Najbardziej słoneczne miejsce w Polsce. Wakacyjny pewniak

Według danych meteorologicznych, to tam w Polsce najczęściej zagląda słońce – świeci nad Wyspą Uznam przez ponad 1900 godzin w roku, czyli przez blisko trzy miesiące. Wyspa Uznam to także miejsce, w którym łączą się dwa światy i dwie kultury – polska i niemiecka. Co warto zobaczyć?

Uznam z lotu ptaka - molo w Ahlbeck
Uznam z lotu ptaka - molo w Ahlbeck
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Karsten Eggert

05.06.2023 | aktual.: 05.06.2023 14:52

Uznam to przybrzeżna wyspa na Morzu Bałtyckim, która znajduje się na pograniczu Polski i Niemiec. Posiada łączną powierzchnię 445 km kw., z czego 72 km kw. znajdują się w granicach naszego kraju.

Uznam - Wyspa Słońca

Wyspa Uznam to ziemia, którą dzielimy z naszymi zachodnimi sąsiadami oraz miejsce, przez które przebiega granica obu państw. Co ciekawe, cieszy się nie mniejszym zainteresowaniem Niemców, którzy również chętnie ją odwiedzają oraz cieszą się jej unikalnymi walorami przyrodniczymi. To właśnie oni nazywają Uznam Wyspą Słońca. Jest to bowiem także najbardziej słoneczne miejsce w całych Niemczech.

Na niemieckiej części wyspy Uznam funkcjonuje Park Krajobrazowy Wyspy Uznam, który obejmuje tereny wyspy, stałego lądu oraz wód Piany. W jego skład wchodzi dziewięć rezerwatów przyrody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na wyspie znajdują się liczne miejscowości o charakterze wypoczynkowym i sanatoryjnym. Należą do nich m. in. położone po polskiej stronie Świnoujście, a po niemieckiej Ahlbeck, Bansin i Zinnowitz.

Kosze na plaży w Świnouściu
Kosze na plaży w Świnouściu© Adobe Stock | unknown

Wyspę Uznam oplata także gęsta sieć tras rowerowych, turyści doceniają uroki miejscowych plaż, wież widokowych i ścieżek spacerowych, które pozwalają nacieszyć się pięknem unikalnej przyrody.

Krótka historia Wyspy Uznam

Na Wyspę Uznam można dostać się w łatwy i szybki sposób ze Świnoujścia, które będzie świetną bazą wypadową do zwiedzania wyspy. Dotrzemy tam promem. Po niemieckiej stronie na Uznam wiodą mosty w Wolgaście i Anklam. Istnieje także możliwość dotarcia na tam samolotem – w Herringdorfie działa lotnisko.

Wyspa Uznam może poszczycić się długą i ciekawą historią. Była zamieszkiwana już przed 4 tys. lat, prawdopodobnie przez plemiona germańskie, których miejsce zajęli w średniowieczu Słowianie. Następnie wyspa trafiła pod władanie książąt pomorskich z rodu Gryfitów. W późniejszych latach władzę nad tymi terenami objęła Szwecja, a następnie Prusy – książę Fryderyk Wilhelm I odkupił wyspę od Szwedów za zawrotną kwotę 2 mln srebrnych talarów! Wyspa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem możnych i władców ówczesnej Europy, których fascynacji zawdzięcza swój świetny rozwój.

Ahlbeck ma charakterystyczne molo
Ahlbeck ma charakterystyczne molo© Adobe Stock

Co warto zobaczyć w najbardziej słonecznym miejscu Polski?

Dziś Uznam jest doceniana przede wszystkim za swój łagodny klimat, słoneczną pogodę, a także walory uzdrowiskowe. To właśnie tu znajdują się lecznicze solanki, które świetnie wpływają na samopoczucie osób chorych na astmę, serce i alergie. Aby w pełni docenić walory wyspy, warto wybrać się na niemiecką jej stronę. To właśnie tu będziemy mogli podziwiać malownicze trzcinowiska, w których kryją się rzadkie gatunki ptaków, torfowiska, a także przepiękne klify. W Zinnowitz można natomiast wybrać się w podróż pod wodę – działa tu specjalna gondola zanurzeniowa, która zabiera turystów na samo dno Bałtyku. W Tassenheide funkcjonuje natomiast największa w całej Europie farma motyli.

Plaża w Zinnowitz
Plaża w Zinnowitz© Adobe Stock

Miłośnicy historii w Herringsdorfie mogą natomiast odwiedzić muzeum samolotów z czasów I i II wojny światowej. Emocji zwiedzaniu dodaje fakt, że podobno to właśnie w tym miejscu w czasach II wojny światowej mieściła się tajna fabryka rakiet V2. W Kamminke można natomiast podziwiać starą drewnianą zabudowę. Jest to niewielka wieś rybacka, która słynie przede wszystkim ze świetnie zachowanych do naszych czasów domków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)