Największe trzęsienia ziemi w historii
Przedstawiamy czternaście najtragiczniejszych i najsilniejszych kataklizmów w historii.
Przedstawiamy dziesięć najtragiczniejszych i najsilniejszych kataklizmów w historii.
Wyspy Andrejanowa, Alaska, USA 1957
Jedno z najsilniejszych znanych trzęsień ziemi wystąpiło na Wyspach Andrejanowa na Alasce w 1957 roku. Obszar ten jest aktywny sejsmologicznie. Każdego roku tereny te nawiedzają trzęsienia ziemi. Ich siła zazwyczaj nie przekracza 5 stopni w skali Richtera. Jednak w 1957 roku trzęsienie uderzyło z siłą ponad 8,6 w skali Richtera. Niektóre źródła podają, że wstrząsy były jeszcze silniejsze i dochodziły do 9.1 w skali Richtera. Było to jedno z największych trzęsień ziemi, jakie kiedykolwiek zanotowano.
Tokio 1923
1 września 1923 roku stolicę Japonii nawiedziło jedno z najtragiczniejszych trzęsień ziemi w historii. Ziemia w Tokio zatrzęsła się wówczas z siłą 8,3 w skali Richtera. Trzęsienie pochłonęło ponad 142 tys. ludzkich istnień, zniszczyło praktycznie całą stolicę oraz Jokohamę. Zniszczenia pogłębiła 11 metrowa fala tsunami.
Chiny 1920
Chinach 16 grudnia 1920, prowincję Gansu nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które uderzyło z siłą 7,8 stopni w skali Richtera. Wstrząsy wywołały szereg niszczących lawin i osuwisk. Trzęsienie ziemi pochłonęło łącznie około 200 tys. ofiar.
Ekwador 1906
Kolejną tragiczną datą jest 31 stycznia 1906 roku, kiedy to silne trzęsienie ziemi nawiedziło Ekwador. Epicentrum wstrząsu znajdowało się na wysokości miejscowości Esmeraldas. Siła - 8.8 w skali Richtera spowodowała falę tsunami, która uderzyła w zachodnie wybrzeże Ameryki Środkowej, Hawaje, Japonię a także San Francisco. Szacuje się, że życie straciło tam od pół do półtora tysiąca ludzi. Było to szóste pod względem siły trzęsienie ziemi w historii.
Chiny
Według historyków najtragiczniejsze trzęsienie ziemi na świecie miało miejsce w Chinach, prowincji Shaanxi, w styczniu 1556 roku. Wstrząsy pochłonęły około 830 tys. ofiar. Trzęsienie stanowi pierwsze pod względem liczby ofiar trzęsienie ziemi, jakie odnotowano w historii świata.
Chile 2010
27 lutego, nad ranem doszło w Chile do potężnych wstrząsów o sile 8,8 stopnia w skali Richtera. Ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami dla Chile i Peru
Chile leży w tzw. pierścieniu ognia, najsilniejszym sejsmicznie obszarze świata. Epicentrum rozległego trzęsienia, do którego doszło o godzinie 3.34 czasu miejscowego (7.43 czasu polskiego), znajdowało się 117 km na północny wschód od miasta Concepcion, drugiego co do wielkości miasta kraju. Ognisko trzęsienia znajdowało się na głębokości 35 km.
Trzęsienie ziemi, "największe, jakie mieliśmy od 30 lat", jest dla Chile "ciężkim ciosem - powiedział w telewizji Pinera, prawicowy prezydent elekt, który już sformował swój rząd i który 11 marca obejmie władzę po ustępującej socjalistce Michelle Bachelet.
Pomoc Haiti
W styczniu 2010 roku Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. Katastrofa pochłonęła ponad 300 tys. ofiar. Pracownicy organizacji humanitarnych alarmują, że ponad 1,5 mln mieszkańców Haiti mieszka wciąż w zatłoczonych obozach namiotowych wokół zniszczonej stolicy kraju, Port-au-Prince. Wyjazd w ten wyniszczony zakątek świata w charakterze wolontariusza, pomoc chorym i cierpiącym ludziom na pewno odmieni nasze spojrzenie na świat.
