Najpiękniejsze pustynie

Najpiękniejsze pustynie

Czy pustynia może nas zachwycić? Przecież to tylko piasek. Okazuje się, że w nim kryje się prawdziwe piękno. Przedstawiamy najbardziej zadziwiające i zapierające dech w piersiach pustynie oczami satelitów NASA.

Czy pustynia może nas zachwycić? Przecież to tylko piasek. Okazuje się, że w nim kryje się prawdziwe piękno. Przedstawiamy najbardziej zadziwiające i zapierające dech w piersiach pustynie oczami satelitów NASA.

1 / 9

Atakama

Obraz
© NASA

San Pedro de Atakama leży w północnej części Chile. To jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. Każda kropla deszczu, która dotknie tutejszej gleby, najprawdopodobniej wywołuje w ludziach niedowierzanie, a później szaleńczą radość. Ostatni deszcz, jaki odnotowano w tym rejonie, spadł na początku XX wieku.

2 / 9

Wielka Pustynia Słona (Dasht-e Kavīr)

Obraz
© NASA

Słona pustynia Dasht-e Kavīr leży na Wyżynie Irańskiej. Jej długość wynosi 800 km, a szerokość 320 km. Panuje na niej bardzo suchy klimat. Jej zachodni kraniec stanowi Park Narodowy Kavir obejmujący wysychające jezioro Namak.

3 / 9

Sahara

Obraz
© NASA

Sahara jest największą pustynią na Ziemi. Jej powierzchnia to 9 mln km. kw. Rozciąga się na długości 5,7 tys. km od Oceanu Atlantyckiego aż po Morze Czerwone. Położona jest na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu (na zdjęciu) i Sudanu. Sahara nie jest miejscem, gdzie warunki klimatyczne są bardzo trudne. Głównymi jej mieszkańcami są Nomadowie.

4 / 9

Pustynia Lut

Obraz
© NASA

Znajdująca się na wysokości 600 m n.p.m. irańska pustynia Lut zajmuje powierzchnię 80 tys. km kw. Na jej południowych i wschodnich terenach występują wydmy, a pozostała część pokryta jest żwirem i pyłem. To właśnie tutaj jeden z satelitów NASA zanotował najwyższą temperaturę na świecie wynoszącą 71 st. C.

5 / 9

Salar de Uyuni

Obraz
© NASA

Salar de Uyuni to największa na świecie pustynia solna. Zajmuje powierzchnię ponad 12 tys. km kw. Solnisko położone jest na wysokości około 3653 m n.p.m. i stanowi wraz z jeziorami Titicaca i Poopó pozostałość po istniejącym w plejstocenie jeziorze Ballivián. Jest to jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie (różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm). Podczas pory deszczowej solnisko znajduje się głównie pod wodą. Wycieczka do Salar de Uyuni o tej porze roku jest również niezwykła, ponieważ woda wypełniająca solnisko jest niczym lustro nieba.

6 / 9

Takla Makan

Obraz
© NASA

Takla Makan położona jest w Chinach w Kotlinie Kaszgarskiej. Uroku dodają otaczające ją najwyższe łańcuchy górskie świata - Kunlun, Karakorum, Tienszan. Wzdłuż jej północnego skraju płynie największa rzeka pustyni - Tarym.

7 / 9

Pustynia Libijska

Obraz
© NASA

Pustynia Libijska stanowi zachodnią część Sahary i leży na terytoriach Libii, Egiptu i Sudanu. Wahania temperatur w ciągu doby mogą wynosić nawet 30 st. C. Jest ona w większości piaszczysta, a jej powierzchnia wynosi około 2 mln km kw.

8 / 9

Gobi

Obraz
© NASA

Gobi to druga co do wielkości pustynia świata. Leży na terenie Mongolii oraz północnych Chin i ma ponad 2 mln km kw. powierzchni. Tworzą ją głównie żwirowo-kamieniste i wyżynne mniejsze pustynie, rozdzielone pasmami wysokich gór. Obecnie rozrasta się ona w zastraszającym tempie głównie w kierunku Chin, pochłaniając pola uprawne.

9 / 9

Pustynia Simpsona

Obraz
© NASA

Pustynia Simpsona położona jest w środkowej Australii. Jej powierzchnia wynosi 170 tys. km kw. Jak bardzo różnorodna - trochę kamienista, trochę piaszczysta i trochę żwirowa. W lecie temperatura powietrza przekracza 50°C. Pustynia ta jest również nazywana Aruntą lub Wielką Żebrowaną Pustynią. Dlaczego? Ponieważ na powierzchni pustyni znajdują się długie i równolegle ułożone piaszczyste wydmy. Ich wysokość sięga 46 metrów, a długość osiąga aż 457 metrów!

nasasaharagobi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)