Najdłuższy na świecie most wiszący. Odwiedziliśmy go przed otwarciem
Sky Bridge 721 - położony nad Doliną Młynicką, w czeskiej Dolní Morava - to najdłuższy na świecie most wiszący. Dla turystów będzie dostępny od 13 maja, ale nam udało się na niego wejść przed oficjalnym otwarciem.
Sky Bridge 721 to kolejna atrakcja jaka będzie czekać na turystów w miejscowości Dolní Morava, czyli praktycznie tuż za polską granicą. Wszak już od 2015 roku tłumy gości przyciąga tam imponująca, 55-metrowa "Ścieżka w Obłokach" oferująca wspaniałe widoki i możliwość zjazdu 100-metrową zjeżdżalnią.
Najdłuższy na świecie most wiszący łączy grzbiety dwóch szczytów górskich. Konstrukcja, która powstawała dwa lata, ma aż 721 m długości i - w najwyższym punkcie - wznosi się na wysokości 95 m nad Doliną Młynicką. Swoimi wymiarami Sky Bridge 721 deklasuje 516-metrowy most w portugalskim regionie Arouca, który wcześniej dzierżył miano rekordowego.
Most prowadzi od schroniska Slaměnka - nieopodal wspomnianej wcześniej "Ścieżki w Obłokach" - ponad Doliną Młynicką, aż na zbocze góry Chlum. Po jego drugiej stronie turyści znajdą trasę edukacyjną "Most Czasu" prezentującą walory przyrodnicze oraz historię regionu - od 1935 roku aż po współczesność.
Sky Bridge 721, czyli najdłuższy most wiszący na świecie. "Najtrudniej zdecydować się na pierwszy krok"
Do wejścia na Sky Bridge 721 można dotrzeć pieszo lub korzystając z wyciągu krzesełkowego Sněžník, który wygodnie transportuje turystów w pobliże schroniska Slaměnka.
Most zdecydowanie robi wrażenie z oddali, ale i z bliska. Najtrudniej zdecydować się na pierwszy krok. Początkowo nieco straszne jest lekkie kołysanie całej konstrukcji. Jednak po chwili - prawie jak na łódce - przestajemy je odczuwać. Wrażenia? Emocji nie brakuje - szczególnie, jeśli spojrzymy pod nogi. Dzięki temu, że ścieżka mostu zrobiona jest z kratownicy możemy dostrzec pod stopami wierzchołki drzew. Dookoła widoki są równie piękne, pokonanie ponad 700 m jest przyjemnością i czas mija zdecydowanie za szybko.
Nawet osoby, które nie przepadają za dużymi wysokościami docenią Sky Bridge 721. Tak naprawdę skupiając się na krajobrazie - i nie zerkając za często pod nogi - wysokość nie jest aż tak odczuwalna.
- Wrażenia są niesamowite. Znajdujemy się na wysokości 95 metrów nad ziemią. Widoki przepiękne! Trochę adrenaliny na pewno, ale to przyjemny spacer - zachęca w rozmowie z WP Turystyka Anna Gruszczyńska z Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego.
Szerokość "chodnika" to 120 cm, więc poruszamy się i mijamy swobodnie. Boki mostu zabezpieczone są dość gęstą siatką, co poprawia poczucie bezpieczeństwa. Na moście wiszącym obowiązuje ruch jednokierunkowy. Po zejściu z konstrukcji warto wrócić do punktu początkowego idąc dwukilometrową ścieżką edukacyjna "Most Czasu". Łączy ona grę z elementami rzeczywistości rozszerzonej. To atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Całkowity czas wycieczki to ok. 1,5 godziny (most wiszący + ścieżka edukacyjna). Warto pamiętać, że dzieci mogą wejść na most bez ograniczeń wzrostu i wieku.
Bilety na Sky Bridge 721
Bilety na most najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez internetowy system sprzedaży - nie tylko unikamy kolejek do kasy, ale również możemy zaoszczędzić. Codziennie dostępnych będzie 500 wejściówek na każdą godzinę od 10 do 15:30, a przez pierwsze dwa tygodnie od 13 maja 250 co pół godziny. Warto pamiętać, że na Sky Bridge 721 nie można zabierać zwierząt ani wjeżdżać wózkami z dziećmi.
Przy zakupie przez internet bilet dla osoby dorosłej (bez wjazdu kolejką) kosztuje 350 koron czeskich (ok. 66 zł), dzieci w wieku od trzech do 14 lat zapłacą nieco mniej, bo 245 koron czeskich (46 zł).
Dostępny jest też tzw. pakiet sky extra. W cenie 1105 koron czeskich (ok. 208 zł) mamy bilety wstępu na Ścieżkę w Obłokach, Sky Bridge 721oraz przejazdy kolejką w górę i w dół. Bilet ulgowy kosztuje 765 koron czeskich (ok. 144 zł).
Z kolei sam wjazd i zjazd kolejką to cena 220 (ok. 41 zł) lub 150 koron czeskich (ok. 28 zł).
Hanna Szczypiór, dziennikarka Wirtualnej Polski