Największe atrakcje Bałtyku
Zbliżająca się majówka to idealny pretekst na kilkudniowy urlop. Dzisiaj proponujemy 10 atrakcyjnych turystycznie miejsc, które leżą nad Morzem Bałtyckim. Możecie zostać w kraju lub skusić się na wypad tuż za naszą północną granicę. Dla każdego coś ciekawego.
Helsinki, Finlandia
Zbliżająca się majówka to idealny pretekst na kilkudniowy urlop. Dzisiaj proponujemy 10 atrakcyjnych turystycznie miejsc, które leżą nad Morzem Bałtyckim. Możecie zostać w kraju lub skusić się na wypad tuż za naszą północną granicę. Dla każdego coś ciekawego.
Stolica Finlandii jest miastem kosmopolitycznym, tętniącym życiem i nocną zabawą. Port nad *Zatoką Fińską *szczególny klimat zawdzięcza różnorodnym wpływom – m.in. szwedzkim i rosyjskim – wciąż widocznym w architekturze. Szczególnie warto tu przyjechać wiosną i latem, wówczas *Helsinki *całkowicie zmieniają oblicze. Lato, począwszy od czerwca, to białe noce i intensywne życie towarzyskie. Organizowanych jest mnóstwo imprez kulturalnych – festiwale, uliczne przedstawienia czy muzyczne występy zawsze przyciągają tłumy.
udm/at
Ustronie Morskie, Polska
Ustronie Morskie, położone na skraju zachodniej części Wybrzeża Słowińskiego jest jednych z najbardziej malowniczych miejsc nad Bałtykiem. Co roku ściągają tu rzesze turystów z całej Polski. Tutejsze plaże nie są może najszersze, ale położenie u podnóża niewielkiego klifu dodaje im uroku. Dużą atrakcję stanowią 2 mola (w Ustroniu i Sianożętach) wybiegające w morze na ponad 100 metrów. Pasjonaci militariów w niewielkiej odległości od centrum znajdą niszczejące umocnienia wojskowe z okresu PRL, a w nadmorskich lasach potężne schrony i działobitnie. W gminie Ustronie Morskie znajduje się także najstarszy dąb w Polsce - Bolesław, który liczy sobie 800 lat. Słynny dąb Bartek jest od niego młodszy o cały wiek!
Gotlandia, Szwecja
*Gotlandia *jest największą wyspą na Morzu Bałtyckim. Liczy ona niemal 3 tys. km kw. i znajduje się ok. 200 km na południe od Sztokholmu. To miejsce jest niezwykłe z wielu powodów - ze względu na łagodny klimat róże kwitną tu nawet w grudniu, na każdym kroku można spotkać ślady wikingów, na całej wyspie znajduje się w sumie ok. 100 średniowiecznych kościołów, a zachwycające klify czy szmaragdowe zatoki zrobią wrażenie na każdym turyście.
Ale Gotlandia to nie tylko miejsce dla wielbicieli przyrody i średniowiecza - to przede wszystkim propozycja dla tych, którzy uwielbiają spędzać urlop aktywnie, z rodziną czy grupą przyjaciół.
Z Polski na Gotlandię można dostać się np. płynąc promem z Gdańska do Nynashamn, a następnie szwedzkim promem bezpośrednio do Visby. Można też polecieć do Sztokholmu i stamtąd wybrać przeprawę promową.
Sprawdźcie, co warto jeszcze tam zobaczyć: Gotlandia - wyspa róż i wikingów
Ryga, Łotwa
Ryga, nazywana często perłą Bałtyku, uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych turystom miast na świecie. Choć tutejsza starówka jest niewielka, w żadnym stopniu nie umniejsza to jej uroku. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tu kompleksy średniowiecznych kamienic kupieckich, Dom Bractwa Czarnogłowych czy też gotyckie kościoły, których wieże zdają się sięgać nieba. Magnesem przyciągającym do leżącego nad Dźwiną miasta jest również secesja. Piękne budowle o płynnych liniach, dekorowane motywami baśniowymi, mitologicznymi i abstrakcyjnymi, określane są mianem pereł architektury ryskiej.
