Trwa ładowanie...

Nagrał rzadkie zjawisko. "Niezwykłe i z pewnością do czegoś potrzebne"

Pleń to rzadko spotykane, pełzające wspólnie w licznych grupach larwy muchówek gatunku ziemiórka pleniówka. Na to niecodzienne zjawisko, nad którym wciąż głowią się naukowcy, natknęli się turyści na szlakach górskich w Beskidzie Żywieckim.

Pleń pojawił się na górskich szlakachPleń pojawił się na górskich szlakachŹródło: Adobe Stock, fot: Andrzej Gabinski
d44cev0
d44cev0

Pleń jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Co więcej, przyczyna wędrówki larw do dziś nie została ustalona. Pierwszym zoologiem, który zwrócił uwagę na to zjawisko, był związany z Gryfowem Śląskim i Jelenią Górą Caspar Schwenckfeld. Pod nazwą Ascarides militares opisał on pleń w wydanej w 1603 r. w Legnicy pracy pt. Theriotropheum Silasiae, będącej uporządkowanym opisem fauny Śląska.

W dawnych czasach uważano, że pleń pełznący w dół doliny jest zwiastunem szczęścia i urodzaju. Z kolei górale tatrzańscy zbierali pleń, suszyli, święcili, a następnie rozsypywali w stodołach i stajniach, gdzie miał zapewnić dobrobyt.

Pleń na szlaku w Beskidzie Żywieckim

Pełzający pleń na szlaku pod Wielką Rycerzową w Beskidzie Żywieckim zobaczył jeden z przewodników beskidzkich. W mediach społecznościowych zamieścił on fascynujące nagranie. "Do dziś niewiadomo po co i gdzie te larwy idą" - napisał.

Fala komentarzy

Pod nagraniem prezentującym pleń pojawiło się sporo komentarzy. "Fascynujące i obrzydliwe za jednym zamachem", "Niezwykłe i z pewnością do czegoś potrzebne, w przyrodzie nie ma bezsensownego zużywania energii, wszystko jest po coś", "O nowość. Nie wiedziałam, że coś takiego istnieje" - zdumiewali się internauci.

d44cev0

"Jakbym spotkała, uciekałabym w podskokach myśląc, że to atak obcych" - zażartowała jedna z komentujących.

Źródło: Instagram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj