EgzotykaNajdziwniejsze świątynie świata

Najdziwniejsze świątynie świata

Niektóre przypominają drapacze chmur, inne nowoczesne hotele. Zachwycają położeniem lub interesującą formą. Przedstawiamy najbardziej niesamowite świątynie na świecie.

Najdziwniejsze świątynie świata

1 / 12

Najdziwniejsze świątynie świata

Obraz
© JupiterImages
2 / 12

Katedra w Rio de Janeiro, Brazylia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/sylvainbourdos/3789409895/

Stożkowata katedra w Rio de Janeiro przypomina raczej wielki hotelowiec. Autorem projektu 96-metrowej świątyni jest Edgar de Oliveira da Fonseca. Do środka może wejść 20 tysięcy wiernych jednocześnie. Choć z zewnątrz budynek odstrasza betonową brzydotą, w środku potrafi zaskoczyć! 64-metrowe witraże, znajdujące się na wszystkich ścianach, tworzą wewnątrz niesamowity nastrój.

3 / 12

Bazylika Higuey, Dominikana

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/puroticorico/2128179100/

Higuey to znany ośrodek pielgrzymkowy na wschodzie Dominikany. To właśnie tu znajduje się oryginalna bazylika pod wezwaniem Matki Bożej z Altagracia (Nuestra Senora de la Altagracia), która jest patronką Dominikany. Nowa katedra o nowoczesnym wyglądzie powstała w połowie XX wieku i należy do najbardziej charakterystycznych punktów w mieście.

4 / 12

Hallgrímskirkja, Islandia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/stuckincustoms/522313332/

Nietypowy kościół znajdujący się w Reykjaviku to jeden z największych i najwyższych budynków na wyspie. W najwyższym punkcie ma 74,5 metra wysokości, a na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę okolicy. Nietypowa nazwa kościoła została nadana na cześć islandzkiego duchownego i poety Hallagruma Pattersona. Jego budowa trwała ponad 40 lat (został ukończony w 1986 roku).

5 / 12

Kryształowa Katedra, USA

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/19779889@N00/243198580/

Składająca się z 10 tysięcy prostokątnych szyb Kryształowa Katedra, znajdująca się w Kalifornii (Garden Grove), to protestancka świątynia Kościoła Reformowanego w Ameryce. Autorem projektu jest Philip Johnson, a budowę zakończono w 1980 roku. W środku może zmieścić się aż 2900 wiernych, a ogromne organy świątyni posiadają aż 320 głosów. Z pozoru krucha budowla jest zabezpieczona przed trzęsieniem ziemi (do 8 stopni w skali Richtera) dzięki temu, że szyby połączone są ze sobą silikonem.

6 / 12

Kaplica Saint-Michel d’Aiguilhe, Francja

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/sacred_destinations/2583227307/

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Francji to kaplica Saint-Michel d’Aiguilhe, położona na szczycie skały w mieście Puy en Velay. Kapliczka ma ponad 1000 lat! Powstała w 962 roku, kiedy to biskup Gothescalk powrócił z pielgrzymki do Santiago de Compostela i nakazał zbudować ten cud sakralnej architektury.

7 / 12

Paraportiani, Grecja

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/papazimouris/2500789510/

Na greckiej wyspie Mykonos można znaleźć uroczy mały kościółek, którego budowę rozpoczęto już w 1425 roku, a całkowicie ukończono dopiero w XVII wieku. Paraportiani składa się właściwie z 5 kościołów - cztery świątynie : Saint Estathios, Saint Sozon, Saints Anargyroi i Saint Anastasia stanowią bazę dla piątego, który został zbudowany na nich. Jest to najczęściej fotografowany kościół na wyspie.

8 / 12

Kaplica Brata Klausa, Niemcy

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/seiffert/517039256/

Ta nowoczesna kaplica położona jest w południowych Niemczech – w miejscowości Mechernich. Poświęcona jest szwajcarskiemu Świętemu: Mikołajowi von der Flue znanemu jako Ojciec Klaus. Zamówił ją farmer Hermann-Josef Scheidtweiler i jego żona Trudel.

9 / 12

Las Lajas, Kolumbia

Obraz
© JupiterImages

Katedra Las Lajas zbudowana na początku XX wieku zachwyca za to nietypowym położeniem. Kolumbijska świątynia, znajdująca się niedaleko granicy z Ekwadorem, została zbudowana w kanionie rzeki Guaitara, ponieważ według legend to właśnie tu ukazała się Dziewica Maryja. Gotycka katedra należy do kościoła katolickiego.

10 / 12

Katedra w Brasilii, Brazylia

Obraz
© JupiterImages

Zbudowana z betonu i szkła hiperboliczna świątynia w Brasilii ma średnicę 70 metrów. Konstrukcja tego nietypowego kościoła w stolicy Brazylii została ukończona w 1970 roku. Autor projektu – Oscar Niemeyer oparł ją na asymetrycznych kolumnach, z których każda waży 90 ton. Kształt budynku symbolizuje ręce wzniesione do nieba. Podobno wzorem była katedra w Liverpoolu.

11 / 12

Stykkishólmskirkja, Islandia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/omarrun/506567549/

Ten kosmiczny obiekt znajduje się na Islandii. Został zbudowany w 1980 roku, a autorem projektu był Jon Haraldsson. W jego wnętrzu może modlić się 300 osób jednocześnie. Kościół stanowi ważny punkt orientacyjny, widoczny zarówno z morza, jak i z lądu. Jest on otwarty także dla turystów, a oprócz normalnych nabożeństw odbywają się tu także imprezy kulturalne - koncertów można tu posłuchać latem, przynajmniej raz na dwa tygodnie.

12 / 12

Kościół Grundtviga, Dania

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/kaeru/2318282363/

Kościół Grundtviga, będący rzadkim przykładem świątyni zbudowanej w stylu ekspresjonistycznym z neogotyckimi elementami, znajduje się w kopenhaskiej dzielnicy Bispebjerg i ze względu na oryginalną formę zalicza się do najsłynniejszych kościołów w mieście. Powstał na początku XX wieku, kamień węgielny położono 8 sierpnia 1921 roku, w 138 rocznicę urodzin filozofa i pastora Grundtviga.

Komentarze (0)