Najpiękniejsze klasztory w Polsce. Każdy może je odwiedzić
W Polsce budownictwo sakralne to niezwykle ważny element historii, o który doskonale zadbano. Wiele zachwycających i monumentalnych klasztorów przetrwało do dzisiaj w doskonałym stanie. Dzięki temu możemy podziwiać kunszt średniowiecznych budowniczych, którzy wznosili budowle nie tylko piękne, ale gigantyczne w swoim rozmachu. Gdzie znajdują się najpiękniejsze z nich?
26.04.2022 | aktual.: 28.04.2022 11:24
Pierwsze klasztory stawiano w Polsce już w X wieku. Sakralne budowle przez kolejne wieki zaczęły gęsto zapełniać kraj. Co ważne, wiele z nich pozostało do dzisiaj. Prezentujemy zatem najpiękniejsze opactwa i klasztory - dostępne dla turystów!
Opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu leży w południowo-zachodniej części Krakowa i jest najstarszym klasztorem w Polsce - powstał w XI wieku. Opactwo należy także do największych i najpiękniejszych budowli sakralnych.
Na terenie opactwa znajduje się wiele zabytków, takich jak - muzeum opactwa, dom gościnny, restauracja, kawiarnia i sklep z dewocjonaliami.
Niedaleko klasztoru zatrzymuje się tramwaj wodny, który kursuje do centrum Krakowa. Klasztor można zwiedzać z przewodnikiem. Natomiast w czasie adwentu warto wybrać się do opactwa na nieszpory, aby posłuchać chorałów gregoriańskich w wykonaniu benedyktynów z Tyńca.
Opactwo cystersów w Lubiążu
Monumentalne opactwo cystersów w Lubiążu - określane jako arcydzieło śląskiego baroku - jest drugim co do wielkości zespołem klasztornym na świecie i równocześnie jest największym opactwem cystersów na świecie.
Mamy tutaj do czynienia z obiektem, którego długość fasady wynosi 223 metry, a powierzchnia dachów zajmuje łącznie 2,5 hektara. Zalążkiem dzisiejszego opactwa nad Odrą był klasztor benedyktynów powstały w XI wieku. Cystersi przejęli go w XII wieku.
Opactwo jest otwarte dla turystów przez cały rok. Klasztor zwiedza się z przewodnikiem, a to, co się w nim kryje, to prawdziwa uczta dla oczu. Wystrój opactwa jest spektakularny, jak na barokowy styl przystało. Zwiedza się między innymi klasztor, refektarz klasztorny, bibliotekę, salę książęcą i refektarz letni pałacu opatów oraz kościół Najświętszej Marii Panny.
Klasztor cystersów w Kołbaczu
Tym razem mamy do czynienia z klasztorem zbudowanym w stylu gotyckim. Korzenie opactwa cystersów w Kołbaczu sięgają XIII wieku. Jest to najstarsze opactwo cystersów na terenie pomorza zachodniego. Niestety z jego oryginalnych zabudowań pozostał do dzisiaj tylko dom konwersów, gotycka stodoła z XIV wieku i dom opata. Aktualnie w miejscu opactwa znajduje się parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Pozostałości po zespole klasztornym cystersów zostały uznane za Pomnik Historii. Do pięknych zabytków, jakie można znaleźć w opactwie, zaliczyć można XVI-wieczną ambonę. Przy czym klasztor znajduje się na Szlaku Cysterskim, w którego skład wchodzą klasztory zakonu cysterskiego z całej Europy.
Klasztor na Jasnej Górze
Założony w XIII wieku klasztor paulinów na Jasnej Górze jest dla katolików tym, czym Mekka dla muzułmanów. Co roku do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej przybywają pielgrzymi z Polski i całego świata.
Sanktuarium jest otwarte dla turystów przez cały rok. Jeśli jednak chcemy odwiedzić klasztor na spokojnie, bez pielgrzymkowych tłumów - lepiej nie robić tego w sierpniu. Do zwiedzania udostępniony jest skarbiec jasnogórski, ekspozycja z arsenałem, czy muzeum 600-lecia.
Ciekawą atrakcją jest wieża widokowa na Jasnej Górze. Wznosi się ona na imponującą wysokość ponad 100 metrów - dzięki temu widać z niej całą panoramę Częstochowy i okolicy - w tym Jurę Krakowsko-Częstochowską.