Najbardziej pechowe miejsca na świecie
Są wyjątkowo piękne, o bogatej historii, położone w najbardziej zjawiskowych zakątkach świata. Jednak coś jest z nimi "nie tak". Te miejsca przynoszą pecha i karzą tych, którzy je odwiedzają. Przeklęte rezydencje, nieszczęśliwe jeziora i mordujące bluźnierców, a czasem tylko ciekawskich, grobowce - to wszystko czyha na beztroskich turystów na urlopie. Wierzycie w przesądy? A może są to tylko osobliwe zbiegi okoliczności? Oto najpopularniejsze zakątki naszego globu, które skrywają mroczne tajemnice.
Są wyjątkowo piękne, o bogatej historii, położone w najbardziej zjawiskowych zakątkach świata. Jednak coś jest z nimi "nie tak". Te miejsca przynoszą pecha i karzą tych, którzy je odwiedzają. Przeklęte rezydencje, nieszczęśliwe jeziora i mordujące bluźnierców, a czasem tylko ciekawskich, grobowce - to wszystko czyha na beztroskich turystów na urlopie. Wierzycie w przesądy? A może są to tylko osobliwe zbiegi okoliczności? Oto najpopularniejsze zakątki naszego globu, które skrywają mroczne tajemnice.
Japonia to światowa stolica horrorów, a urokliwe miejsca są najczęściej tymi, gdzie zdarzają się najbardziej makabryczne wypadki. Nic dziwnego, że przepiękny Park Inokashira w Tokio, który wiosną tonie w kwiatach wiśni skrywa dość niepokojący sekret. Popularną rozrywką w parku są rejsy po jeziorze, jednak jeśli wybierzemy się tam ze swoją dziewczyną/chłopakiem, to mamy niemal gwarantowane, że nie skończy się to dobrze. Mieszkańcy Tokio wierzą, że jeśli para uda się na wycieczkę, to na pewno ich związek wkrótce się rozpadnie. Obwiniane za to jest bóstwo Benzaiten, którego sanktuarium znajduje się w parku - to ono ma podobno wzbudzać w ludziach zazdrość i brak zaufania wśród kochanków.
at/if
Trójkąt Bermudzki
Wakacje na Bermudach to marzenie wielu turystów - biały, a czasem wręcz różowy piasek, palmy i ciepły, turkusowy ocean to cechy typowego tropikalnego raju. Jednak ostatnią rzeczą, jakiej chcielibyśmy doświadczyć, to nie dolecieć na miejsce. Osławiony Trójkąt Bermudzki "wsysa" samoloty i łodzie, pobudza wyobraźnię i od ponad 60 lat jest pożywką dla kolejnych teorii, dosłownie nie z tej Ziemi. Czy winą za tajemnicze zniknięcia należy obarczyć wiejące tu z ogromną siłą huragany, czy wyjątkowe pole magnetyczne? A może coś znacznie mniej naturalnego? Mimo tak niepochlebnej opinii turyści niezmiennie przybywają na Portoryko i Bermudy, by cieszyć się słońcem i opowieściami o zaginionych samolotach i statkach. Kuszą pecha?
Bhangarh, Radżastan, Indie
W północno-zachodnich Indiach, w Radżastanie znajduje się miasto, które według legend padło ofiarą przepowiedni. W XVII wieku w Bhangarh lokalny watażka Madho Singh pragnął zbudować swoją stolicę. W miejscu, gdzie miała stanąć jego twierdza spotkał tajemniczego eremitę, Baba Balanatha. Powiedział on, można zbudować w tym miejscu warownię, ale pod warunkiem, że jej cień nie dotknie jego ulubionego miejsca medytacji. Madho Singh zbudował potężny fort według zalecenia ascety, jednak jego potomek, Ajab Singh bezmyślnie rozbudował swoją siedzibę. Jak można się domyśleć, miejsce medytacji pogrążyło się w cieniu, a na miasto spadły nieszczęścia, które doprowadziły do jego całkowitego wyludnienia. Obecnie Bhangarh to miasto duchów, które stanowi jedynie atrakcję turystyczną.
