Najpiękniejsze miasta w południowej Polsce
Południowa część Polski jest najczęściej wybierana ze względu na górskie pejzaże i możliwość spędzenia czasu na zielonych szlakach turystycznych lub ośnieżonych stokach. Jednak południe Polski to nie tylko góry i piękne widoki, lecz także kawałek narodowej historii, który obecny jest przede wszystkim w najpiękniejszych miastach tej części kraju. Które z nich koniecznie trzeba odwiedzić?
Kraków – Smok Wawelski i inne legendy
Kraków jest bez wątpienia najważniejszym miastem Polski południowej. Historyczna stolica Polski wzbudza zachwyt swoją architekturą, Zamkiem Królewskim na Wawelu czy Starym Miastem wraz z Sukiennicami, Kościołem Mariackim i dobiegającym z jego wieży hejnałem. Kraków to także bogata historia, ciekawe legendy i podania oraz interesujące dziedzictwo kulturowe. To miasto zasługuje na to, żeby odwiedzać je tak często, jak to możliwe, a bogata baza noclegowa gwarantuje znalezienie hotelu w Krakowie na każdą kieszeń.
Zakopane – zimowa stolica Polski
W niedalekiej odległości od Krakowa znajduje się kolejne miasto, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Stolica Tatr, otoczona majestatem tatrzańskich szczytów, to nie tylko mekka miłośników turystyki górskiej czy sportów zimowych, ale także idealne miejsce na nawet krótki pobyt. Zatłoczone Krupówki, z których nigdy nie wychodzi się z pustymi rękami, góralskie karczmy pełne lokalnych potraw i żywego folkloru, setki szlaków o różnym stopniu trudności i zróżnicowane stoki narciarskie, a nawet góralskie termy – w Zakopanem każdy znajdzie coś dla siebie!
Cieszyn – u styku dwóch narodów
Cieszyn jest miastem niezwykłym, leżącym po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Obie części miasta zachwycają architekturą i historią, która wygląda tutaj zza każdego rogu. Cieszyński rynek otaczają barwne i urocze kamienice, a na Górze Zamkowej można podziwiać romańską rotundę św. Mikołaja, która jest najstarszym murowanym obiektem na Śląsku i Wieżę Piastowską, należącą do najstarszych budowli na Śląsku Cieszyńskim.
Legendę o powstaniu miasta poznasz przy magicznej Studni Stu Braci. Możesz również przespacerować się Cieszyńską Wenecją, by w końcu Mostem Przyjaźni przejść na czeską stronę miejscowości.
Pszczyna – perła Śląska
Pszczyński rynek otaczają ciekawe architektonicznie kamienice z XVIII i XIX wieku, wśród których znajdują się nienachalnie wyeksponowane restauracje, kawiarnie i inne lokale użytkowe. Warto obejrzeć także ratusz, którego fragmenty pochodzą z 1658 roku. Następnie warto udać się w stronę Pałacu Hochbergów, odwiedzić Muzeum Zamkowe i przespacerować się spokojnymi, zielonymi alejkami Zabytkowego Parku, którego historia sięga XVI wieku. Zmęczeni zwiedzaniem mogą posilić się w Herbaciarni Daisy, znajdującej się na wyspie pośrodku jeziora. Jeśli kondycja na to pozwoli, w pobliżu warte zobaczenia są jeszcze dwie arcyciekawe atrakcje – Pokazowa Zagroda Żubrów i Zagroda Wsi Pszczyńskiej.
Wadowice – miasto papieskie
Wadowice przyciągają odwiedzających głównie jako miasto rodzinne Jana Pawła II. Jednak warto tutaj przyjechać także dla urokliwego rynku (przy którym można zjeść słynną kremówkę), a przy okazji zwiedzić przepiękną Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Piotra Apostoła czy wreszcie zajrzeć do rodzinnego domu Karola Wojtyły. Z Wadowic można też wyruszyć na szlaki Beskidu Niskiego (np. Leskowiec czy Groń Jana Pawła II), odwiedzić pobliski Park Miniatur w Inwałdzie bądź wybrać się do parku rozrywki Energylandia.
Planując zwiedzanie pięknych miast z południa Polski, koniecznie zajrzyj na Triverna.pl i zarezerwuj idealny nocleg na cały pobyt. Udanej wycieczki!
WP Turystyka na: