Najkrótszy dzień w roku. Kiedy nadejdzie i ile potrwa?
Choć jedna z zim, ta meteorologiczna, jest już z nami od początku grudnia, astronomiczna wkrótce nadejdzie, a wraz z nią najkrótszy dzień w całym roku. Po nim Słońce będzie nam towarzyszyło coraz dłużej.
18.12.2024 | aktual.: 18.12.2024 13:42
1 grudnia rozpoczęła się już zima meteorologiczna, która potrwa do 28 lutego. Pojęcie meteorologicznych pór roku zostało ustalone dla potrzeb klimatologów i meteorologów po to, aby móc analizować zawsze te same okresy i na ich podstawie tworzyć modele porównawcze. Przed nami początek astronomicznej i kalendarzowej pory roku.
Najkrótszy dzień i najdłuższa noc
Zima astronomiczna rozpoczyna się w czasie przesilenia zimowego. Jest to moment, w którym Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, czyli możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej.
Ten moment w tym sezonie nastanie dokładnie 21 grudnia o godzinie 10.19. Zbliżająca się sobota będzie więc najkrótszym dniem w całym roku. Z każdym kolejnym Słońce będzie nam towarzyszyło coraz dłużej, a nocy będzie ubywać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
21 grudnia w stolicy naszego kraju Słońce wzejdzie o godzinie 7.34 i zajdzie o 15.25. Dzień potrwa więc zaledwie ok. 7 godzin i 40 minut. Z kolei w Gdańsku dzień będzie krótszy aż o ok. pół godziny. Różnice w długości trwania dnia, nawet w jednym kraju, wynikają z kształtu Ziemi i nachylenia osi względem płaszczyzny orbity. W tym czasie, im dalej na północ, tym krótszy dzień.
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy
W tym roku początek kalendarzowej pory roku nie zbiegnie się z astronomiczną. Kalendarzową zimę przywitamy, tego samego dnia co zawsze, czyli w niedzielę 22 grudnia, dzień po astronomicznym przesileniu zimowym.