Najbardziej zagadkowe miejsca w Polsce
W Polsce znajduje się wiele miejsc i obiektów, które od lat kryją niewyjaśnione tajemnice. Przedstawiamy dziś najciekawsze z nich. Oto 7 atrakcji, które rozpalają wyobraźnię.
W Polsce znajduje się wiele miejsc i obiektów, które od lat kryją niewyjaśnione tajemnice. Przedstawiamy dziś najciekawsze z nich. Oto 7 atrakcji, które rozpalają wyobraźnię.
Zamek Książ to największa tego typu budowla na Dolnym Śląsku, trzecia pod względem wielkości w Polsce i jedna z najpotężniejszych w Europie twierdz. Można tu podziwiać zabytkowe wnętrza, wieżę, tarasy w stylu francuskim, park angielski, hipodrom, krytą ujeżdżalnię koni, ruiny starego zamku oraz pobliską palmiarnię. W podziemiach warowni, znajdującej się na Szlaku Zamków Piastowskich, mogą znajdować się liczne skarby. Mówi się m.in. o ukrytym tam depozycie z Monte Cassino, a także o Archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.
ik/udm
Tajemnicze atrakcje - kompleks "Riese"
Najbardziej imponującym pohitlerowskim obiektem na terenie Polski jest z pewnością kompleks "Riese" w Górach Sowich, który skrywa kilometry podziemnych korytarzy, ogromne hale, a może nawet skarby. Mówi się, że gdyby Niemcom udało się dokończyć projekt, na Dolnym Śląsku powstałoby podziemne miasto. Mogłoby w nim przebywać jednocześnie nawet 20 tysięcy osób. Dziś w miejscowości Głuszyca znajduje się wejście do największego podziemnego kompleksu tuneli Osówka. Wydrążone w 1943 roku miały połączyć miejscowości Książ, Osówka, Włodarz, Walim i Rzeczka. Przeznaczenie tych kilkunastokilometrowych tras stanowi do dziś niewyjaśnioną tajemnicę. Z tamtego okresu nie zachowały się żadne dokumenty ani projekty budowlane. Możemy się jedynie domyślać, jakim celom miało służyć podziemne miasto.
Tajemnicze atrakcje - zamek Dunajec w Niedzicy
Niedzica, niewielka wieś w województwie małopolskim, kryje w sobie jedną z najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Na malowniczym i skalistym cyplu nad Zalewem Czorsztyńskim, stoi XIV-wieczny zamek Dunajec - najważniejszy obiekt polskiego Spiszu. Zawsze znajduje się on na czołowych miejscach w rankingach najpiękniejszych zamków w Polsce. Pod koniec XVIII wieku miała na nim przebywać Umina - córka samozwańczego inkaskiego wodza Tupaca Amaru II, który wzniecił rebelię przeciwko hiszpańskiej władzy. Po klęsce powstania wydano wyrok na niego i jego rodzinę. Także Umina nie uniknęła kary. Została zasztyletowana, jednak przed śmiercią zdążyła powić syna i, jak głosi legenda, ukryć w zamku inkaski testament. W pierwszej połowie XX wieku dokumentami dotyczącymi twierdzy interesowali się Peruwiańczycy. Wzbudziło to czujność polskich badaczy, a prace archeologiczne zakończyły się sukcesem. Pod progiem pierwszej bramy górnego zamku znaleziono tubę z inkaskim tekstem w języku kipu (pismo węzełkowe). Podobno
znalazły się tam nazwy: Dunajecz, Vigo i Titicaca, wskazujące na zamek w Niedzicy, hiszpański port Vigo oraz jezioro Titicaca. Rozpaliło to wyobraźnię wielu - co znajduje się w tych miejscach? Czy można tam znaleźć złoty skarb Inków?
Tajemnicze atrakcje - MRU
Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) to największa atrakcja Ziemi Lubuskiej. Potężny system umocnień stanowi element tak zwanego Ostwall - wału wschodniego - wybudowanego w latach 30. XX wieku, na pograniczu niemiecko-polskim. Położony jest pomiędzy Odrą i Wartą, a rozciąga się na odcinku około 100 km. W jego skład wchodzą między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. W 1945 roku Rosjanie odnaleźli tu skarbiec z wieloma dziełami sztuki. Poszukiwacze skarbów wierzą, że to jeszcze nie wszystko, czym zaskoczy MRU. Turyści mogą dziś zwiedzać system fortyfikacji - dla najodważniejszych istnieje możliwość zorganizowania nawet 8-godzinnej wyprawy w głąb schronów, które prawdopodobnie kryją jeszcze wiele tajemnic.
Tajemnicze atrakcje - podziemia Wrocławia
O *podziemnym Wrocławiu *zrobiło się głośno dzięki popularnym kryminałom Marka Krajewskiego, których akcja rozgrywa się w tunelach i na podziemnych ulicach wtedy jeszcze niemieckiego Breslau. Pogłoski mówią o tunelach pod Dworcem Głównym, gdzie podczas wojny miał działać niemiecki szpital. Na dodatek miała się tam znajdować stacja podziemnej linii kolejowej. Kolejną zagadkę stanowi Stadion Olimpijski. Zbudowali go Niemcy w 1928 roku. Co ciekawe, jego architektem został ten sam człowiek, który był odpowiedzialny za budowę schronów pod miastem. Wszystkie tajne pomieszczenia miały być zalane przez Niemców, poprzez odkręcenie śluz na przepływającej dosłownie tuż obok Odrze. Wrocław kryje niezwykłe tajemnice dużo starsze niż hitlerowskie schrony. By przenieść się w ten niesamowity świat, nie musimy nawet wychodzić poza Stare Miasto. Nie każdy wie, że większość kamienic, stojących przy rynku, ukrywa w swoim wnętrzu wielopoziomowe piwnice i tunele łączące ze sobą kolejne domy.
Tajemnicze atrakcje - zamek Czocha
Zamek Czocha, przepięknie położony na gnejsowych skałach nad Jeziorem Leśniańskim, z lotu ptaka przypomina twierdzę prosto z bajki. Obronna budowla znajdująca się w miejscowości Sucha, w województwie dolnośląskim, to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w naszym kraju. Jego historia sięga XIII wieku, gdy powstała tu pierwsza warownia graniczna. Na przestrzeni wieków często zmieniał właścicieli, którzy poszerzali kompleks o kolejne fragmenty. Na początku XX wieku stał się własnością Ernsta Gutschowa, który polecił przebudować twierdzę na podstawie rycin z 1703 roku. Nadało to zamczysku dzisiejszy, bajkowy charakter. Ernst Gutschow zadbał nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale także o wyposażenie zamku. Zgromadził w jego wnętrzach ogromną kolekcję sztuki i zbiorów bibliotecznych. Część z nich pochodziła ze skarbu cesarskiego, ponieważ bogacz utrzymywał stałe kontakty z dworem. Niestety większość najcenniejszych przedmiotów zniknęła w 1945 roku wraz z właścicielem. Do dziś nie wyjaśniono, czy Gutschow
wywiózł je z Suchej, czy może ukrył gdzieś na terenie kompleksu. Rozpala to wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy skarbów.
Tajemnicze atrakcje - Odry
Kamienne kręgi w Odrach, w gminie Czersk na Pomorzu, to pradawne cmentarzysko Gotów. Miejsce to spowija aura tajemnicy. Według legendy można spotkać tutaj pokutującą damę, która przemyka między głazami. Gdy wsłuchamy się w szum wiatru, usłyszmy dźwięk bijącego kościelnego dzwonu. To największe w Polsce i drugie w Europie skupisko kamiennych kręgów.
ik/udm