Najbardziej niezwykłe kościoły Europy
Jedne zadziwiają kształtem, inne położeniem, jeszcze inne - pomysłem architekta na to, czemu jeszcze może służyć Dom Boży. Czasem nawet nie przypominają kościołów, niektórym daleko do godności gotyckich katedr i często wzbudzają gorące dyskusje. Oto najciekawsze świątynie Starego Kontynentu.
Jedne zadziwiają kształtem, inne położeniem, jeszcze inne - pomysłem architekta na to, czemu jeszcze może służyć Dom Boży. Czasem nawet nie przypominają kościołów, niektórym daleko do godności gotyckich katedr i często wzbudzają gorące dyskusje. Oto najciekawsze świątynie Starego Kontynentu.
Luterański zbór w Helsinkach zwany Skalnym Kościołem jest nie tylko miejscem modlitwy, ale przede wszystkim atrakcją turystyczną. Wyjątkowym czyni go jego konstrukcja - został on bowiem wykuty w podziemnej skale. W świątyni nie ma okien, a światło słoneczne dostaje się przez otwory w kopule. Dzięki położeniu kościół ma wprost niezwykłą akustykę, dlatego też często odbywają się tu koncerty. Każdego roku odwiedza go ponad pół miliona osób.
Zobacz także: Lalibela - niezwykła świątynia Bet Giyorgis w Etiopi
at/if
Borgund, Norwegia
To jeden z cudów architektury średniowiecza, który szczęśliwie dotrwał do naszych czasów. Znajdujący się w zachodniej Norwegii kościół klepkowy zbudowano w XII wieku bez użycia ani jednego gwoździa. Jego misterne wykonanie wciąż wzbudza zachwyt nie tylko w wiernych, ale i turystach zafascynowanych kulturą i sztuką wikingów. Na dachu kościoła znajdują się głowy czterech smoków, te same, które niegdyś zdobiły łodzie skandynawskich wojowników, a na elewacji można podziwiać inskrypcje runiczne. Kościół jest udostępniony dla zwiedzających od maja do września.
Saint-Michel d’Aiguilhe, Francja
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Francji to kaplica Saint-Michel d’Aiguilhe, położona na szczycie skały w mieście Puy en Velay. Kościół ma ponad 1000 lat! Powstał w 962 roku, kiedy to biskup Gothescalk powrócił z pielgrzymki do Santiago de Compostela i nakazał zbudować ten cud sakralnej architektury.
Zobacz także: Przerażające kościoły
Jaskinie Gellérta, Węgry
Budapeszt to jedno najciekawszych miast Starego Kontynentu, którego atrakcje zadowolą każdego turystę, niezależnie od jego zainteresowań. Do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić należy bez wątpienia jaskinia Gellérta zwana także jaskinią św. Iwana. Na początku XX wieku ojcowie paulini przekształcili system jaskiń w kaplicę i klasztor. W czasie II wojny światowej groty służyły hitlerowcom za szpital wojskowy, a po wojnie władze sowieckie skazały na śmierć opata klasztoru, a bracia zostali uwięzieni. Po upadku żelaznej kurtyny bracia paulini wrócili do jaskiń Gellérta, a klasztor ponownie otwarto w 1992 roku. Od tamtego czasu regularnie są tu sprawowane nabożeństwa, a jaskinie, które obecnie są dużą atrakcją turystyczną regionu, można zwiedzać poza godzinami mszy św.
Kościół Jubilee, Włochy
W Rzymie nie brakuje kościołów, a każdy z nich jest prawdziwym dziełem sztuki. Znajdziemy tu głównie świątynie o klasycznym kształcie - renesansowe czy barokowe, zwieńczone kopułami czy dzwonnicami. Dlatego tak niezwykłym elementem krajobrazu stolicy Włoch jest Jubilee, pw. Boga Ojca Miłosiernego znajdujący się w dzielnicy Tor Tre Teste. Zaprojektowany przez Richarda Meiera jest dumnie nazywany "klejnotem w koronie kurii rzymskiej", jednak jego forma od samego początku wzbudzała kontrowersje wśród wiernych i mieszkańców Wiecznego Miasta. Głównym elementem świątyni są trzy wygięte betonowe ściany, a do konstrukcji obiektu użyto także trawertynu, stiuku i szkła. Całość pokryta jest dwutlenkiem tytanu, który ma nie tylko podkreślić i utrwalić oślepiającą biel ścian, ale i minimalizować zanieczyszczenie powietrza.
Zobacz także: Kaplica Sykstyńska - miejsce wyboru papieża
Felsenkirche, Niemcy
W zachodniej części Niemiec, w Obersteinie znajduje się kościół, który zbudowano dosłownie w skale i właśnie tak brzmi jego nazwa - Felsenkirche. Ze świątynią związana jest wstrząsająca legenda. Przed wiekami żyło tu dwóch braci, którzy kochali się w jednej dziewczynie. Któregoś razu będąc na skałach pokłócili się o nią i w czasie bójki jeden z nich spadł z klifu. Z żalu i w ramach pokuty drugi brat zbudował w tym niebezpiecznym miejscu kościół.
Hallgrímskirkja, Islandia
Kościół Hallgrímura w Reykjavíku to drugi co do wysokości obiekt na Islandii. Mierzy 73 metry i jest doskonałym punktem orientacyjnym, bo widać go z każdego punktu miasta. Budowano go 38 lat, a inspiracją do jego powstania były bazaltowe słupy lawy często spotykane na Islandii. Na imponującej wieży kościoła znajduje się punkt widokowy, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na stolicę wyspy oraz góry. Przed kościołem stoi pomnik Leifa Erikssona - żeglarza i odkrywcy, który podobno przed Kolumbem dopłynął do Ameryki.
at/if