Wyspy Alandzkie, Finlandia
Słoneczna pogoda niemal przez całą dobę, ciepłe zatoki i morze nakrapiane tysiącami wysp - to właśnie Alandy. Latem słońce tu właściwie nie zachodzi, klimat jest łagodny, a o nagrzane nadmorskie skały można poparzyć sobie stopy. Z 6757 wysp jedynie 60 jest zamieszkałych, a niemal 100 tysięcy skał wystających z morza tworzy tzw. ogród szkierów nadający całemu obszarowi wręcz magiczny wygląd. Znajdziemy tu wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Wioski rybackie z nabrzeżami pełnymi łódek kuszą możliwością wędkowania, porośnięte sosnowymi lasami wzgórza skłaniają do wędrówek, można też wypożyczyć kajak, udać się na konną przejażdżkę czy pograć w golfa. Przybrzeżne wody roją się natomiast od wraków, co jest nie lada gratką dla zapalonych nurków.
Na archipelag najszybciej dostaniemy się ze Sztokholmu lub Helsinek, a stamtąd promem do Maarianhaminy, stolicy Wysp Alandzkich. Pomiędzy zamieszkanymi wyspami kursują promy, które dla niezmotoryzowanych pasażerów są darmowe.
Łeba i Słowiński Park Narodowy, Polska
Łeba to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości letniskowych nad Bałtykiem. Jest tu szeroka i czysta plaża, na której przy odrobinie szczęścia można znaleźć bursztyny. Miasteczko może się pochwalić atrakcyjną zabudową - barokowy kościół z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII w., pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w. czy stare domki rybackie z pewnością zachwycą każdego.
Słowiński Park Narodowy *został utworzony w 1967 roku, aby chronić największy przyrodniczy skarb regionu, jakim są nadmorskie jeziora i *ruchome piaski uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Miejsce to słynie przede wszystkim z ruchomych wydm, które osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i potrafią się przemieszczać nawet o 10 metrów w ciągu roku, zagarniając wszystko na swojej drodze.
Rugia, Niemcy
Ta największa niemiecka wyspa to prawdziwy turystyczny raj, który oferuje odwiedzającym idealną mieszankę atrakcji. Największa z nich znajduje się na północnym-wschodzie wyspy. Tu, na półwyspie Jasmund, w 1990 roku założono najmniejszy park narodowy w Niemczech. Tutejszy las bukowy znajduje się także na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak tym, co jak magnes przyciąga turystów są malownicze wapienne klify. Na ich szczytach znajdują się platformy widokowe, z których roztacza się piękna panorama wybrzeża i rozkołysanego Bałtyku.
Sztokholm, Szwecja
Stolica Szwecji jest chyba najprzyjemniejszym dużym miastem Europy. Oddech zapewnia woda – miasto leży nad odnogami morskich zatok i przesmyków. Urokliwe stare miasto Gamla Stan - słynie z wąskich uliczek, Muzeum Vasa - z imponującego okrętu wojennego. A każdy, komu są bliskie kryminały Stiega Larssona, z pewnością odnajdzie wiele znajomych zakątków, które zainspirowały autora do napisania popularnych na całym świecie powieści.
Wyspa Muhu, Estonia
Położona 160 kilometrów od Tallina Muhu to jedna z 1500 estońskich wysp w Zatoce Ryskiej na Bałtyku. Co tu znajdziemy? Jedyny w całym kraju działający wiatrak, skansen etnograficzny oraz kościół postawiony na dawnym pogańskim miejscu kultu. Warto zatrzymać się w hotelu Padaste Manor, którego ostatnim właścicielem był potomek krzyżowców z Zakonu Kawalerów Mieczowych nawracających w XIII wieku tutejszą ludność. Na wyspę można dotrzeć promem, a w zimie, gdy zamarznie zatoka - samochodem po lodzie.
Sopot, Polska
Wzdłuż linii brzegowej całego Sopotu rozciągają się czyste, piaszczyste plaże, na których porozstawiane są zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodno-plażowego oraz kabiny do przebierania i prysznice. Sopocką plażę przecina najdłuższe w Europie drewniane molo (511,5 m) - miejsce spacerów, a jednocześnie przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej i taksówek wodnych. Za dnia na ulicach i plażach Sopotu króluje moda i ekstrawagancja, a w ciemnych okularach przechadzają się celebryci. Wieczorami natomiast na uliczkach roi się od amatorów nocnych rozrywek - odwiedzając Sopot mamy okazję przeżyć clubbing na prawdziwie europejskim poziomie.
udm/at