Wybrzeże Sumatry, Ocean Indyjski, 2005
Podwodne trzęsienie ziemi o sile 8.6 w skali Richtera, nawiedziło Sumatrę 28 marca 2005 roku. Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Sumatry wywołało morskie fale, które zniszczyły wybrzeża Indonezji, Bangladeszu, Tajlandii, Indii, Sri Lanki a nawet Somalii. W sumie zginęło około 300 tysięcy ludzi - w tym ponad 200 tysięcy Indonezyjczyków.
Wybrzeże Sumatry, Ocean Indyjski, 2004
W 2004 r. trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim wywołało falę tsunami, która zabiła ok. 230 tys. ludzi w 11 krajach Azji. Trzęsienie ziemi o sile około 8.3 stopni trwało około trzech minut i spowodowało powstanie lokalnych fal tsunami. Większość plaż i niżej położonych terenów znalazła się pod wodą. Ludność w panice uciekała na wyżej położone obszary.Tsunami zaatakowało popularny wśród turystów archipelag wysp Samoa i Tonga na południowym Pacyfiku. Fala, mająca wysokość 4,5 metra zmyła z powierzchni wysp tysiące domów. Ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono także w Nowej Zelandii i Japonii. Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900. Trzęsienie ziemi oraz fale tsunami pochłonęły 120 000 ofiar.
Tangshan, Chiny 1976
28 lipca 1976 chińskie miasto Tangshan nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,2 stopni w skali Richtera. W wyniku trzęsienia miasto zostało całkowicie zniszczone. Chińską miejscowość i jej okolice nawiedziły także liczne wstrząsy wtórne, z których jedno miało siłę 7,1 stopni w skali Richtera. Trzęsienie ziemi w Tangshan stanowi drugie pod względem liczby ofiar trzęsienie ziemi, jakie odnotowano w historii. Wstrząsy pochłonęły według oficjalnych danych władz chińskich 242 tys. ofiar. Według niektórych źródeł dane te są trzykrotnie większe.
Zatoka Księcia Williama, Alaska, USA, 1964
28 marca 1964 roku południową Alaskę nawiedziło tak zwane _ trzęsienie wielkopiątkowe _. Sejsmografy odnotowały wstrząsy o magnitudzie 9,2. Trwało ono około 3 minut, a siła wstrząsu wywołała falę tsunami. Było ono odczuwalne w największym mieście Alaski, Anchorage. Wówczas znajdowało się ono w odległości 120 km od epicentrum. Trzęsienie jest drugim, pod względem siły trzęsieniem ziemi na świecie. Nazywane także wielkim trzęsieniem alaskim.
Alaska 1965
Jedno z największych trzęsień ziemi na świecie miało miejsce, 3 lutego 1965 roku, na Alasce. Wstrząsy nastąpiły w archipelagu Wysp Szczurzych. Siła tego trzęsienia to 8.7 w skali Richtera, wywołała ona wysoką na ponad 10 metrów falę tsunami, które zniszczyły wyspę Amchitka.
Chile 1960
22 maja 1960 roku Chile nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi, nazywane także wielkim trzęsieniem chilijskim. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w okolicach miasta Valdivia. Ogrom zniszczeń był niewyobrażalny. Wstrząs, o sile 9,5 w skali Richtera, wywołał także fale tsunami, które dotarły do wybrzeża południowoamerykańskiego. Tsunami wywołane przez trzęsienie ziemi, uderzy ło w miasto Hilo, położone na Hawajach w odległości ponad 10 tys. km od epicentrum wstrząsu. Fale dotarły także do wybrzeża Japonii (138 zabitych) i Filipin (32 zabitych). Łącznie na skutek wstrząsu i fal tsunami zginęło około 3 tys. osób. Ponad 2 mln osób zostało bez dachu nad głową.
Kamczatka, Rosja 1952
Na rosyjskiej Kamczatce miały miejsce dwa bardzo silne wstrząsy. Były to największe trzęsienia ziemi. Jedno z nich miało miejsce 16 października 1737 roku, niedaleko wybrzeża półwyspu, drugie zaś 4 listopada 1952 r. Ich siła wynosiła odpowiednio 9.3 i 9.0 w skali Richtera. W obu przypadkach skutkiem kataklizmu była fala tsunami.