Hit lata w Polsce. To tam znajduje się najpiękniejsza plaża w kraju
Złociste plaże, imprezowe kurorty i spokojne miejscowości bez tłumów. Pomorze Zachodnie ma wszystko, czego wymaga się od idealnego miejsca na wczasy nad morzem. - To, co przemawia na korzyść właśnie tej części Polski, to bez wątpienia piękne plaże i przyroda, ale też dobra lokalizacja - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl.
Pomorze Zachodnie to ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, imprezowe kurorty pełne atrakcji i spokojne miejscowości bez tłumów, wiele atrakcji dla dzieci, a także świetną bazę noclegową – od skromnych kwater po hotele spa z ofertą na światowym poziomie.
Pomorze Zachodnie - turystyczny hit lata
To tu znajdziemy słynące z Festiwalu Gwiazd Międzyzdroje, Kołobrzeg z charakterystycznym molo czy Mielno - jeden z najpopularniejszych kurortów w Polsce.
- Pomorze Zachodnie to od lat prawdziwy hit turystyczny, wśród osób, które lubią wypoczynek nad morzem. To, co przemawia na korzyść właśnie tej części Polski, to bez wątpienia piękne plaże i przyroda, ale też dobra lokalizacja - można tu dolecieć samolotem do lotniska Szczecin Goleniów z różnych zakątków Polski i Europy, skorzystać ze środków komunikacji publicznej czy dojechać swoim własnym samochodem - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Pomorze Zachodnie to również świetnie rozwinięta baza noclegowa i przystępne ceny wypoczynku - dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Polski Dubaj" kierunkiem na urlop. Niezwykłe miejsce w Polsce
Jak wynika z danych Nocowanie.pl, największym zainteresowaniem wśród turystów planujących wakacje na Pomorzu Zachodnim cieszą się Kołobrzeg, Świnoujście, Ustronie Morskie, Bobolin, Mielno, Darłowo, Rusinowo, Pobierowo, Chłopy, Dąbki. Na dalszych pozycjach można znaleźć te nieco mniejsze, klimatyczne i spokojne miejscowości, które uznaje się również za nieco tańsze.
Najwięcej trzeba zapłacić za pobyt w Kołobrzegu i Świnoujściu, w których koszty noclegów rozpoczynają się od 130 zł od osoby za dobę. Nieco taniej jest w tych mniejszych miejscowościach - tu jest szansa, że uda się wypocząć nawet za mniej niż 100 zł - szczególnie w obiektach z kategorii kwatery i pokoje.
Region, który przede wszystkim kojarzy się ze złocistymi plażami, słońcem i wakacyjnym wypoczynkiem, ma do zaoferowania także masę ciekawych miejsc.
- Wybierając Pomorze Zachodnie na swój urlop, można eksplorować piękne wybrzeże, zabytki popularnych miast i miejscowości, a także korzystać z licznych atrakcji, które powstały z myślą o turystach - mówi Wiak. - To także możliwość spędzenia czasu nad wodą w nieco innej formie. Można tu plażować nie tylko nad morzem, ale i nad zachodniopomorskimi jeziorami, takimi jak Dąbie, Miedwie, Drawsko czy Jamno.
Świnoujście - idealne miejsce na wakacje
Niezależnie od tego, którą miejscowość na Pomorzu Zachodnim wybierzemy na urlop, to powinniśmy choć na chwilę odwiedzić Świnoujście, bo to miasto pełne "naj". Położone na 44 wyspach może pochwalić się najszerszą plażą w Polsce, na dodatek jest tu najcieplejsza woda w Bałtyku i najwięcej godzin słońca. - Plażą w Świnoujściu, którą uznaje się za najpiękniejszą w Polsce - podkreśla Karol Wiak.
Świetnej bazy noclegowej i miejsc do uprawiania aktywnego wypoczynku także miastu nie brakuje.
Najdalej wysunięte na północny zachód miasto w kraju w niczym nie przypomina typowych nadbałtyckich kurortów, w których zimą nic się nie dzieje, a latem nie znajdziemy wiele poza plażą, obiektami noclegowymi, deptakiem i kramami z pamiątkami. Świnoujście to zupełnie inna liga.
