Najzimniejsze miejsca na Ziemi
Mrozy w Polsce coraz bardziej dają się we znaki, a w głębi Europy porządny atak zimy trwa już od kilku dni. Samochody utknęły w wysokich zaspach, śnieżyce paraliżują komunikację, a niskie temperatury potęgują silne wiatry. W związku z tym postanowiliśmy prześledzić najzimniejsze miejsca na naszej planecie. Gdzie znajduje się światowy biegun zimna, a ludzie żyją we wiecznej zmarzlinie? Jakie miejsce w Polsce uchodzi za najmroźniejsze? Czy na Karaibach zdarzały się siarczyste mrozy? Przedstawimy rekordy klimatyczne z każdego kontynentu! Tam dopiero jest mroźnie!
Mrozy w Polsce coraz bardziej dają się we znaki, a w głębi Europy porządny atak zimy trwa już od kilku dni. Samochody utknęły w wysokich zaspach, śnieżyce paraliżują komunikację, a niskie temperatury potęgują silne wiatry. W związku z tym postanowiliśmy prześledzić najzimniejsze miejsca na naszej planecie. Gdzie znajduje się światowy biegun zimna, a ludzie żyją w wiecznej zmarzlinie? Jakie miejsce w Polsce uchodzi za najmroźniejsze? Czy na Karaibach zdarzały się siarczyste mrozy? Przedstawimy rekordy klimatyczne z każdego kontynentu! Tam dopiero jest lodowato!
if/pw
Antarktyda
Najmroźniejsze miejsce Antarktydy, a także całej naszej planety leży w okolicach rosyjskiej stacji antarktycznej Wostok. 21 lipca 1983 roku zanotowano tu aż –89,6 stopni Celsjusza. Wynik ten znalazł się w księdze rekordów Guinnessa i do dziś nie został pobity. Dla porównania - płyn w gałkach ocznych zamarza w temperaturze ok. -60 stopni Celsjusza.
Azja
Na kontynencie azjatyckim najniższe temperatury notowane są we wsi Ojmiakon, która leży w rosyjskiej Jakucji. Na założenie wsi w krainie wiecznej zmarzliny pozwoliły znajdujące się w okolicy gorące źródła. Rekord zimna padł tu w styczniu 1926 roku – termometry wskazały –71 stopni Celsjusza.
Ameryka Północna
Najzimniejsze miejsce na terenie Ameryki Północnej to *, która stanowi autonomiczne terytorium zależne *Danii. Najniższe temperatury notuje się w centralnej części wyspy – surowy klimat tutejszych lodowych pustyń sprawia, że słupek rtęci rzadko unosi się powyżej zera. Klimatyczny rekord Grenlandii to –74 stopnie Celsjusza!
Jeśli chodzi o kraje Ameryki Łacińskiej przoduje **. Choć trudno w to uwierzyć, także tu słupki rtęci wskazały -11 stopni Celsjusza.
Europa
Pewnie nikogo nie zdziwi, że najzimniejsze miejsce w Europie leży na obszarze Rosji. Prawdziwy rekord padł w miejscowości Ust-Shchuger, która znajduje się w republice Komi, po zachodniej stronie Uralu. Najniższa zanotowana tu temperatura wynosiła -58 stopni Celsjusza.
Ameryka Południowa
Trudno uwierzyć, ale -39 stopni Celsjusza zanotowano także w Ameryce Południowej, która kojarzy się głównie z tropikalną puszczą i gorącymi plażami nad oceanem. Zanotowano ją dokładnie w Valle de los Patos Superior, w prowincji San Juan na terenie Argentyny.
Afryka
Zaskakujące są także dane dotyczące Afryki. Tutaj najzimniejsze okazuje się Maroko. Najniższą temperaturę, wynoszącą -24 stopnie Celsjusza, zanotowano w miejscowości Ifrane. To jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w górach Atlas, który leży na wysokości 1665 m n.p.m.
Australia i Oceania
Australia i Oceania także ma miejsca, w których od czasu do czasu przeszywa mróz. Najzimniej jest w Nowej Zelandii, gdzie w miejscowości Ranfurly, na Wyspie Południowej, zanotowano rekord wynoszący –26 stopni Celsjusza.
Polska
Polski biegun zimna znajduje się w okolicach Suwałk, natomiast najniższa zanotowana temperatura w naszym kraju wynosiła -41 stopni Celsjusza. Miało to miejsce 11 stycznia 1940 roku w Siedlcach.
if/pw