Trwa ładowanie...
Najbardziej zaniedbany dworzec w Polsce. Stacja kolejowa w Zakopanem w końcu ma się zmienić

Najbardziej zaniedbany dworzec w Polsce. Stacja kolejowa w Zakopanem w końcu ma się zmienić

Obdrapane ściany, połamane ławki i wystrój rodem z PRL-u. Tak od lat wygląda dworzec w Zakopanem. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Pod koniec roku PKP oficjalnie przekazało dworzec miastu, a władze chcą jak najszybciej ruszyć z modernizacją.

Share
d3tk4dz

Stacja kolejowa w zimowej stolicy Polski to dla wielu turystów pierwsze miejsce, które widzą po przybyciu do Zakopanego. Obiekt powstał w 1899 r. dzięki staraniom hrabiego Władysława Zamoyskiego. Niestety zabytkowy budynek od dłuższego czasu jest w opłakanym stanie i jest antywizytówką miasta.

- Dworzec w Zakopanem to tragedia - nie przebierają w słowach mieszkańcy i turyści.

WP
Źródło: WP

PKP S.A. już od kilku lat nie szczędzi pieniędzy na nowe inwestycje, tym bardziej stan dworca w Zakopanem szokuje.

d3tk4dz

- Niedopuszczalna jest taka wizytówka Zakopanego - każdy, kto wjeżdża do miasta, widzi zdewastowane obiekty dworcowe – mówił w 2009 r. Janusz Majcher, ówczesny burmistrz Zakopanego. Od tej wypowiedzi minęło prawie 10 lat, a na dworcu nie zmieniło się nic. Jak to możliwe?

WP
Źródło: WP

Problem przez długie lata stanowił konflikt między PKP S.A. a miastem. Wszelkie prace blokował wieloletni spór o własność budynku. W 2010 r. gmina Zakopane skomunalizowała 4 ha gruntu oraz budynki dworca, które wcześniej były w posiadaniu PKP. Skomplikowało to jeszcze bardziej sytuację. Choć miasto wpisane zostało do ksiąg wieczystych jako właściciel, o wieczyste użytkowanie terenu wystąpiły PKP. Władze nie wyraziły zgody, od czego z kolei spółka się odwołała. W 2014 r., ówczesny dyrektor ds. nieruchomości PKP S.A. Jarosław Bator, uznał, że jest to "najtrudniejszy przypadek komunalizacji majątku PKP S.A. w całej Polsce". Efekt sporu jest taki, że na dworcu do dziś nie zrobiono nic.

Po latach impasu pod koniec 2017 r. PKP S.A. oficjalnie przekazały dworzec w Zakopanem na rzecz miasta.

WP
Źródło: WP

- Porozumienie jest historyczną chwilą dla miasta i całego regionu - mówi burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. - Posiadamy już wymagane pozwolenia na modernizację zabytkowych budynków dworca.

d3tk4dz

Remont ma zacząć się jak najszybciej. - Obecnie organizowany jest powtórny przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z modernizacją budynku dworca kolejowego. Mamy nadzieję, że roboty ruszą w marcu. Zakładany termin ukończenia modernizacji to grudzień 2019 r. - poinformował Wirtualną Polskę Tadeusz Tylka, główny specjalista Wydziału Strategii i Rozwoju UM Zakopane.

WP
Źródło: WP

Niezależnie od modernizacji zabytkowego budynku, która ma ruszyć w najbliższych miesiącach, w fazie koncepcyjnej jest także większa inwestycja, która ma na celu stworzenie kompleksowego centrum komunikacyjnego na terenie dworca i placu przed dworcem. Władze chcą, żeby integrowało ono różne środki transportu. Na placu dworcowym powstanie dworzec mikrobusowy i autobusowy, a zmodernizowane budynki mieścić będą także m.in. mediatekę, centrum informacji turystycznej, klub muzyczny czy sale wystawowe. W zeszłym roku pojawiły się wizualizacje centrum komunikacyjnego. To na razie wstępna koncepcja, na ostateczny projekt trzeba jeszcze poczekać.

- Wizualizacje to materiały przedkoncepcyjne. Przygotowana jest umowa na wyłonienie inwestora zastępczego. W jej ramach będzie realizowany cały duży projekt, składający się z kilku mniejszych, zmierzający do utworzenia centrum komunikacyjnego. Działanie obejmuje modernizację obu budynków, modernizację placu przed budynkami i utworzenie tam dworca mikrobusowego i autobusowego, przebudowę ronda Armii Krajowej, w celu zwiększenia powierzchni pieszej, budowa parkingu park & ride oraz łącznika-przedłużenia ulicy Szymony wylicza Tadeusz Tylka.

UM Zakopane
Źródło: UM Zakopane

- Inwestycja jest przygotowana do realizacji w systemie "Zaprojektuj i wybuduj". Przed nami przygotowanie dokumentacji czy uzyskanie pozwoleń. Wstępnie zakładamy, że centrum komunikacyjne zostanie otwarte na przełomie 2020 i 2021 r. - dodaje Tylka.

d3tk4dz

Całkowity koszt przebudowy dworca szacuje się na 43 mln zł. Miasto otrzymało już na ten cel unijne dotacje - różne kwoty na różne projekty. 5 mln 159 tys. zł UE przyznała w ramach projektu "Modernizacja zabytkowych budynków dworca PKP w Zakopanem na cele gospodarcze i kulturowe”. 9 mln 700 tys. zł na projekt "Przebudowa budynków dworca PKP wraz z budową parkingu w celu dostosowania do nowych funkcji związanych z obsługą ruchu pasażerskiego", a 11 mln 455 tys. zł na projekt "Budowa zintegrowanego centrum komunikacji kolejowej i autobusowej w Zakopanem".

d3tk4dz

Podziel się opinią

Share
d3tk4dz
d3tk4dz