Czytaj także: Płot na plaży w Świnoujściu. Postawili go Niemcy
Największe z 44 wysp, na których jest położone, to Uznam, Wolin i Karsibór. Na zróżnicowany krajobraz składa się nie tylko wybrzeże Bałtyku, ale także akwen Zalewu Szczecińskiego czy delta Świny. Fani historii poczują się jak w niebie – czeka tu na nich podziemne miasto i trzy zachowane XIX-wieczne fortyfikacje Twierdzy Świnoujście.
Na wyspie Wolin, między Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim, znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Woliński Park Narodowy chroni obszar z wyjątkowo pięknym klifowym wybrzeżem. Wysokość klifów sięga nawet 95 m. Warto zobaczyć także deltę Świny z licznymi bagnistymi wysepkami oraz polodowcowe jeziora.
Prawdziwą perełką jest położone w okolicy wsi Wapnica jezioro Turkusowe. Powstało w wyrobisku kopalni kredy, zamkniętej w latach 50. XX w. Kredowe dno nadaje czystej wodzie niezwykłą barwę. Jeziorko i okolice można podziwiać z punktu widokowego na Piaskowej Górze.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Kołobrzeg - ukochany kurort turystów
Kołobrzeg to jedno z najchętniej wybieranych miejsc na wczasy w Polsce. Promuje się jako największy kurort nadmorski i największe uzdrowisko w kraju. Zakłady lecznicze korzystają ze źródeł wody mineralnej oraz pokładów borowiny, przynosząc ukojenie pacjentom zmagającym się z m.in. chorobami dróg oddechowych, układu krążenia i stawów. Poza obiektami uzdrowiskowymi w Kołobrzegu znajdziemy wiele luksusowych hoteli, w większości z rozbudowanym zapleczem spa, ale także skromniejszych pensjonatów i kwater na każdą kieszeń.
W mieście do dyspozycji turystów są trzy kąpieliska – Plaża Zachodnia, Plaża Centralna i Plaża Wschodnia. Łącznie zajmują jedynie 600 m odcinek wybrzeża. Warto wybrać się do Grzybowa (7 km od centrum) albo Dźwirzyna (14 km). Obie miejscowości znajdują się na terenie gminy Kołobrzeg i mogą pochwalić się Błękitną Flagą, gwarantującą świetną jakość wody. Miasto jest też świetną bazą wypadową na wycieczki po wybrzeżu.
Atrakcje Pomorza Zachodniego – Polski Dubaj i romantyczne ruiny
Warto zajrzeć choć na jeden dzień do Jarosławca. To miejsce wyjątkowe na mapie nie tylko Pomorza Zachodniego, ba nawet nie tylko Polski, a całej Europy. Znajduje się tutaj największa sztuczna plaża Starego Kontynentu, dlatego kurort okrzyknięto "polskim Dubajem".
Na listę warto także wpisać Trzęsacz, który byłby jedną z wielu typowych miejscowości nadmorskich, gdyby nie jeden szczegół. Na klifie znajdują się ruiny gotyckiego kościoła, co wraz z położoną poniżej plażą tworzy wyjątkowo malowniczy obrazek, przyciągający turystów i fanów fotografii. Choć odcinek wybrzeża nie jest wyjątkowo szeroki, dzięki temu niezwykłemu elementowi plażę w Trzęsaczu można z pewnością uznać za jedną z najpiękniejszych w kraju.
Ciekawym miejscem na Wybrzeżu Rewalskim jest Niechorze. Do dziś można tu zobaczyć zabudowania rybackie z przełomu XVIII i XIX wieku. Do atrakcji należy także latarnia morska, którą udostępniono do zwiedzania. Z jej tarasu roztacza się przepiękny widok na morze. W Niechorzu warto odwiedzić Park Miniatur Latarni Morskich, gdzie można zobaczyć wszystkie latarnie polskiego wybrzeża w skali 1:10. To świetna alternatywa, gdy trafimy na pochmurny dzień.