EgzotykaNajbardziej surrealistyczne krajobrazy

Najbardziej surrealistyczne krajobrazy

Najbardziej surrealistyczne krajobrazy

Czy takie widoki naprawdę istnieją? Czy te miejsca można odwiedzić? Oczywiście, że tak! Zobacz, że naprawdę warto.

1 / 10

Valley of Desolation, RPA

Obraz
© JupiterImages

Położona jest kilka kilometrów na północny-zachód od Graaf-Reinet w Karru, w RPA. Dolina powstała miliony lat temu. To właśnie tutaj będziemy mogli podziwiać unikalne formacje skalne.

2 / 10

Wadi Rum, Jordania

Obraz
© JupiterImages

Skały pustyni Wadi Rum to jedna z największych i najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Jordanii. Ten pustynny krajobraz urzeka każdego kto tu przybędzie. Najlepiej zarezerwować sobie na zwiedzanie przynajmniej trzy dni. Dzięki temu będziemy mieli niepowtarzalną okazję do spędzenia dwóch nocy pod wspaniałym rozgwieżdżonym niebem Jordanii. Największą atrakcję Wadi Rum stanowi sama pustynia. Jak możemy ją podziwiać? Otóż do dyspozycji mamy trzy sposoby: samochód, wielbłądy lub... na piechotę.

3 / 10

Salar de Uyuni, Boliwia

Obraz
© JupiterImages

Salar de Uyuni leży w południowo-wschodniej Boliwii, tuż przy granicy z Chile i Argentyną. Wielu turystów twierdzi, że czuje się tam jak na Księżycu. Ta największa na świecie pustynia solna to pozostałość po wyschniętym jeziorze. Szczególnie olśniewająca jest w porze deszczowej, gdy jej powierzchnia przypomina taflę lustra!

4 / 10

Park Narodowy Skamieniałego Lasu, USA

Obraz
© JupiterImages

Nazwa tego parku pochodzi od drewna. Nie jest to zwyczajne drewno ale bardzo licznie występujące skrzemieniałe drewno. Park Narodowy Skamieniałego Lasu został założony w 1962 roku i zajmuje powierzchnię 378 km.kw. Głowną atrakcją tego parku są właśnie szczątki pradawnych drzew nazywanych araukarii. Uległy one skrzemionkowaniu z zachowaniem całej struktury tkanek. Dzięki temu zawierają kryształy kwarcu, ametystów, agatu i jaspisu. Na terenie parku znajdują się skupiska tych drzew. Należą do nich: Las Tęczowy, Las Jaspisowy oraz Las Kryształowy.

5 / 10

Naturalnie wyrzeźbione ze skał

Obraz
© JupiterImages

Kapadocja to kraina położona w Turcji, we wschodniej części Anatolii Środkowej. Ten surrealistyczny, baśniowy krajobraz, między Urgüp a Nevsehir - grzyby skalne z kapeluszami i tufowe stożki, w których wykuto domy - wyrzeźbiła sama natura deszczem i wiatrem...z małą pomocą dłuta w ręku człowieka. Jej wizytówką jest Göreme. Można tam zamieszkać w jednym z licznych pensjonatów - w wydrążonych pieczarach, które z okienkami wyglądają jak ogromne kopce termitów. W czasach Bizancjum to pustelnicy wykuwali w skałach samotnie. Natomiast mnisi łączyli się w większe grupy i kuli świątynie ozdabiając je freskami przedstawiającymi postaci świętych i sceny biblijne.

6 / 10

Jezioro Mývatn, Islandia

Obraz
© JupiterImages

Jezioro to nazywane jest także _ jeziorem komarów _. Położone w Islandii ma powierzchnię 37 km.kw. Głębokość jeziora waha się od 2 do 4,5 metra. Powstało około 35.000 lat temu. Jezioro Mývatn, cel wielu wycieczek i wielka atrakcja turystyczna. Ciekawostka tego miejsca są bloki lawy o niepowtarzalnych, różnorodnych kształtach oraz pseudokratery. Kratery te są uderzająco podobne do tych znajdujących się na Księżycu. Niegdyś w okolicy jeziora przebywali przyszli amerykańscy kosmonauci łącznie z Armstrongiem. To właśnie tutaj odbywały się ćwiczenia wchodzenia i schodzenia z kraterów na wypadek konieczności poruszania się w takich warunkach na Księżycu.

7 / 10

Park Narodowy Purnululu , Australia

Obraz
© JupiterImages

Park Narodowy Purnululu położony jest Australii. Od 2003 roku znajduje się on na światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Zajmuje on obszar 239 723 hektarów. Najbardziej charakterystycznym elementem parku jest masyw Bungle Bungie. Od ponad 20 mln lat poddawany jest on erozji. Dzięki temu uformowały się liczne wieżyczki i stożki w kształcie uli o stromych zboczach. Ich powierzchnia poprzecinana jest ciemnoszarymi, poziomymi pasami, utworzonymi ze skorupy sinic (fotosyntetyzujących organizmów jednokomórkowych). Te rzadko spotykane stożki krasowe zawdzięczają swe istnienie współdziałaniu kilku zjawisk geologicznych, biologicznych, klimatycznych, jak również erozji.

_ Źródło:www.unesco.pl _

8 / 10

Najpiękniejsza zatoka

Obraz
© JupiterImages

Żaden pobyt w północnej części Wietnamu nie może odbyć się bez wizyty w Vinh Ha Long (Zatoka Ha Long). To jeden z cudów natury współczesnego świata, zapewne najbardziej spektakularny krajobraz w Wietnamie. Na zatoce rozsianych jest ok. 1900 skalistych wysp i wysepek. Większość wysp ma formę wapiennych słupów wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię turkusowej wody. W skałach widnieją liczne jaskinie i groty. Zbocza porasta gęsty, soczysto-zielony las tropikalny.

9 / 10

Pustynia Pstra, USA

Obraz
© JupiterImages

Pustynia rozciąga się od Parku Narodowego Wielkiego Kanionu do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu. Jeszcze jakieś 200 milionów lat temu była równiną. Dzisiaj na jej terenie znajdują się liczne skamieniałości. Możemy tu znaleźć egzemplarze skrzemieniałego drewna, z których znany jest Park Narodowy Skamieniałego Lasu. Powierzchnia pustyni obejmuje ponad 93500 hektarów. Obecnie Pustynia Pstra oraz Park Narodowy Skamieniałego Lasu są chronionymi terenami.

10 / 10

Jezioro Bogoria, Kenia

Obraz
© JupiterImages

Jezioro to stanowi rezerwat przyrody. Położone jest na południe od Baringo w Kenii. Jest to jezioro słone, a woda ma niewyobrażalnie obrzydliwy smak. Rozciąga się na długość 34 km a jego głębokość sięga około 10 metrów. Na terenie tego rezerwatu zamieszkuje jedna z największych na świecie populacji różowych flamingów. Rezerwat można zwykle zwiedzać na piechotę lub na rowerze. Nie tylko flamingi przyciągają turystów w te tereny. Jezioro to słynie także z gejzerów oraz gorących źródeł.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)