Muzeum Auschwitz ostrzega. Oszuści nie mają wstydu
Muzeum Auschwitz zaapelowało do odwiedzających, aby zachowali ostrożność wobec firm turystycznych oferujących zwiedzanie obozu bez gwarantowanego wejścia. Bartosz Bartyzel, rzecznik placówki, ujawnił, że w ostatnim czasie otrzymano liczne skargi na tego typu nieetyczne działania.
Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora muzeum, podkreślił, że pojawiają się przypadki działań nieetycznych i szkodliwych dla odwiedzających.
- W ostatnim czasie odnotowaliśmy wiele skarg na firmy, które sprzedawały wyjazdy bez potwierdzonej rezerwacji. Odwiedzającym często w ostatniej chwili zmieniano godzinę wyjazdu lub też anulowano je. Strony firm są zbudowane w sposób, który może sugerować, że są powiązane z muzeum. Informacja, że użytkownik nie jest na oficjalnej stronie placówki, znajduje się na samym dole, co wprowadza w błąd wielu odwiedzających - przekazał Kacorzyk w odpowiedzi na liczne skargi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Jak wygląda życie w Bułgarii? „Temat wraca jak bumerang”
Wycieczki do Muzeum Auschwitz należy rezerwować przez oficjalną stronę
Ponadto firmy często sugerują, że anulowanie zamówienia jest wynikiem problemów po stronie muzeum.
- Staramy się monitorować takie przypadki, a naruszenie zasad rezerwacji kart wstępu może prowadzić do tego, że (…) takie firmy zostaną zablokowane. Planujących wizytę uczulamy, by korzystając z usług firm zewnętrznych, zwracali uwagę na opinie innych klientów - wyjaśnił Kacorzyk.
Bartosz Bartyzel podkreślił, że jedyną oficjalną stroną, na której można dokonać rezerwacji kart wstępu bezpośrednio z systemu sprzedażowego, jest serwis visit.auschwitz.org. Dodał, że rezerwacja przez tę stronę zapewnia odwiedzającym wejście do muzeum o wybranej godzinie z przewodnikiem w wybranym języku. Można tam również zarezerwować bezpłatne karty wstępu.
- Muzeum w zakresie ich dystrybucji nie współpracuje z żadnymi zewnętrznymi podmiotami. W związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za anulowane rezerwacje dokonywane na innych stronach – wyjaśnił.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Wycieczka do Auschwitz jest logistycznie prosta do zaplanowania
Zwracając uwagę na problemy związane z dojazdem do Oświęcimia, Bartyzel przypomniał, że bezpośrednio na parking muzeum dojeżdża autobus z Krakowa. Wejście do placówki znajduje się 1,5 km od dworca kolejowego w Oświęcimiu. Można z niego dojechać komunikacją miejską. Przy muzeum znajduje się parking, przechowalnia bagażu oraz restauracja.
Standardowe zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 3,5 godziny. Rezerwując wcześniej wejście o danej godzinie, łatwo zatem zaplanować logistykę podróży. Dodatkowo, osoby korzystające z serwisu visit.auschwitz.org mogą korzystać z bezpłatnego autobusu pomiędzy dwiema częściami muzeum: Auschwitz i Birkenau.
Najwięcej turystów odwiedziło Auschwitz w 2019 r.
Obóz Auschwitz został założony przez Niemców w 1940 r. w celu przetrzymywania Polaków, a Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później jako miejsce zagłady Żydów. Kompleks obozowy obejmował sieć podobozów, w których Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród deportowanych do obozu ok. 140-150 tys. Polaków, niemal połowa straciła życie. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innych narodowości.
Muzeum Auschwitz w tym roku odwiedziło już ponad 1,2 mln osób. Według Bartyzela, szacunki na koniec roku zakładają przekroczenie 1,8 mln odwiedzających, co sygnalizuje powrót frekwencji do poziomu sprzed pandemii COVID-19. Rekordowy pod tym względem był rok 2019, kiedy miejsce pamięci odwiedziło 2,32 mln osób.