W PodróżyNadleśnictwo Baligród. Leśnicy przestrzegają przed sieciarzem jaskiniowym

Nadleśnictwo Baligród. Leśnicy przestrzegają przed sieciarzem jaskiniowym

Nadleśnictwo Baligród przestrzega przed najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce. Okazuje się, że ukąszenie sieciarza jaskiniowego jest porównywalne z użądleniem szerszenia.

Meta menardi czyli sieciarz jaskiniowy to najbardziej jadowity pająk w Polsce (zdjęcie poglądowe)
Meta menardi czyli sieciarz jaskiniowy to najbardziej jadowity pająk w Polsce (zdjęcie poglądowe)
Źródło zdjęć: © 123RF | Lucie Kovarova
Ilona Raczyńska

13.08.2020 08:38

Nadleśnictwo Baligród prowadzi bardzo aktywny profil na Facebooku. Leśnicy pokazują tam piękne widoki, zdjęcia roślin, zwierząt, ciekawych wydarzeń, ale informują też o przykrych zdarzeniach czy przestrzegają turystów.

Najbardziej jadowity pająk w Polsce

Duże zainteresowanie wzbudził post dotyczący bieszczadzkich jaskiń, a właściwie tego, kogo można w nich spotkać.

"W Bieszczadach można natrafić na niewielkie jaskinie, zwykle kilkumetrowej długości. Spotkać w nich można kilka gatunków nietoperzy oraz sporej wielkości sieciarza jaskiniowego (Meta menardi). Jest najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce, a ukąszenie jest porównywalne z użądleniem szerszenia" - czytamy pod postem.

Sieciarze jaskiniowe osiągają od 10 do 17 mm długości, ich pancerze mogą mieć ok. 6 mm. Pająk ten znany jest w Europie (z wyjątkiem krańców wschodnich). W Polsce jest jedynym przedstawicielem rodzaju. Preferuje ciemne lokalizacje o stałej, średniej wilgotności i temperaturze powyżej 7 st. C. Konstruuje sieci o szerokości od 25 do 30 cm.

"Paskudny", "już nigdy nie wejdę do żadnej jaskini" - komentują zdjęcie internauci. Ale niektórzy dodają, że fascynują ich takie stworzenia i wstawiają zdjęcia tych, które udało im się spotkać.

Tak jak informują leśnicy, sieciarz jaskiniowy jest najbardziej jadowitym pająkiem występującym w Polsce. Jednak jego jad nie jest niebezpieczny dla życia człowieka. Na skórze może wystąpić reakcja alergiczna, ale ukąszenie jest bolesne, porównywalne z użądleniem przez szerszenia.

Źródło: Nadleśnictwo Baligród/Wikipedia

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)