Trwa ładowanie...

Najlepsze kraje na emeryturę. Polska ze słabym wynikiem

Bank inwestycyjny Natixis opublikował ranking państw, w których najlepiej spędzić emeryturę. Global Retirement Index stworzono na podstawie analizy wielu czynników, nie tylko wysokości świadczeń. Niestety Polska wypada blado, a jeden ze wskaźników mamy fatalny.

Emerytura nie musi być nudnaEmerytura nie musi być nudnaŹródło: 123RF, fot: dmytro
d3tlrau
d3tlrau

W raporcie ujęto 44 kraje, które oceniano w 4 kategoriach: zdrowie, dobrobyt materialny, finanse na emeryturze i jakość życia. Składają się one na Global Retirement Index. Najlepszym krajem na świecie na spędzanie jesieni życia jest Islandia i to trzeci rok z rzędu. Ogólny wynik podany jest w procentach i wynosi 82 proc. Na podium znalazła się także Szwajcaria (82 proc.) i Norwegia (80 proc.).

Emerytura w Polsce - jest co poprawić

Polska znalazła się na 27. pozycji, przed Słowacją, Włochami czy Grecją, z łącznym wynikiem 63 proc. Najlepiej wypadliśmy w kategorii dobrobyt materialny (71 proc.), gorzej w kategoriach zdrowie (64 proc.) i finanse (65 proc.). Przypomnijmy, że średnia wysokość emerytury w Polsce to 2482,25 zł według danych Głównego Urzędu Statystycznego za I kwartał 2020 roku.

d3tlrau

Jakość życia - fatalny wynik Polski

Najgorzej Polska wypadła w kategorii jakość życia - wynik to 57 proc., co i tak jest o 1 proc. więcej niż w zeszłym roku i 2 proc. więcej niż w 2018 roku. Oceniano tutaj: zadowolenie z życia, jakość powietrza i wody oraz ochronę środowiska. Polska znalazła się na 37. miejscu na świecie. W Unii Europejskiej gorszy wynik miało tylko jedno państwo - Węgry.

Emerytury a kryzys finansowy

W rankingu zwrócono także uwagę na problemy związane z COVID-19. Jak podaje Forsal.pl niskie stopy procentowe mają wpływ na finanse emerytów na całym świecie i zdecydowanie pogarszają perspektywy przejścia na emeryturę. Do tego należy dodać rekordowy poziom długu publicznego, recesję czy zmiany klimatyczne. Należy zakładać, że zapowiadana druga fala pandemii dodatkowo pogłębi finansowy kryzys na całym świecie, co odbije się także na emerytach.

Źródło: Natixis.com, Forsal.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

d3tlrau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tlrau