Cieśnina Drake'a
Na pełnym morzu też można doświadczyć niezłego pecha i to nie z powodu obecności kobiety na pokładzie. Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na wodzie jest Cieśnina Drake'a z burzowym Przylądkiem Horn. Znajduje się ona między Ziemią Ognistą a zachodnią Antarktydą, ma szerokość ponad 1000 km, a głębokość łączących się tu oceanów dochodzi do 5 km. To tu zdaje się egzamin na prawdziwego żeglarza, a ten kto bez szwanku przetrwa rejs na najbardziej niespokojnych wodach świata może uznać siebie za wilka morskiego. Jednak przez wieki to zbrodnicze miejsce pochłonęło już tysiące istnień ludzkich i nawet w dzisiejszych czasach ci, którzy mogą, starają się unikać tego niemal piekielnego zakątka.
Dolina Królów, Luksor, Egipt
Odkrycie Doliny Królów i jej groźnego skarbu - grobowca Tutanchamona było największym wydarzeniem w dziejach archeologii przełomu XIX i XX wieku. Jednak z grobowcem związana była klątwa, którą naukowcy, a czasem zwykli awanturnicy, zlekceważyli. Przepowiednia mówi, że tego, kto zbezcześci miejsce pochówku faraona dopadnie śmierć. W dobie racjonalnego myślenia takie ostrzeżenia nic nie znaczyły dla żądnych skarbów archeologów. Jednak już po otwarciu grobowca i sarkofagu ekipę badawczą zaczęło prześladować nieszczęście. Dobroczyńca wyprawy, lord Carnarvon zmarł niewiele ponad miesiąc od pierwszej wizyty w krypcie grobowej, sześciu innych członków wyprawy również rozstało się z życiem w osobliwych okolicznościach. Co było przyczyną ich śmierci? Klątwa? Choroby, które się uaktywniły w zetknięciu ze świeżym powietrzem podczas otwierania grobu? Nie wiadomo. Jednak turyści odwiedzający Luksor i Dolinę Królów są zawsze przestrzegani przed ryzykiem wkraczania do krypty grobowej pechowego faraona.
Hyannis Port, Massachusetts, USA
Rodzinę Kennedych, z której pochodził prezydent Stanów Zjednoczonych, liczni senatorowie i politycy, od ponad 60 lat prześladuje pech. Tajemnicze wypadki i morderstwa były w tej rodzinie wręcz na porządku dziennym. Każdy, kto przez małżeństwo stawał się jej członkiem, także musiał się liczyć ze sporym niebezpieczeństwem. Siedziba słynnego klanu, który zaczęto nazywać "amerykańską arystokracją" znajduje się w Hyannis Port i jest przez wielu uznawana za miejsce przeklęte. Być może jest to tylko "miejska legenda" sfabrykowana przez media, jednak to dość osobliwe, by jedna rodzina była tak nękana przez tragiczne wypadki. Czy jeśli piękna rezydencja trafi w obce ręce, to pech także będzie prześladować nowych właścicieli? Czas pokaże.
Unlucky Lake, Saskatchewan, Kanada
W Saskatchewan w Kanadzie znajdują się dwa jeziora, których nazwy są związane z ludzkim losem. Jezioro Szczęśliwe i leżące w niedalekiej odległości Pechowe są swoistą zagadką dla przybywających tu turystów. O ile legenda związana ze Szczęśliwym Jeziorem jest ogólnie znana (farmer znalazł tu swoje zaginione stado), to nikt tak do końca nie wie, czemu drugie, nie mniej urokliwe, nazywa się Pechowym. Może nie ma tu zbyt wiele ryb? A może ktoś, kto wypłynął na to jezioro, już nie wrócił do domu? Szczęśliwe Jezioro też ma pogmatwaną historię - zwano je niegdyś Jeziorem Diabła, bo ukazywały się na jego powierzchni tajemnicze światła. Naukowcy stwierdzili, że prawdopodobnie nie ma w tym nic mistycznego - mogą to być fosforyzujące algi, jednak niepokój związany z tym miejscem pozostał.
at/if