Trwa ładowanie...

Na tego pająka lepiej uważać. Ukąszenie może się skończyć "wędkarskim kacem"

Wędkarze, a także wszyscy ci, którzy uwielbiają spędzać wolny czas nad wodą, powinni na niego uważać. Ukąszenie bagnika powoduje bowiem nieprzyjemne skutki. Co ciekawe, pająki nie grasują tylko latem.

Samice bagników są z reguły większe od samców Samice bagników są z reguły większe od samców Źródło: Adobe Stock
d75nrbp
d75nrbp

Bagnik nadwodny to gatunek europejskiego pająka z rodziny darownikowatych. To także największy pająk, który występuje w naszym kraju. Rozpiętość jego odnóży sięga nawet 7 cm. Ubarwienie ma brązowe z niewielkimi biało-kremowymi kropkami, a zakończenia odnóży pokryte są wypłowiałym czarnym kolorem.

Największy polski pająk

Bagnik żyje w bezpośredniej bliskości wody - na brzegach rzek, jezior, kąpielisk, zalewów, a także na podmokłych łąkach. Pająki z tego gatunku potrafią świetnie pływać, unosić się na powierzchni wody oraz nurkować.

Ich ofiarami stają się często wędkarze, a skutki ukąszenia nazywane są "wędkarskim kacem". Dolegliwości są bowiem podobne do tych, które towarzyszą osobom, po nadużyciu alkoholu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jest jak pływający resort. Na pokładzie wielu Polaków

d75nrbp

"Wędkarski kac"

Choć te jadowite pająki najczęściej są płochliwe, uciekają przed ludźmi i nie chcą się z nimi konfrontować, w sytuacji zagrożenia mogą zdecydować się na atak i ukąszenie, które jest bolesne, a dodatkowo ciężko się goi. Eksperci twierdzą, że ból po ukąszeniu przez bagnika jest bardziej dotkliwy niż po ukąszeniu pająka krzyżaka.

Jad bagnika powoduje natomiast silne, trwające nawet kilka dni zatrucie organizmu. Objawia się przede wszystkim bólem głowy, biegunką i wymiotami. Jeśli wymienione objawy nie ustępują nawet po kilku dniach, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Choć owe pająki najaktywniejsze są latem, spotkać można je także wiosną i jesienią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d75nrbp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d75nrbp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj