Polska jest jednym z tych szczęśliwych krajów, który ma dostęp do morza, a do tego przepiękne piaszczyste plaże. Zapraszamy na przegląd najatrakcyjniejszych miejsc nad Morzem Bałtyckim.
W Helu, położonym na końcu Mierzei Helskiej, plażowicze mają do wyboru 2 rodzaje plaż. Bardziej osłoniętą plażę południową przy bulwarze, z widokiem na port nad Zatoką Gdańską oraz plażę nad otwartym morzem. Ta druga to przepiękna, szeroka i czysta piaszczysta plaża okolona pasmem sosnowego lasu. W sezonie są na niej tłumy turystów, jednak spragnieni samotności zawsze znajdą zaciszny zakątek, wystarczy nieco oddalić się od centrum.
Piaski - w poszukiwaniu straconego czasu
Piaski to zaciszna, stara wieś rybacka położona na końcu polskiego kawałka Mierzei Wiślanej, 4 km od granicy z Rosją. Wędrujące wydmy i ruchome piaski, zasypując systematycznie wiejskie zabudowania sprawiały, że osada kilkakrotnie zmieniała swoje położenie (ostatnio w 1825 r.). Nie ma dużych ośrodków wypoczynkowych, ruch turystyczny jest niewielki, a mieszkańcy – jak dawniej – spędzają całe dni na morzu. Czas tutaj płynie inaczej. Polecamy każdemu, kto szuka miejsca do kontemplacji i ucieczki przed zbyt szybką codziennością.
Sopot - nocne życie i dzienny lans
Sopot, wciśnięty pomiędzy Gdańsk i Gdynię oraz morze z jednej, a zalesione wzgórza z drugiej strony, ze swym słynnym, wcinającym się głęboko w Morze Bałtyckie molem, jest najpopularniejszym kurortem nadmorskim w Polsce. Wieczorami na uliczkach aż roi się od amatorów nocnych rozrywek i wszystkich tych, którzy lubią restauracje o alternatywnym charakterze i modne puby. Za dnia natomiast na ulicach i plażach króluje moda i ekstrawagancja, a w ciemnych okularach przechadzają się postacie z pierwszych stron gazet.
Łeba - księstwo wydm i plażowej rozrywki
Szeroka i czysta plaża może pochwalić się wspaniale rozwiniętą infrastrukturą. Znajdziemy tam wydzielone sektory dla grup zorganizowanych, wyposażone w stanowiska ratownicze. Można również uprawiać różne sporty wodno - plażowe. Natomiast największą atrakcją okolicy jest Słowiński Park Narodowy, gdzie znajdziemy wydmowy pas mierzei z rzadkimi w Europie ruchomymi wydmami.
Dąbki - między morzem, a jeziorem
Piaszczysta plaża oddzielona jest od miejscowości pasem sosnowego lasu. Nie tylko w lecie warto korzystać z panującego tu mikroklimatu, tworzonego przez wysokie nasłonecznienie, aerozole morskie oraz jod. Na przystani funkcjonuje ośrodek żeglarstwa deskowego i szkoła windsurfingu. A kogo znudzi plaża może wybrać się nad pobliskie jezioro Bukowo. Jest ono dawną zatoką morską, odciętą od Bałtyku Mierzeją Bukowską. Unikalnym zjawiskiem jest połączenie słodkiego jeziora z morzem przez oddalony od Dąbek o 3,5 km Kanał Szczuczy.
Międzyzdroje - w blasku gwiazd
Tłumy przybywają do Międzyzdrojów, szczególnie w okresie Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd. Turystów przyciągają także dzikie plaże na wyspie Wolin. Międzyzdroje położone są na wyspie pomiędzy szeroką plażą z wysokim brzegiem klifowym, a lasami Wolińskiego Parku Narodowego. Mniej więcej w środkowej części plaży znajduje się molo. Z pomostu widać zarówno Świnoujście, jak i blisko 100-metrową górę Gosań, najwyższe wzniesienie na polskim wybrzeżu.
Chałupy - ciągły wiatr w żagle
Niegdyś słynne były tutejsze plaże nudystów, dziś Chałupy przyciągają amatorów windsurfingu, kitesurfingu i żeglarstwa. Są jednym z najlepszych miejsc do uprawiania windsurfingu w Europie, głębokość Zatoki Puckiej sięga tu ok. 1,5 m na około 1 km w głąb zatoki. Kilka kempingów, usytuowanych wzdłuż głównej drogi na Hel, jest doskonałym miejscem dla amatorów wodnego i czynnego wypoczynku.
Świnoujście - miasto na wyspach
Położone na wyspach Świnoujście to początek Polski i najszersze plaże naszego wybrzeża cieszące się uzasadnioną sławą. Najszersza z nich miejscami ma szerokość nawet 130 metrów. Miasto leży pomiędzy Zalewem Szczecińskim, ujściem Odry i Bałtykiem przy ujściu Świny, w krainie 44 wysp (zamieszkane z nich są tylko trzy: Uznam, Wolin i Karsibór). Miejskie wyspy łączą przeprawy promowe.