Najniższy punkt na ziemi. Jordania. Kawałek raju

Aqaba to w naturalny sposób atrakcyjny cel podróży. Niezwykle cenne rafy koralowe oraz wyjątkowe środowisko morskie sprawiają, że jest to obowiązkowe miejsce dla nurków i miłośników sportów wodnych. Co więcej, bliskość Petry i pięknych krajobrazów Wadi Rum sprawia, że jest to wygodny i relaksujący przystanek na trasie podróży. A dolina Jordanu to najniższy punkt na ziemi.

Najniższy punkt na ziemi. Jordania. Kawałek raju
Źródło zdjęć: © ksta - Fotolia.com

Aqaba to w naturalny sposób atrakcyjny cel podróży. Niezwykle cenne rafy koralowe oraz wyjątkowe środowisko morskie sprawiają, że jest to obowiązkowe miejsce dla nurków i miłośników sportów wodnych. Co więcej, bliskość Petry i pięknych krajobrazów Wadi Rum sprawia, że jest to wygodny i relaksujący przystanek na trasie podróży. * *Śladami Indiany Jonesa
Magiczna Petra, wyrzeźbione w skale miasto Nabatejczyków, w ubiegłym roku została uznana za jeden z nowych siedmiu cudów świata. To właśnie tam nakręcono film Indiana Jones i ostatnia krucjata. Do miasta wchodzi się przez Sik, wąski wąwóz otoczony 100-metrowymi klifami. U wylotu kanionu widać najsłynniejszy budynek Petry, skarbiec Al-Khaznah, który mierzy 43 metry wysokości i 30 metrów szerokości.

Skarbiec to tylko jeden z wielu cudów znajdujących się w Petrze. Żeby dobrze zwiedzić całość, potrzeba czterech-pięciu dni. Podczas wjazdu do Petry uderza nas naturalne piękno tego miejsca i niesamowite osiągnięcia architektoniczne. Można tu obejrzeć setki wyciętych w skale grobowców o misternych rzeźbieniach – w przeciwieństwie do domów zniszczonych przez trzęsienia ziemi grobowce wyrzeźbiono tak, by trwały przez wieki, i 500 z nich przetrwało do naszych czasów. Są puste, ale i tak oczarowują zwiedzających. Znajduje się tu także ogromny, zbudowany przez Nabatejczyków teatr rzymski na 3000 miejsc. Można zobaczyć także obeliski, świątynie, ołtarze ofiarne i ulice z kolumnadami. Nad całością góruje robiący ogromne wrażenie klasztor Ad-Deir, do którego wchodzi się po schodach liczących 800 stopni. Na miejscu zwiedzić można także dwa znakomite muzea: Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Nabatejskie. W obu prezentowane są znaleziska z okolic Petry oraz barwna historia miasta.

Na szczycie góry Aaron w łańcuchu Sharah dostrzec można XIII-wieczną świątynię, zbudowaną przez sułtana Mameluków Al Nasira Mohammada, która miała uwiecznić śmierć Aarona, brata Mojżesza. Wewnątrz, kilku rzemieślników z miasta Wadi Musa oraz pobliskiej osady Beduinów sprzedaje lokalne rękodzieła, jak wyroby garncarskie, biżuterię oraz żłobione butelki z wielobarwnego piasku z regionu.

Na miejscu istnieje zakaz wjazdu dla pojazdów silnikowych, jednak jeśli nie macie ochoty na spacer, możecie wynająć konia lub powóz, który zabierze was do Sik. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych, Centrum dla odwiedzających, znajdujące się w pobliżu wejścia do Sik, wyda specjalne zezwolenie (za dodatkową opłatą) na wjazd powozu do Petry. Wewnątrz można wynająć osiołka, lub – w przypadku poszukiwaczy przygód – wielbłąda, rzecz jasna razem z przewodnikiem, i przebyć określoną trasę na terenie miasta.

Poczuj się jak Lawrence z Arabii
Wadi Rum to zdumiewające miejsce, nietknięte niszczycielskim działaniem człowieka, miejsce, gdzie czas się zatrzymał. To pogoda i wiatr wyrzeźbiły górujące nad ziemią formy przypominające wieżowce, z elegancją opisane przez T.E. Lawrence’a jako „niezmierzone, rozbrzmiewające echem i niemal boskie...”\'

Labirynt monolitycznego pejzażu skalnego wznosi się od poziomu pustyni na wysokość 1,750 metrów, tworząc naturalne wyzwanie dla miłośników górskich wypraw. Można tu cieszyć się spokojem niezmierzonych, pustych przestrzeni, spenetrować wąwozy i oazy oraz odkryć malowidła skalne liczące sobie 4000 lat – oraz wiele innych skarbów, które kryje w sobie to dzikie pustkowie.

To w tym miejscu, znanym także jako „Dolina Księżyca”, książę Faisal bin Hussein i T.E. Lawrence utworzyli centrum dowodzenia podczas powstania Arabów przeciwko Imperium Osmańskiemu w czasie I wojny światowej. Ich wyczyny przeplatają się z historią tych niesamowitych okolic.

