Trwa ładowanie...

Najmocniejsze paszporty 2020 r. Polska spada w rankingu "Henley Passport Index"

Firma Henley & Partners opublikowała najnowszy ranking najpotężniejszych paszportów na świecie. W tym roku wyjedziemy bezwizowo do 176 krajów.

Share
Najmocniejsze paszporty 2020 r. Polska spada w rankingu "Henley Passport Index"Źródło: Shutterstock.com
d40h44n

Ranking światowych paszportów został skonstruowany według liczby krajów, do których ich posiadacze mogą podróżować. W zestawieniu brano pod uwagę zarówno kraje bezwizowe, jak i sytuacje, w których turyści otrzymują wizę w chwili przybycia. Klasyfikacja nie uwzględnia krajów, do których o wizę należy aplikować.

Japonia już trzeci raz z rzędu znajduje się na szczycie listy liderów państw, które mają najszersze zasięgi turystyczne. Posiadacze tego paszportu wjadą aż do 191 krajów na świecie.

Na drugim miejscu sytuuje się Singapur, z równie mocnym wynikiem (190), a na trzecim miejscu ex aequo Niemcy i Korea Południowa (189). I choć Azja dominuje na szczycie tegorocznej listy najważniejszych paszportów, to kraje europejskie osiągają bardzo dobre wyniki w pozostałej dziesiątce.

d40h44n

Na czwartym miejscu znajdują się Finlandia i Hiszpania, na piątym miejscu Luksemburg i Dania. Stany Zjednoczone i Wielka Brytana wciąż spadają w rankingu, zajmując w 2020 r. ósme miejsce. To daleko od liderskiej pozycji, którą kraje wspólnie zajęły 5 lat temu, w 2015 r.

A jak w tym rankingu plasuje się Polska? W zeszłym roku mogliśmy bez aplikowania o wizy wybrać się do 174 krajów, a w 2020 r. już do 176. Mimo iż umożliwiono nam ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych i niektórych miast Rosji, to z trzynastego miejsca w 2019 r. spadliśmy na miejsce czternaste. Przed nami w rankingu wciąż takie kraje jak: Chile, Malezja, Estonia, Liechtenstein, Słowacja, Łotwa, Węgry czy Słowacja.

Na szarym końcu listy widnieją takie kraje, jak: Pakistan, Somalia, Syria, Irak i Afganistan. Osoby podróżujące z tymi paszportami odwiedzą mniej niż 107 krajów.

d40h44n

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kontrowersyjny projekt nowego paszportu

d40h44n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40h44n