Najdziwniejsze świątynie świata
Niektóre przypominają drapacze chmur, inne nowoczesne hotele. Zachwycają położeniem lub interesującą formą. Przedstawiamy najbardziej niesamowite świątynie na świecie.
Najdziwniejsze świątynie świata
Katedra w Rio de Janeiro, Brazylia
Stożkowata katedra w Rio de Janeiro przypomina raczej wielki hotelowiec. Autorem projektu 96-metrowej świątyni jest Edgar de Oliveira da Fonseca. Do środka może wejść 20 tysięcy wiernych jednocześnie. Choć z zewnątrz budynek odstrasza betonową brzydotą, w środku potrafi zaskoczyć! 64-metrowe witraże, znajdujące się na wszystkich ścianach, tworzą wewnątrz niesamowity nastrój.
Bazylika Higuey, Dominikana
Higuey to znany ośrodek pielgrzymkowy na wschodzie Dominikany. To właśnie tu znajduje się oryginalna bazylika pod wezwaniem Matki Bożej z Altagracia (Nuestra Senora de la Altagracia), która jest patronką Dominikany. Nowa katedra o nowoczesnym wyglądzie powstała w połowie XX wieku i należy do najbardziej charakterystycznych punktów w mieście.
Hallgrímskirkja, Islandia
Nietypowy kościół znajdujący się w Reykjaviku to jeden z największych i najwyższych budynków na wyspie. W najwyższym punkcie ma 74,5 metra wysokości, a na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę okolicy. Nietypowa nazwa kościoła została nadana na cześć islandzkiego duchownego i poety Hallagruma Pattersona. Jego budowa trwała ponad 40 lat (został ukończony w 1986 roku).
Kryształowa Katedra, USA
Składająca się z 10 tysięcy prostokątnych szyb Kryształowa Katedra, znajdująca się w Kalifornii (Garden Grove), to protestancka świątynia Kościoła Reformowanego w Ameryce. Autorem projektu jest Philip Johnson, a budowę zakończono w 1980 roku. W środku może zmieścić się aż 2900 wiernych, a ogromne organy świątyni posiadają aż 320 głosów. Z pozoru krucha budowla jest zabezpieczona przed trzęsieniem ziemi (do 8 stopni w skali Richtera) dzięki temu, że szyby połączone są ze sobą silikonem.
Kaplica Saint-Michel d’Aiguilhe, Francja
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Francji to kaplica Saint-Michel d’Aiguilhe, położona na szczycie skały w mieście Puy en Velay. Kapliczka ma ponad 1000 lat! Powstała w 962 roku, kiedy to biskup Gothescalk powrócił z pielgrzymki do Santiago de Compostela i nakazał zbudować ten cud sakralnej architektury.
Paraportiani, Grecja
Na greckiej wyspie Mykonos można znaleźć uroczy mały kościółek, którego budowę rozpoczęto już w 1425 roku, a całkowicie ukończono dopiero w XVII wieku. Paraportiani składa się właściwie z 5 kościołów - cztery świątynie : Saint Estathios, Saint Sozon, Saints Anargyroi i Saint Anastasia stanowią bazę dla piątego, który został zbudowany na nich. Jest to najczęściej fotografowany kościół na wyspie.
Kaplica Brata Klausa, Niemcy
Ta nowoczesna kaplica położona jest w południowych Niemczech – w miejscowości Mechernich. Poświęcona jest szwajcarskiemu Świętemu: Miko łajowi von der Flue znanemu jako Ojciec Klaus. Zamówił ją farmer Hermann-Josef Scheidtweiler i jego żona Trudel.
Las Lajas, Kolumbia
Katedra Las Lajas zbudowana na początku XX wieku zachwyca za to nietypowym położeniem. Kolumbijska świątynia, znajdująca się niedaleko granicy z Ekwadorem, została zbudowana w kanionie rzeki Guaitara, ponieważ według legend to właśnie tu ukazała się Dziewica Maryja. Gotycka katedra należy do kościoła katolickiego.
Katedra w Brasilii, Brazylia
Zbudowana z betonu i szkła hiperboliczna świątynia w Brasilii ma średnicę 70 metrów. Konstrukcja tego nietypowego kościoła w stolicy Brazylii została ukończona w 1970 roku. Autor projektu – Oscar Niemeyer oparł ją na asymetrycznych kolumnach, z których każda waży 90 ton. Kształt budynku symbolizuje ręce wzniesione do nieba. Podobno wzorem była katedra w Liverpoolu.
Stykkishólmskirkja, Islandia
Ten kosmiczny obiekt znajduje się na Islandii. Został zbudowany w 1980 roku, a autorem projektu był Jon Haraldsson. W jego wnętrzu może modlić się 300 osób jednocześnie. Kościół stanowi ważny punkt orientacyjny, widoczny zarówno z morza, jak i z lądu. Jest on otwarty także dla turystów, a oprócz normalnych nabożeństw odbywają się tu także imprezy kulturalne - koncertów można tu posłuchać latem, przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Kościół Grundtviga, Dania
Kościół Grundtviga, będący rzadkim przykładem świątyni zbudowanej w stylu ekspresjonistycznym z neogotyckimi elementami, znajduje się w kopenhaskiej dzielnicy Bispebjerg i ze względu na oryginalną formę zalicza się do najsłynniejszych kościołów w mieście. Powstał na początku XX wieku, kamień węgielny położono 8 sierpnia 1921 roku, w 138 rocznicę urodzin filozofa i pastora Grundtviga.