Istnieje kilka możliwości zwiedzania Wadi Rum. Odwiedzający powinni zgłosić się do Centrum dla odwiedzających, gdzie – poza skorzystaniem z obiektów użytkowych – można także wynająć samochód z napędem na cztery koła razem z kierowcą/przewodnikiem, z którym następnie można przez dwie-trzy godziny oglądać najbardziej znane miejsca Wadi. Można też wynająć wielbłąda (z przewodnikiem). Czas wycieczki można ustalić przed wyjściem za pośrednictwem Centrum. Istnieje także możliwość spędzenia nocy pod gwiazdami w namiocie Beduinów (wraz z tradycyjnym posiłkiem przy ognisku, któremu towarzyszy muzyka arabska).

Po zdecydowaniu się na środek transportu odwiedzający ma kilka możliwości – jak na przykład wycieczka do skalnego mostu Burdah (najwyższego w Wadi Rum) przez Siedem Filarów Mądrości i wiele innych ciekawych miejsc, która zajmie cały dzień jeśli poruszamy się samochodem, lub też obejmie nocleg, jeśli zdecydujemy się na wielbłąda. Istnieje wiele alternatywnych szlaków – informacje uzyskać można u organizatora wycieczki lub w Centrum.

Beduini zamieszkujący te okolice nadal kultywują pół-koczowniczy styl życia. Są ludem gościnnym i chętnie przyjmują gości, zapraszając ich często na kawę, a nawet na posiłek.

Żywy cud natury – miejsce, gdzie można odmłodzić i zregenerować duszę i ciało
Bez wątpienia jednym z najbardziej niesamowitych miejsc jest dolina Jordanu – pełen dramatyzmu, piękny krajobraz, który u ujścia do Morza Martwego znajduje się niemalże 400 metrów poniżej poziomu morza. Jest to najniższy punkt na ziemi. Ten ogromny zbiornik wodny jest zasilany przez kilka rzek, w tym rzekę Jordan. W momencie gdy wody docierają do Morza Martwego, nie mają gdzie dalej płynąć, toteż odparowują, zostawiając gęstą, bogatą mieszankę soli i minerałów, w które zaopatrywany jest przemysł, rolnictwo i medycyna.

Morze Martwe ze wschodu ograniczają góry, a od zachodu wzgórza Jerozolimy, tworząc razem krajobraz nieziemskiej wręcz urody. Choć obecnie jest to rzadko zaludniony i spokojny teren, podobno kiedyś znajdowało się tu pięć biblijnych miast: Sodoma, Gomora, Adma, Zeboim i Zoar.

Jako jeden z najbardziej niezwykłych i duchowych pejzaży na świecie, wschodni brzeg Morza Martwego w okolicach rzeki Jordan stał się ważnym ośrodkiem turystyki religijnej i zdrowotnej w regionie. Dobre drogi, doskonałe hotele wyposażone w spa i ośrodki fitness, a także odkrycia archeologiczne i duchowe sprawiają, że region ten ma taki sam powab dla współczesnego turysty co dla królów, cesarzy, kupców, proroków i pielgrzymów starożytności.

Najważniejszą atrakcją Morza Martwego jest sama woda – ciepła, kojąca, bardzo słona – dziesięciokrotnie bardziej słona niż zwykła woda morska – bogata w chlorki magnezu, sodu, potasu, bromu i kilka innych. Wyjątkowo ciepłe, o dużej sile nośnej i bogate w minerały wody przyciągały odwiedzających już od czasów starożytnych m.in. króla Heroda Wielkiego i piękną królową Egiptu – Kleopatrę. Wszyscy goście korzystali z luksusów ciemnego, stymulującego zmysły błota Morza Martwego i unosili się bez wysiłku na falach, wdychając zdrowe minerały wody i wystawiając się na działanie łagodnych promieni jordańskiego słońca.

Podwodne środowisko Morza Czerwonego wzbudza podziw wśród turystów z całego świata. W zatoce znajduje się pięćset gatunków koralowców i ponad tysiąc gatunków jaskrawo ubarwionych ryb. Aqaba to prawdziwy raj zarówno dla wytrawnych płetwonurków, jak też adeptów tego sportu. Podwodny świat jest tu dostępny przez cały rok i to już kilka metrów od brzegu. Co więcej nie ma tłumów, a bogactwo miejsc do nurkowania (23 bazy) gwarantuje udany urlop.

Informacje praktyczne:

Petra
• Jednodniowy bilet wstępu kosztuje 21 JD (około 74 PLN)
• Przejażdżka konna kosztuje 7 JD (około 25 PLN)

Wadi Rum
• Przejażdżka na wielbłądzie kosztuje 10-50 JD w zależności od trasy (około 35-176 PLN)
• Noc w namiocie Beduinów kosztuje 15-25 JD (około 53-88 PLN)
• Jednodniowy bilet wstępu do Wadi Rum 2 JD (około 7 PLN)

Aqaba
• Podstawowy kurs nurkowania kosztuje 80 dinarów jordańskich (około 250 PLN)
• Pełne szkolenie trwające od 3 do 5 dni, po którym otrzymuje się certyfikat to koszt rzędu 280 dinarów jordańskich (880 PLN, w cenie wyposażenie, transport, podręcznik PADI (Professional Association of Diving Instructors).
• Osoby, które wolą uczyć się pływać z fajką zapłacą jedynie 15 dinarów za dzień (w cenie maska, płetwy, fajka i pianka) lub 7 dinarów bez pianki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)