Najbardziej zaludnione polskie miasta. Widać sporo zmian
We wtorek 20 września GUS opublikował kolejne dane z najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Zmiany widać przede wszystkim w pierwszej trójce najbardziej zaludnionych miast w Polsce.
21.09.2022 | aktual.: 21.09.2022 10:35
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany był od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Z zebranych danych wynika m.in. to, że polskie społeczeństwo starzeje się, a mieszkańcy Polski gromadzą się w pobliżu metropolii.
Polskie społeczeństwo się starzeje
Na przełomie dziesięciu lat odsetek osób w wieku przedprodukcyjnym zmienił się z 18,7 proc. do 18,4 proc., w wieku produkcyjnym z 64,4 spadł do 59,3 proc, a w wieku poprodukcyjnym z 16,9 do 22,3. To niestety znak, że polskie społeczeństwo starzeje się, a co piąty mieszkaniec naszego kraju jest w wieku ponad 60 lat.
Okazuje się także, że w Polsce mieszka dziś o 1,2 procent mniej osób niż w 2011 r. Zmiany widać także w kwestii najbardziej zaludnionych miast w Polsce.
Największym miastem w Polsce jest niezmiennie Warszawa, którą zamieszkuje 1,8 miliona mieszkańców. Na drugim miejscu znajduje się Kraków, który zamieszkuje ponad 800 tys. mieszkańców. Dotychczas trzecie miejsce pod względem liczby mieszkańców należało do Łodzi.
Tym razem trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem okazał się Wrocław, zamieszkiwany przez 673 tys. osób. Łódź obecnie zamieszkuje ponad 670 tys. mieszkańców. To o 1,5 tys. mniej niż zakładano.
Największy przyrost ludności w woj. mazowieckim i pomorskim
Z danych GUS-u wynika także, że w wielu województwach odnotowano spadek liczby ludności. Najmniej mieszkańców zamieszkuje województwa opolskie (954 tys.) i lubuskie (991 tys.). Największy spadek liczby ludności zanotowano w województwie świętokrzyskim.
Największy przyrost ludności odnotowano zaś w województwie mazowieckim (o 4,7 proc.) oraz w pomorskim (3,6 proc.). Przy czym w woj. pomorskim zaobserwowano wzrost liczby osób zamieszkujących wsie.