Trwa ładowanie...

Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie 2020. Znajduje się w Katowicach

Ogłoszono zwycięzców konkursu Wienerberger Brick Award 2020, w którym zaprezentowano aż 600 obiektów z całego świata. Główną nagrodę Grand Prize przyznano budynkowi, który pełni funkcję Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w KatowicachWydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w KatowicachŹródło: Brickaward.com, fot: Adrià Goula
d3dpxyw
d3dpxyw

W stolicy Austrii odbywał się po raz 14. finał międzynarodowego konkursu Wienerberger Brick Award. Podczas głównej gali nagradzane są obiekty o niebanalnej architekturze, w których sztandarową rolę grają materiały ceramiczne, cegły i dachówki. Nagrody są przyznawane co dwa lata.

Nowoczesny gmach został doceniony przez ekspertów za jego niebanalny kształt, a także fakt, że zachowuje historyczną zabudowę. Jednak ceglana bryła zwyciężyła nie tylko główną nagrodę Grand Prize, ale także wyróżniono ją w jednej z sześciu konkursowych kategorii – Sharing Public Spaces.

Wienerberger Brick Award 2020 Grand Prize Winner: Silesia University Radio and TV Department, Poland

Grand Prize dla katowickiej filmówki

Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znajduje się przy ul. Pawła 3. Został oddany do użytku w 2017 r. Kompleks został zaprojektowany przez architektów z pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe.

Jak przekazuje "Gazeta Wyborcza", architekci wykorzystali sąsiedztwo starych kamienic, łącząc śląską tradycję z nowoczesnością. Zdecydowali, że elewacja nowej siedziby filmówki wtopi się w otoczenie dzięki wykończeniu z brązowej cegły i klinkieru. Postanowili także nie wyburzać stojącej na działce starej fabryki żarówek.

Projekt budynku zakładał stworzenie całkowicie nowego obiektu, który dostarczy studentom nowe, funkcjonalne miejsca do pracy i nauki. Wewnątrz wydziału znalazł się otwarty dziedziniec. Pomysłowym zabiegiem było doświetlenie wewnętrznego patio.

Z powodu pandemii gala finałowa była transmitowana 23 września online. Do konkursu zgłoszono ponad 600 projektów z całego świata, które wyłoniono w lokalnych edycjach konkursu.

Źródło: Gazeta Wyborcza, WhiteMAD

Nagroda 25-lecia WP. Kiciński (CD Projekt) potwierdza: Ukończymy Cyberpunka do listopada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj