Trwa ładowanie...
09-01-2015 13:51

Najbezpieczniejsze linie lotnicze świata

Strona AirlineRatings.com, która jako jedyna na świecie przeprowadza rankingi dotyczące poziomu bezpieczeństwa linii lotniczych, ogłosiła zestawienia na rok 2015. Sprawdziliśmy, które miejsce zajęły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Najbezpieczniejsze linie lotnicze świataŹródło: flickr.com by Aero Icarus, licencja CC BY-SA 3.0
d1oge8p
d1oge8p

Strona AirlineRatings.com, która przeprowadza rankingi dotyczące poziomu bezpieczeństwa linii lotniczych na świecie, ogłosiła zestawienie na rok 2015. Sprawdziliśmy, które miejsce zajęły Polskie Linie Lotnicze LOT.

W badaniu wzięto pod uwagę 449 przewoźników z całego świata. Jedynie 149 z nich uzyskało maksymalny wynik, czyli 7 na 7 możliwych gwiazdek. Prawie 50 przewoźników otrzymało natomiast 3 lub mniej gwiazdek.

System oceny AirlineRatings.com uwzględnia szereg czynników. Są nimi m.in. przeprowadzane w firmach audyty takich organów jak FAA czy ICAO, rekord liczby przelotów bez wypadków śmiertelnych czy historię incydentów. Na podstawie zebranych danych przydzielono każdemu przewoźnikowi od jednej do siedmiu gwiazdek.

Listę otwiera po raz kolejny Qantas. Jest to linia, która dzierży rekord w liczbie lotów, które odbyły się bez wypadków śmiertelnych - od 60 lat na ich pokładzie nie umarł ani jeden pasażer. Australijski przewoźnik jest liderem w takich dziedzinach jak: rozwój systemu nawigacji lotniczej, bieżąca rejestracja parametrów lotu w celu monitorowania zachowań samolotu i pracy załogi, lądowanie z autopilotem z wykorzystaniem Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej oraz precyzji w podchodzeniu do lądowania w górach przy zachmurzeniu za pomocą RNP.

d1oge8p

Pozostałe regularne linie lotnicze, które znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia to Air New Zealand, British Airways, Cathay Pacific Airways, Emirates, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Lufthansa i Singapore Airlines.

Nasz rodzimy przewoźnik, PLL LOT, znalazł się tuż za czołówką, otrzymując maksymalną liczbę gwiazdek.

Ze względu na zainteresowanie społeczne ze zbiorczej listy wyodrębniono zestawienie tanich linii lotniczych. W pierwszej dziesiątce nie znalazł się jednak żaden z popularnych w Polsce low-costów. Ryanair uzyskał w badaniu 5 gwiazdek, a WizzAir jedynie 4. Najbezpieczniejsi z najtańszych to (w kolejności alfabetycznej): Aer Lingus, Alaska Airlines, JetBlue, Icelandair, Tiger, Kulula.com, Monarch Airlines, Thomas Cook, TUI Fly oraz WestJet. Wszystkie te linie przeszły Audyt Bezpieczeństwa Operacyjnego (IOSA) przeprowadzony przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego.

udm/if

d1oge8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oge8p