Na drugi koniec świata z dowodem osobistym
Wielu naszych rodaków wciąż pamięta czasy, kiedy wyjazd za granicę nie był prostą sprawą, a uzyskanie paszportu wymagało wielu starań. Obecnie, dzięki korzystnym umowom międzynarodowym z różnymi krajami, oraz temu, że Polska znajduje się w Strefie Schengen, wyjazd do kilkudziesięciu państw jest łatwy jak nigdy wcześniej. Wystarczy posiadać przy sobie jedynie dowód osobisty.
27.02.2017 | aktual.: 27.02.2017 15:18
Jeśli ktoś myśli, że łatwe przemieszczanie się dotyczy jedynie krajów położonych na terenie Europy, to zdecydowanie się myli. Dziesiątki miejsc na świecie to terytoria zamorskie, będące częścią np. Francji czy Anglii. Więc jeśli marzy się wam urlop w jednym z urokliwych zakątków na Morzu Karaibskim - na Martynice czy Reunion, a nie macie paszportu, to żaden problem – tam też dotrzecie tylko na dowód.
Spójrzcie na poniższe zestawienie, które być może będzie dla was inspiracją do planowania kolejnej podróży. Dane dotyczące krajów, do których można wjechać tylko na podstawie dowodu pochodzą ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Pobyt do 10 dni:
San Marino (jeśli planuje się pobyt dłuższy niż 10 dni, należy to zgłosić w oddziale ds. cudzoziemców miejscowej żandarmerii)
Pobyt do 30 dni (dowód osobisty musi być ważny jeszcze 3 miesiące od planowanej daty powrotu):
Czarnogóra (jeżeli mamy paszport, ten okres wydłuża się do 90 dni).
Pobyt do 90 dni (dowód osobisty musi być ważny jeszcze 3 miesiące od planowanej daty powrotu):
Albania, Andora, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja oraz Serbia.
Pobyt do 90 dni:
Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania (oraz Wyspy Owcze), Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia*, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia (oraz Madera i Azory), Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania**, Włochy.
Pobyt do 365 dni:
Gruzja
- Francja: ponadto Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne, departamenty zamorskie, tj. Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Reunion, Majotta. Wspólnoty zamorskie, tj. Polinezja Francuska, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, Wallis i Futuna, Nowa Kaledonia.
- Hiszpania: ponadto Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro, Graciosa, Alegranza) oraz Baleary (Majorka, Ibiza, Minorka, Formentera).
- Holandia: na terytoriach zależnych Curacao, Sint Maarten i Aruba niezbędny jest paszport.
- Mołdawia: nie dotyczy wjazdu na teren tzw. Republiki Naddniestrzańskiej oraz przejazdu przez to terytorium na Ukrainę.
- W przypadku Wielkiej Brytanii te same zasady obowiązują przy podróżach na Wyspę Man oraz Wyspy Normandzkie (Alderney, Guernsey, Jersey). Uwaga: przy wyjazdach na Brytyjskie Terytoria Zamorskie (z wyjątkiem Gibraltaru), czyli na Anguillę, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Falklandy, Kajmany, Wyspy Turks i Caicos. Na Świętą Helenę, Wyspę Ascension, Wyspy Georgia Południowa i Południowy Sandwich i Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego wymagany jest paszport ważny jeszcze 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
Należy pamiętać o jednej ważnej kwestii. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy, obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Oznacza to, że planując na przykład wyjazd samochodem do Francji czy Niemiec, dowód osobisty musimy mieć przy sobie w trakcie podróży i pobytu.