Światowe Dni Młodzieży. Do Lizbony wybiera się około 12 tys. Polaków
Każda edycja Światowych Dni Młodzieży przyciąga rzeszę młodych katolików z całego świata. Nie inaczej ma być w czasie przyszłorocznego religijnego festiwalu w Lizbonie. Do stolicy Portugalii wybiera się około 12 tys. Polaków. Przygotowywane są także wspólne wyjazdy polonijne.
11.10.2022 | aktual.: 11.10.2022 13:44
Organizacja Światowych Dni Młodzieży została zapoczątkowana przez papieża Jana Pawła II już 36 lat temu. Od tej pory spotkania młodych katolików odbywają się w różnych miejscach świata co dwa, trzy lub cztery lata. Polska dwukrotnie była gospodarzem tego wydarzenia, a teraz przyszedł czas na Portugalię.
Polacy chętnie wyjadą do Lizbony
Światowe Dni Młodzieży 2023 rozpoczną się z początkiem sierpnia i potrwają sześć dni. Przyszłorocznej edycji przyśmiecać będzie hasło - "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.
- Według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 12 tys. pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 35 lat - powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM - ks. Tomasz Koprianiuk. - W systemie krajowym zapisało się już ponad cztery tys. pielgrzymów - najwięcej z archidiecezji krakowskiej, łódzkiej, katowickiej, kaliskiej i siedleckiej - dodał ksiądz.
Wyjaśnił również, że większość pielgrzymów z Polski przyjmą diecezje na północy Portugalii, w tym m.in. Lamego, Braganca, Viana do Castelo, Vila Real czy Braga, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.
Wspólne wyjazdy
Ks. Tomasz Koprianiuk poinformował, że trwają rozmowy dotyczące wspólnego wyjazdu grup polskich i polonijnych. Wyjaśnił, że jego celem byłaby promocja polskiej kultury i chrześcijańskiej tradycji. - Proponujemy połączenie grup polonijnych wraz z grupami z Polski w jednym autokarze. Wspólne wyjazdy odbywałyby się z takich miast Europy, jak np. z Paryżu, Barcelony lub Madrytu do jednej z diecezji w Portugalii, gdzie odbędą się tzw. "dni w diecezjach" poprzedzające ŚDM - tłumaczy ks. Koprianiuk.
Duchowny zakłada także, że w tym czasie mogłaby odbyć się wspólna prezentacja polskiej kultury. Zastrzega jednak, że realizacja projektu zależy w głównej mierze od zainteresowania ze strony młodzieży polonijnej.