Najpiękniejsze pustynie
Czy pustynia może nas zachwycić? Przecież to tylko piasek. Okazuje się, że w nim kryje się prawdziwe piękno. Przedstawiamy najbardziej zadziwiające i zapierające dech w piersiach pustynie oczami satelitów NASA.
Czy pustynia może nas zachwycić? Przecież to tylko piasek. Okazuje się, że w nim kryje się prawdziwe piękno. Przedstawiamy najbardziej zadziwiające i zapierające dech w piersiach pustynie oczami satelitów NASA.
Atakama
San Pedro de Atakama leży w północnej części Chile. To jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. Każda kropla deszczu, która dotknie tutejszej gleby, najprawdopodobniej wywołuje w ludziach niedowierzanie, a później szaleńczą radość. Ostatni deszcz, jaki odnotowano w tym rejonie, spadł na początku XX wieku.
Wielka Pustynia Słona (Dasht-e Kavīr)
Słona pustynia Dasht-e Kavīr leży na Wyżynie Irańskiej. Jej długość wynosi 800 km, a szerokość 320 km. Panuje na niej bardzo suchy klimat. Jej zachodni kraniec stanowi Park Narodowy Kavir obejmujący wysychające jezioro Namak.
Sahara
Sahara jest największą pustynią na Ziemi. Jej powierzchnia to 9 mln km. kw. Rozciąga się na długości 5,7 tys. km od Oceanu Atlantyckiego aż po Morze Czerwone. Położona jest na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu (na zdjęciu) i Sudanu. Sahara nie jest miejscem, gdzie warunki klimatyczne są bardzo trudne. Głównymi jej mieszkańcami są Nomadowie.
Pustynia Lut
Znajdująca się na wysokości 600 m n.p.m. irańska pustynia Lut zajmuje powierzchnię 80 tys. km kw. Na jej południowych i wschodnich terenach występują wydmy, a pozostała część pokryta jest żwirem i pyłem. To właśnie tutaj jeden z satelitów NASA zanotował najwyższą temperaturę na świecie wynoszącą 71 st. C.
Salar de Uyuni
Salar de Uyuni to największa na świecie pustynia solna. Zajmuje powierzchnię ponad 12 tys. km kw. Solnisko położone jest na wysokości około 3653 m n.p.m. i stanowi wraz z jeziorami Titicaca i Poopó pozostałość po istniejącym w plejstocenie jeziorze Ballivián. Jest to jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie (różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm). Podczas pory deszczowej solnisko znajduje się głównie pod wodą. Wycieczka do Salar de Uyuni o tej porze roku jest również niezwykła, ponieważ woda wypełniająca solnisko jest niczym lustro nieba.
Takla Makan
Takla Makan położona jest w Chinach w Kotlinie Kaszgarskiej. Uroku dodają otaczające ją najwyższe łańcuchy górskie świata - Kunlun, Karakorum, Tienszan. Wzdłuż jej północnego skraju płynie największa rzeka pustyni - Tarym.
Pustynia Libijska
Pustynia Libijska stanowi zachodnią część Sahary i leży na terytoriach Libii, Egiptu i Sudanu. Wahania temperatur w ciągu doby mogą wynosić nawet 30 st. C. Jest ona w większości piaszczysta, a jej powierzchnia wynosi około 2 mln km kw.
Gobi
Gobi to druga co do wielkości pustynia świata. Leży na terenie Mongolii oraz północnych Chin i ma ponad 2 mln km kw. powierzchni. Tworzą ją głównie żwirowo-kamieniste i wyżynne mniejsze pustynie, rozdzielone pasmami wysokich gór. Obecnie rozrasta się ona w zastraszającym tempie głównie w kierunku Chin, pochłaniając pola uprawne.
Pustynia Simpsona
Pustynia Simpsona położona jest w środkowej Australii. Jej powierzchnia wynosi 170 tys. km kw. Jak bardzo różnorodna - trochę kamienista, trochę piaszczysta i trochę żwirowa. W lecie temperatura powietrza przekracza 50°C. Pustynia ta jest również nazywana Aruntą lub Wielką Żebrowaną Pustynią. Dlaczego? Ponieważ na powierzchni pustyni znajdują się długie i równolegle ułożone piaszczyste wydmy. Ich wysokość sięga 46 metrów, a długość osiąga aż 457 metrów!