Najbardziej upiorne miejsca w Polsce

Najbardziej upiorne miejsca w Polsce

Oto 7 miejsc w naszym kraju, z którymi wiążą się najbardziej przerażające i krwawe historie!

Oto 7 miejsc w naszym kraju, z którymi wiążą się najbardziej przerażające i krwawe historie!

Przerażający Czerwony Upiór straszy na dawnym piastowskim zamku w Grodźcu, na Dolnym Śląsku. Zapiski o kościotrupie w zbroi i w długiej purpurowej opończy, błądzącego po zamkowych komnatach i dziedzińcu pochodzą już z czasów legnickich Piastów. Z kolei przekazy osadników z czasów powojennych ukazują upiora stojącego na szczycie najwyższej baszty zamkowej. Do dziś zagadką pozostaje, kto w ten sposób pokutuje za winy, gdyż zanim zamek wszedł w posiadanie legnickich Piastów przez wiele dziesiątków lat był siedzibą rycerzy rozbójników.

1 / 6

Ruiny w Ogrodzieńcu

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: FcoMG // Humming

Śmiałkowie, którzy nocą zdecydują się na spacer w pobliżu ruin średniowiecznego zamku w Ogrodzieńcu, wzniesionego wśród poszarpanych i przybierających przedziwne kształty skał wapiennych Jury Krakowsko – Częstochowskiej mogą natknąć się na upiora Czarnego Psa. Według przekazów ten ogromny, czarny zwierz ciągnie za sobą długi, brzęczący łańcuch, natomiast oczy jego płoną żywym ogniem. Legenda głosi, że tak pokutuje kasztelan Stanisław Warszycki, który na zewnętrznym dziedzińcu zamku urządził grotę, gdzie torturowano opornych poddanych.

2 / 6

Rynek w Nowym Sączu

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com:

Nocami na rynku w Nowym Sączu można spotkać zjawę człowieka, który w XVII wieku uchodził za jednego z najznakomitszych alchemików Europy- Michała Sędziwoja. Duch kroczy w uniwersyteckiej todze z podniesioną głową, zaś jego postać nie rzuca cienia nawet przy pełni księżyca. Dukaty, które rozrzuca wokół, padają bezdźwięcznie na ziemię i znikają przed wschodem słońca. Według przekazów mieszkańców Nowego Sącza zjawa zwykle pojawia się w noc sylwestrową. Przepowiednia głosi, że ten kto natknie się na ducha alchemika, temu szczęście i pomyślność towarzyszyć będą przez cały następny rok.

3 / 6

Babia Góra

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com:

Babia Góra jest na celowniku ciekawych świata nie od dziś. Już setki lat temu ciągnęli tu zielarze, poszukiwacze skarbów, uczeni, a także ukrywali się zbójcy spod ciemnej gwiazdy. Według legendy odbywały się tu sabaty czarownic nazywanych niegdyś "babami". Na Diablaku stał czarci zamek, z którego zostało tylko ogromne rumowisko. Obecnie w letnim sezonie odbywają się tu festyny - podczas "zlotów" wiedźmy częstują gości "czarcim jadłem" i "diabelską okowitą", a na zakończenie wybiera się najpiękniejszą czarownicę.

4 / 6

Zamek Dunajec w Niedzicy

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com:

Opowieść głosi, iż niegdyś właściciel jednego z najbardziej malowniczych polskich zamków wziął sobie za żonę peruwiańską księżniczkę. Z ich małżeństwa zrodziła się Umina - córka potomka królewskiego rodu Inków: Tupaca Amaru. Została ona zasztyletowana, jednak przed śmiercią udało jej się ukryć w twierdzy tajemniczy testament Inków. Dokładnie w tym miejscu ukazuje się dziś podobno biała dama.

5 / 6

Zamek w Pieskowej Skale

Obraz
© Licencja Creative Commons, http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/ flickr.com: FoleyPod

Zamek w Pieskowej Skale przyciąga pięknym położeniem w Dolinie Prądnika oraz wspaniałym, zadbanym ogrodem. Jednak nocą przestaje być tu tak przyjemnie - wówczas miejsce nawiedzają różne duchy. Jak głosi legenda jednym z nich jest mężczyzna ubrany w ciemne szaty. Błądzi on po komnatach i korytarzach gotyckiego zamku. Jest to niejaki Krzysztof Szafraniec, który w 1484 roku z rozkazu króla Kazimierza Jagiellończyka, został ścięty w Baszcie Senatorskiej na zamku krakowskim. Co noc powraca, skrywając swe oblicze za czarną długą szatą.

6 / 6

Zamek Czocha

Obraz
© Rafał Konieczny (GNU Licencja Wolnej Dokumentacji)

Zamek Czocha przyciąga nie tylko pięknem położenia i architekturą, ale także masą fascynujących legend, m.in. o pięknej córce zamkowego kasztelana. Wieczorami po budowli niesie się podobno płacz dziecka - zamurowanego tu w jednej z komnat, nad kominkiem. Malownicza budowla posłużyła za tło dla wielu produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. Gdzie jest generał?, Wiedźmin czy Tajemnica twierdzy szyfrów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)