Najdziwniejsze rytuały na świecie
Niektóre kultury wykształciły niezrozumiałe dla nas zwyczaje. Ich tradycje i obrzędy są często kontrowersyjne, a wręcz makabryczne. Poznaj najbardziej krwawe i przerażające rytuały, które mogą przyprawić o gęsią skórkę.
Niektóre kultury wykształciły niezrozumiałe dla nas zwyczaje. Ich tradycje i obrzędy są często kontrowersyjne, a wręcz makabryczne. Poznaj najbardziej krwawe i przerażające rytuały, które mogą przyprawić o gęsią skórkę.
El Colacho to tradycyjny, odbywający się co roku w święto Bożego Ciała obrzęd w hiszpańskim Burgos, który kultywowany jest od 1620 r. Jest to czas, kiedy bractwo Santisimo Sacramento de Minerva *organizuje trwające tydzień uroczystości. W niedzielę odbywa się na ulicach miasta rytuał *El Colacho. Mężczyźni udający diabła, w czerwonych i żółtych kombinezonach, przeskakują przez leżące na materacach dzieci, urodzone w ostatnich 12. miesiącach. Obrzęd ma na celu oczyścić niemowlęta z grzechu pierworodnego, zapewnić im bezpieczne przejście przez życie i ochronić przed chorobami i złymi duchami.
Zobacz także:
Zimbabwe - ciemna strona afrykańskiego raju:
wg/ik
Szyickie święto Aszura, kraje arabskie
Korzenie święta Aszura sięgają czasów przedislamskich. Prawdopodobnie wywodzi się ono ze zwyczajów wspólnoty żydowskiej zamieszkującej Medynę. Miejscowi Arabowie obchodzili je jeszcze przed Mahometem, zachowując tego dnia post. W dzień Aszury szyici urządzają domowe lub publiczne zgromadzenia, w trakcie których ludzie lamentują, a mężczyźni dokonują samobiczowania się i uderzania w piersi, co jest symbolem cierpień, jakie zadano Husajnowi - wnukowi proroka Mahometa. Święto jest niekiedy obchodzone także przez wyznawców innych religii, na przykład przez niektóre grupy hinduistyczne i buddyjskie.
Rytuał zrzucania dzieci z wysokości, Karnataka, Indie
Plemię, w którym odcina się palce - Baliem, Papua Nowa Gwinea
Makabryczny zwyczaj, polegający na obcinaniu kobietom palców, występuje w dolinie *Baliem w Papui Nowej Gwinei. *Wedle wierzeń ludowych, dusza zmarłego mężczyzny nie zazna wiecznego spokoju, jeśli pod jego nieobecność do domostwa będą wracały duchy. Aby móc się z nimi uporać, kobiety (znacznie rzadziej mężczyźni) przed stypą zawiązują mocno na palcu sznurek i robią nacięcie, aby upłynęła część krwi. Następnie jeden z najbliższych domowników gilotyną amputuje go i poddaje spaleniu. Od tego czasu zgromadzony w specjalnych miseczkach popiół zajmuje ważne miejsce w domu i chroni przed złymi duchami. Od kilku lat praktykowanie tego rytuału jest zakazane przez władze, ale w małych wioskach wciąż organizowane są tradycyjne uroczystości pogrzebowe.
Festiwal Wegetariański, Phuket, Tajlandia
W tajlandzkiej miejscowości Phuket uczestnicy dorocznego wegetariańskiego festiwalu rozcinają sobie twarz mieczami, a nawet przekłuwają ją ostrymi przedmiotami. Uroczystość odbywa się podczas dziewiątego miesiąca księżycowego w chińskim kalendarzu. Ekstremalne obrzędy i okaleczanie ciała jest symbolem oczyszczenia. Podczas święta ściśle przestrzega się diety wegetariańskiej.
Kobiety w ciąży jedzące kamienie, Kenia
Miękkie kamienie, zwane _ "odowa", _ można bez trudu dostać w kenijskich sklepikach, marketach i bazarach. Kupują je głównie kobiety w ciąży, które wierzą, że dzięki ich jedzeniu dzieci będą silne i zwiększy się szansa na urodzenie chłopca. Konsumowanie kamieni dotyczy 50 proc. ciężarnych mieszkanek tego kraju. Zdaniem lekarzy, tradycja jedzenie odłamków skał może świadczyć o tym, że w organizmie ciężarnej brakuje wapnia oraz żelaza. Spożywanie bogatych w minerały kamieni uzupełniają zapotrzebowanie organizmu na te pierwiastki.
Rytuał Tucandeira, Satere-Mawe, Brazylia
Satere-Mawe jest plemieniem zamieszkującym teren brazylijskiej Amazonii. Należą do podgrupy plemiennej Tupi. Jest ich około 7 tys. i wiodą życie z dala od cywilizacji. Kilka razy do roku amazońscy Indianie przechodzą bolesny rytuał inicjacji, by stać się prawdziwymi wojownikami. Uczestniczą w nim nawet 12-letni chłopcy. Polega na tym, że młodzi mężczyźni wkładają ręce na 10 minut do specjalnie przygotowanych wcześniej rękawic, wypełnionych mrówkami z gatunku _ paraponera clavata _ - inaczej nazywanymi _ "bullet ant" _. Ból po ukąszeniu owada porównywalny jest z postrzałem i trwa nieustannie przez 24 godziny. Żaden z młodych Indian nie stanie się prawdziwym wojownikiem dopóki nie założy rękawic - nie raz, ale 20 razy.
wg/ik