Trwa ładowanie...

Na lotnisku w Lizbonie miało dojść do gwałtu. Właśnie ruszyło śledztwo

Sprawa domniemanego gwałtu, którego miał się dopuścić mężczyzna z Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) pracujący na lotnisku w Lizbonie, zostanie zbadana przez prokuraturę. Właście wszczęła ona dochodzenie w tej sprawie.

Lotnisko w Lizbonie Lotnisko w Lizbonie Źródło: Adobe Stock, fot: Mounir
d5r1515
d5r1515

Ofiarą gwałtu była pasażerka z zagranicy - wynika z informacji organów ścigania, które potwierdziło portugalskie MSW. Jeden z urzędników pracujących na lotnisku miał stwierdzić, że rzekomo nie posiada ona wszystkich dokumentów wymaganych do wjazdu na teren Portugalii. Następnie zamknął ją w jednym z działających na lotnisku pomieszczeń SEF i zgwałcił. Do zdarzenia doszło wiosną 2020 roku.

Z ustaleń stacji telewizyjnej CNN Portugal wynika, że kobieta rozpoznała już mężczyznę i wskazała go wśród kilkunastoosobowej grupy urzędników SEF zatrudnionych na stołecznym lotnisku.

Morderstwo na lotnisku w Lizbonie

Co więcej, portugalskie CNN przypomniało, że wiosną 2020 roku na lizbońskim lotnisku doszło również do brutalnego morderstwa. Pracownicy SEF pozbawili życia ukraińskiego pasażera, Ihora Homeniuka.

d5r1515

Podczas procesu potwierdzono, że w marcu 2020 roku mężczyzna został bezpodstawnie zatrzymany w przez policjantów przy wyjściu z lotniska, a następnie był brutalnie przesłuchiwany w jednym z pomieszczeń SEF. Po kilkugodzinnych torturach mężczyzna zmarł wskutek odniesionych obrażeń. Co więcej, w trakcie dochodzenia wyszło na jaw, że władze SEF dopiero kilka dni po tragicznym zdarzeniu skontaktowały się z ambasadą Ukrainy i podały nieprawdziwą przyczynę zgonu podróżnego. Zasugerowano, że zmarł on z przyczyn naturalnych.

W maju 2021 roku trzech urzędników SEF zostało skazanych przez sąd w Lizbonie za zamordowanie Homeniuka na kary od siedmiu do dziewięciu lat pozbawienia wolności.

Lotnisko Humberto Delgado

To międzynarodowe lotnisko znajduje się 7 km na północ od centrum Lizbony. Jest największym portem lotniczym Portugalii. W 2019 roku obsłużył on ponad 31 milionów pasażerów. Z Polski dolecimy na nie m.in. z Krakowa i Warszawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d5r1515
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5r1515

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj