LudzieNajdziwniejsze tradycje na świecie

Najdziwniejsze tradycje na świecie

Najdziwniejsze tradycje na świecie

Tradycje i obrzędy w niektórych kulturach są kontrowersyjne, a wręcz makabryczne. Część z nich nie jest już kultywowana jednak warto sobie przypomnieć niektóre z nich. Oto jedne z najdziwniejszych tradycji na świecie.

Tradycje i obrzędy w niektórych kulturach są kontrowersyjne, a wręcz makabryczne. Część z nich nie jest już kultywowana jednak warto sobie przypomnieć niektóre z nich. Oto jedne z najdziwniejszych tradycji na świecie.

Gejsza to artystka czy prostytutka? Błędny wizerunek gejszy jako prostytutki zaistniał po drugiej wojnie światowej, gdy amerykańscy żołnierze okupujący Japonię korzystali z usług prostytutek, które podawały się za gejsze. Jednak gejsza to kobieta zajmująca się sztuką, tańcem, śpiewem i grą na tradycyjnych instrumentach. Te mistrzynie konwersacji i ceremonii herbacianej odegrały znaczącą rolę w gospodarce i polityce oraz w kształtowaniu się kultury japońskiej. Zadziwiające jest to, że przez tyle lat tradycja pozostaje niezmienna i choć czasy się zmieniają, gejsze nigdy nie zmieniły swoich zasad i reguł.

pw

1 / 7

Bandażowanie stóp

Obraz
© uploaded on Flickr by Northampton Museums under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Krępowanie stóp to jeden z bardziej okrutnych zwyczajów na świecie. Jego początki sięgają X wieku (czasów dynastii Tang). Ta chińska tradycja polegała na krępowaniu kobiecych stóp w taki sposób, by doprowadzić do jak najmniejszego rozmiaru. Początkowo był to wyznacznik statusu społecznego, gdyż bandażowano stopy dziewczętom z wyższych klas społecznych. Jednak z czasem, za czasów dynastii Qing (1644-1912), zwyczaj ten rozpowszechnił się na wszystkie klasy społeczne. Krótkie stopy miały podtekst erotyczny, ale także zapewniały kobietom dobre zamążpójście. Niestety krępowanie praktycznie całkiem uniemożliwiało kobietom chodzenie. Zwyczaju zaniechano na początku XX wieku.

2 / 7

Sokushinbutsu

Obraz
© AP Photo/Adam Lau

Sokushinbutsu nazywane także sokushin-jōbutsu to innymi słowy samomumifikacja. Zwyczaj ten powstał prawdopodobnie w Chinach za czasów dynastii Tang, skąd przeniósł się do Japonii. Rytuał Sokushinbutsu polegał na zagłodzeniu się na śmierć, jednak w taki sposób, by ciało uległo naturalnej mumifikacji. Najczęściej takiej śmierci poddawali się mnisi i kapłani. Obecnie na świecie są prawdopodobnie 24 tak zmumifikowane ciała. Praktyka ta została zakazana w Japonii w XIX wieku.

3 / 7

Sati

Obraz
© AFP

Ten hinduistyczny zwyczaj to rytualne spalenie wdowy na stosie wraz ze zwłokami męża, zwykle za jej zgodą, chociaż nie zawsze. Zwyczaj ten polegał na tym, iż wdowa w przeddzień pogrzebu męża zamykała się w pomieszczeniu na całonocne medytacje. Rano szła na miejsce kremacji. Tam, zgodnie z rytuałem, opierano jej głowę o kolana zmarłego, a następnie parę obkładano drewnem. Według religii hindu dobra żona nie odczuwała żadnego bólu, a za ten czyn jej dusza szła do nieba.

4 / 7

Eunuchowie

Obraz
© wikipedia,org by Yggdor

Tradycja kastrowania mężczyzn i chłopców sięga tysięcy lat wstecz. Niegdyś kastrowało się mężczyzn by ukarać więźniów czy upokorzyć wrogów. W czasach starożytnych eunuchowie byli zatrudniani na dworach czy w haremach, gdyż obdarzani byli niebywałym zaufaniem. Wykastrowany mężczyzna był szarą eminencją pałacu. Eunuchowei wykorzystywani byli jako strażnicy głównie w Chinach, ale także na dworach egipskich, perskich, bizantyjskich czy osmańskich. U schyłku XVII wieku, za panowania dynastii Ming, liczbę eunuchów w Państwie Środka szacowano na 100 tysięcy. Aż 70 tysięcy z nich było zatrudnionych w dworach.

Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl

5 / 7

Seppuku

Obraz
© wikipedia.org by Stonda

Seppuku nazywane również harakiri to tradycja japońska, której korzenie sięgają 1170 roku n.e. Rytualne samobójstwo odbywało się poprzez rozcięcie brzucha. Japończycy wierzyli, że ich dusza znajduje się właśnie w brzuchu. Było praktykowane przez samurajów, by oczyścić się z hańby i udowodnić swoją niewinność. Po śmierci samobójca było oczyszczony z wszelkich zarzutów. Zwyczaj ten praktykowany był do 1868 roku.
Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl

6 / 7

Rytualne obrzezanie

Obraz
© uploaded on Flickr by gbaku under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Obrzezanie kobiet to jedno z najbardziej drastycznych rytuałów na świecie. Niestety wciąż jest kultywowane w wielu krajach afrykańskich. Zaczął być praktykowany około 2 tys. lat temu w Afryce. Tradycja ta przypomina najgorsze tortury. W odróżnieniu od obrzezania mężczyzn, u kobiet akt ten jest bardziej drastyczny i bolesny. Polega na częściowym lub całkowitym wycięciu łechtaczki, warg sromowych mniejszych, a następnie zszyciu wejścia do waginy, pozostawiając jedynie niewielki otwór na wydostawanie się moczu i krwi menstruacyjnej. Poddawane są mu dziewczynki od 11. do 14. roku życia, często bez znieczulenia, tępym narzędziem bądź kawałkiem szkła. Wycięcie części zewnętrznych organów płciowych ma w założeniu ograniczyć możliwości zdrady małżeńskiej.

Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl

7 / 7

Kanibalizm

Obraz
© uploaded on Flickr by 710928003 under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Na terenach Zachodniej Nowej Gwinei niegdyś praktykowało się kanibalizm. Ludożerstwo było ściśle związane z wierzeniami i przesądami ludu Kombai. Plemię było przekonane, że źródłem każdej choroby, jaka spada na mieszkańców wioski, jest męska czarownica – suangi. Według legendy jest to pół-człowiek, pół-wampir, który zabija swoje ofiary. By pozbyć się suangi najbliżsi członkowie rodziny mordowali go i zjadali. Na szczęście od kilkunastu lat nie pojawiają się informacje o kanibalistycznych praktykach wśród członków plemienia.

pw

zwyczajekastracjaludzie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)