Trwa ładowanie...

Nagranie z jedynego lotu nad górą lodową, która odpływa od Antarktydy

Brytyjska studentka Ella Gilbert jest jak dotąd jedyną osobą, która sfilmowała A68, jedną z największych gór lodowych w historii. Po oderwaniu się od lodowca szelfowego bryła ważyła ponad 1 bilion ton.
Share
Nagranie z jedynego lotu nad górą lodową, która odpływa od Antarktydy
Źródło: Gallo Images, Fot: Mario Tama / Staff
d2xwy95

*Według zachodnich mediów A68 jest cztery razy większa od Londynu. * Ella Gilbert twierdzi, że British Antarctic Survey było jedyną organizacją naukową, która zorganizowała taki lot badawczy. Udało jej się polecieć nad jedną z największych gór lodowych na świecie. Ta w zeszłym roku oderwała się od lodowca szelfowego Larsen C.

Przelecieliśmy przez szczelinę między lodowcem szelfowym a nową górą lodową, aby zmierzyć to, co działo się nad tym świeżo odsłoniętym kawałkiem oceanu, który był pokryty lodem przez prawdopodobnie 100 tys. lat - powiedziała Gilbert.

*Lot przeprowadzono w grudniu, ale dopiero teraz nagranie zostało opublikowane. * Badanie nowej góry trwało 6 tygodni i miało na celu zmierzenie wymiany ciepła, energii i gazów cieplarnianych pomiędzy górną warstwą oceanu i dolną warstwą atmosfery. To pomoże lepiej zrozumieć procesy, które odpowiadają za topniejące pokrywy lodowe.

d2xwy95

To ważne, ponieważ gazy cieplarniane są odpowiedzialne za powodowanie zmian klimatycznych, podobnie jak dwutlenek węgla - podkreśla Brytyjka.

Zobacz także: Grenlandzki lód nowym źródłem informacji o historii starożytnego Rzymu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2xwy95

Podziel się opinią

Share
d2xwy95
d2xwy95