; komplet na godzinę to 35–60 zł, 140–200 zł na jeden dzień, 500–700 zł na tydzień. Cenne wskazówki oraz odnośniki do poszczególnych szkółek windsurfingu znaleźć można na stronie: http://www.windsurfing.pl.
• Wybór czasu podróży
• Klimat
• Noclegi
• Gastronomia
• Fauna i flora morska
• Kultura

[

Fauna i flora morska Bałtyk nie należy do mórz bogatych w życie roślinne i zwierzęce. Taki stan wynika przede wszystkim z faktu, że jest to morze młode, niezbyt zasolone, o piaszczystym podłożu. Ciekawe, że piasek, tak lubiany przez ludzi, nie jest zbyt przychylnie witany w świecie innych organizmów żywych (im twardsze podłoże, tym więcej fauny i flory, ponieważ drobne organizmy mogą się wtedy do niego przyczepić). W naszym morzu żyje 85 gatunków roślin, są to głównie glony.

d3j0y21

Do najczęściej spotykanych należy morszczyn o charakterystycznym brunatnym kolorze i pęcherzykach na powierzchni „listków”. Rzadsze są zielenice, brunatnice czy krasnorosty. Te ostatnie zawdzięczają swoją nazwę barwnikowi, nadającemu im piękny, brunatno-czerwony odcień. Wielkie podmorskie łąki są tworzone przez trawy morskie, z których najpopularniejsza to tzw. tasiemica.

Zanieczyszczenia wody u południowych wybrzeży Bałtyku sprawiły, że już i tak uboga populacja zwierząt morskich jeszcze bardziej się skurczyła. W Morzu Bałtyckim żyje obecnie 46 gatunków ryb (przede wszystkim dorsze, szproty, makrele, śledzie, płastugi, łososie), 6 gatunków małży (największe i najrzadsze osiągają kilka centymetrów długości) i kilkanaście gatunków skorupiaków. Jeszcze uboższa jest grupa morskich ssaków, choć to właśnie one stały się w ostatnich latach jednym z popularniejszych symboli naszego morza. Chodzi oczywiście o foki, których w Bałtyku występują trzy gatunki. Pierwszy, najłatwiejszy do zaobserwowania w części zachodniej, to foka pospolita. Łatwo ją rozpoznać po plamkach na tułowiu oraz nieco spłaszczonym pyszczku, przypominającym mordkę kota. Dość częstymi gośćmi na plażach są także osiągające spore rozmiary foki szare. Trzecią grupę stanowią niewielkie foki obrączkowane. To jedyny gatunek, który zachował się w Bałtyku od okresu tzw. Morza Yoldiowego (ok. 8500–7900 p.n.e). Są
objęte ścisłą ochroną, lecz trudno je spotkać u naszych wybrzeży, ponieważ przedkładają nad nie zimne morza północne. W Bałtyku żyją również morświny, chociaż ich populacja z roku na rok dramatycznie się zmniejsza. Te sympatyczne zwierzaki z wyglądu przypominają wieloryby, ale nie są z nimi spokrewnione. Ich kuzynami są natomiast delfiny, z którymi łączy je choćby umiejętność skoków nad powierzchnię wody.
• Wybór czasu podróży
• Klimat
• Noclegi
• Gastronomia
• Aktywny wypoczynek
• Kultura

[

Kultura Polskie wybrzeże może poszczycić się nie tylko ciekawą historią, ale prawdziwą mieszanką kultur. Obok Polaków dzisiejszą specyfikę Pomorza tworzyli przecież także Krzyżacy, Brandenburczycy, Szwedzi, Duńczycy, a w późniejszym czasie pruscy osadnicy. Po wojnie wiele wnieśli repatrianci zza Bugu i Ukraińcy. Nie wolno zapominać o arcyciekawej kulturze rdzennej ludności kaszubskiej i kociewskiej. Obydwie te grupy utrzymały dawne tradycje. Kociewie słynie z malowanych w przepiękne roślinne ornamenty mebli drewnianych oraz plecionkarstwa i koszykarstwa (nie mylić z koszykówką!). Na Kaszubach możemy podziwiać wielobarwne kaszubskie hafty i spróbować regionalnej tabaki.

d3j0y21

Trzeba jednak pamiętać o istnieniu bariery językowej – wielu Kaszubów mówi wyłącznie językiem kaszubskim, który, choć należy do języków zachodniosłowiańskich, dla większości przyjeżdżających jest kompletnie niezrozumiały. Zasięg jego występowanie wyznaczają miejscowości: Gdańsk – Stara Kiszewa – Czersk – Chojnice – Człuchów – Miastko – Słupsk. Używanie kaszubskiego nie rozkłada się równomiernie na wszystkich tych terenach np. w powiecie puckim lub rejonie Strzepcza po kaszubsku mówią właściwie wszyscy, natomiast w Gdańsku na ok. 50 tys. Kaszubów niewielu posługuje się tym językiem na co dzień. Wielbiciele architektury z pewnością zachwycą się „krainą w kratkę” – regionem o niepowtarzalnym budownictwie szachulcowym, czyli białymi domami z czarnymi „kratkami” belek na ścianach.

Trudno nie docenić też elegancji i kunsztowności zabudowań starego Gdańska, będącego niegdyś jednym z najbogatszych miast Polski. Dzięki tak wielkiemu zróżnicowaniu Pomorze zadziwia na każdym kroku architekturą, rzemiosłem, zwyczajami, wreszcie – potrawami kuchni regionalnej. Koniecznie trzeba spróbować bałtyckich ryb, przyrządzanych na najrozmaitsze sposoby, brejki, czyli kawy po kaszubsku, oraz znakomitej gdańskiej „złotej wódki”. W sezonie letnim można skorzystać z oferty festiwali i imprez kulturalnych, które z pewnością ożywią każdy urlop nad morzem. Miłośnicy wikingów co roku odwiedzają licznie wyspę Wolin, utożsamianą z legendarną wyspą Jomsborg, wielbiciele kiermaszów powinni wybrać się na Jarmark św. Dominika w Gdańsku, a poszukujący duchowego wsparcia znajdą pokrzepienie podczas pielgrzymki do Kalwarii Wejherowskiej.
• Wybór czasu podróży
• Klimat
• Noclegi
• Gastronomia
• Aktywny wypoczynek
• Fauna i flora morska

d3j0y21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j0y21